Γενικά

Το σήκωσε η Ιντερνασιονάλ! (pics + vid)

Η Ιντερνασιονάλ κατέκτησε το Κόπα Λιμπερταδόρες, αφού επικράτησε με σκορ 3-2 της Τσίβας Γουαδαλαχάρα. Οι Βραζιλιάνοι είχαν νικήσει (2-1) στο Μεξικό και τα ξημερώματα κατάφεραν να σηκώσουν για δεύτερη φορά στην ιστορία τους το τρόπαιο.

Οι Μεξικανοί προηγήθηκαν με γκολ του Ντε Λα Μόρα στο 43’ του αγώνα, όμως η ομάδα του Σέλσο Ροθ ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο.

Συγκεκριμένα, ο Ράφαελ Σόμπις σκόραρε στο 62’, έξι λεπτά αργότερα ο Λεάντρο διπλασίασε τα τέρματα της Ιντερνασιονάλ και ο Τζιουλιάνο έκανε το 3-1. Στις καθυστερήσεις (90+2’) της αναμέτρησης ο Μπράβο έγραψε το τελικό σκορ.