Αγγλία

Λίβερπουλ-Άρσεναλ 1-1 (Τελικό)

Ισόπαλο 1-1 αναδείχθηκε το ντέρμπι μεταξύ Λίβερπουλ και Άρσεναλ, με τέρμα του Ενγκόγκ και αυτογκόλ του Ρέινα. Αποβλήθηκαν από τον διαιτητή Μάρτιν Άτκινσον ο Τζο Κόουλ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και ο Λοράν Κοσιελνί σε αυτές του αγώνα.

95': Λήξη του αγώνα

95': Κόκκινη κάρτα για τον Κοσιελνί για χέρι στο κέντρο του γηπέδου.

93': Φοβερή εκτέλεση φάουλ του Τζέραρντ, διώχνει σε κόρνερ ο Αλμούνια.

92': Κίτρινη στον Κοσιελνί για επικίνδυνη προβολή στον Κάουτ

90': Πέντε λεπτά των καθυστερήσεων.

90': ΓΚΟΛ για την Άρσεναλ!. Σέντρα από αριστερά, ο Σαμάκ θα πάρει τη κεφαλιά, η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι, ο Ρέινα φαίνεται να ελέγχει τη μπάλα, αλλά σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

88': Αναμπουμπούλα στην περιοχή της Λίβερπουλ, δεν μπορεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα ο Γουόλκοτ.

87': Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Άρσεναλ. Φαν Πέρσι και Ροσίτσκι παίζουν το ένα-δύο, ο τελευταίος από το ύψος του πέναλτι θα πίασει δυνατό σουτ και θα αναγκάσει το Ρέινα να εκτιναχθεί και να διώξει τη μπάλα σε κόρνερ.

86': Επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο ο Άγκερ

85': Κίτρινη στον Ροσίτσκι για επικίνδυνη προβολή στον Τζέραρντ.

81': Ο Άγκερ αποχωρεί τραυματίας και η Λίβερπουλ συνεχίζει με εννέα παίκτες

80': Ο Γουόλκοτ σουτάρει με φάλτσο έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ

78': Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Λούκας στη θέση του Μασεράνο

75': Αλλαγή για την Άρσεναλ, με τον Φαν Πέρσι να αντικαθιστά τον Ντιαμπί

74': Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Φερνάντο Τόρες στη θέση του σκόρερ Ενγκόγκ

73': Έξοχη εκτέλεση φάουλ του Γουόλκοτ, ο Ρέινα διώχνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ

72': Κίτρινη κάρτα στον Τζέραρντ για φάουλ στον Νασρί

68': Σέντρα του Ροσίτσκι, ο Βερμάελεν νίκησε τον Τζόνσον στον αέρα αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ

66': Επικίνδυνο γύρισμα του Κάουτ από τα δεξιά, καθυστέρησαν να μπουν στη φάση οι επιθετικοί της Λίβερπουλ

65': Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Στη θέση του Γιοβάνοβιτς ο Μάξι Ροντρίγκες.

60': Διπλή αλλαγή για την Άρσεναλ, με τους Γουόλκοτ και Ροσίτσκι να παίρνουν τις θέσεις των Έμπουε και Γουΐλσιρ

55': Φάση-καρμπόν με αυτή του 48', με τον Ενγκόγκ να πιάνει την κεφαλιά μετά από φάουλ του Τζέραρντ

48': Φάουλ του Τζέραρντ, κεφαλιά του Σκρτελ περνάει μόλις άουτ

46': ΓΚΟΛ για τη Λίβερπουλ! Ο Μασεράνο "έκλεψε" τη μπάλα, τροφοδότησε ωραία τον Ενγκόγκ, αυτός πρόλαβε τον Βερμάελεν και παραβίασε με δεξί σουτ την εστία του Αλμούνια

46': Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45'+2: Λήξη πρώτου ημιχρόνου

45'+1: Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Τζο Κόουλ για σκληρό μαρκάρισμα στον Κοσιελνί

45': Κόρνερ του Τζέραρντ, κεφαλιά του Ενγκόγκ, πάνω στη γραμμή έδιωξε ο Κλισί

44': Ο Κάουτ έστρωσε τη μπάλα στον Τζόνσον, αλλά το δυνατό σουτ του αμυντικού της Λίβερπουλ έδιωξε με δυσκολία ο Αλμούνια

40': Κίτρινη κάρτα στον Γουΐλσιρ της Άρσεναλ για φάουλ στον Μασεράνο

37': Ο Γιοβάνοβιτς "τρυπάει" την άμυνα της Άρσεναλ αλλά από πολύ ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή κάνει κακό σουτ

30': Φαλτσαριστό σουτ του Κλισί με το αριστερό, λίγο άουτ

23': Κόρνερ του Νασρί, δύσκολη κεφαλιά του Βερμάελεν περνάει άουτ

20': Ο Τζέραρντ προλαβαίνει τον Έμπουε που έβγαινε τετ-α-τετ με τον Ρέινα και απομακρύνει τη μπάλα

8': Ο Κάουτ προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον Γιοβάνοβιτς από τα δεξιά αλλά ο Αλμούνια επενέβη σωστά

5': Απευθείας φάουλ του Βερμάελεν, διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ ο Ρέινα

1': Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λίβερπουλ (Ρόι Χότζον): Ρέινα, Τζόνσον, Σκρτελ, Κάραγκερ, Άγκερ, Μασεράνο (78' Λούκας), Τζέραρντ, Κόουλ, Γιοβάνοβιτς (65' Ροντρίγκες), Κάουτ, Ενγκόγκ (74' Τόρες)

Άρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ): Αλμούνια, Σανιά, Βερμάελεν, Κοσιελνί, Κλισί, Έμπουε (60' Γουόλκοτ), Ντιαμπί (75' Φαν Πέρσι), Γουΐλσιρ (60' Ροσίτσκι), Αρσάβιν, Νασρί, Σαμάκ