Παναθηναϊκός-Τζένοα 2-0 (Τελικό)

Την Τζένοα υποδέχεται στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός, στην πρόβα τζενεράλε του «τριφυλλιού» ενόψει της νέας σεζόν. Προηγείται 2-0 ο ΠΑΟ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καραγκούνη στο 36' και γκολ του Πετρόπουλου στο 66'. Τραυματίας αποχώρησε ο Τζιμπρίλ Σισέ. ''Σεληνιακό'' τοπίο το χορτάρι του γηπέδου.. Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης από το www.sport-fm.gr.

90' + 2' Λήξη της αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη 2-0

84' Ωραία ενέργεια του Σεϊταρίδη αλλά το σουτ που έκανε έδιωξε σε κόρνερ ο Σκάρπι.

78' Νέα καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μαρίνος πάτησε την μπάλα στο Δημούτσο, το σουτ του τελευταίου όμως κόντραρε και στη συνέχεια οι αμυντικοί των Ιταλών έδιωξαν.

76' Σουτ του Νίνη όμως ο τερματοφύλακας των Ιταλών μάζεψε με διπλή προσπάθεια.

66' ΓΚΟΛ! 2-0 Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ. Ο Κλέιτον κλέβει την μπάλα και δίνει έτοιμο γκολ στον Πετρόπουλο, ο οποίος αυτη τη φορά δεν αστοχεί.

65' Διπλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Πετρόπουλο. Ο Έλληνας επιθετικός πρώτα βγήκε στην αντεπίθεση από πάσα του Κλέιτον και μισό λεπτό αργότερα έκλεψε την μπάλα, αλλά και στις δύο περιπτώσεις αστόχησε.

62' Κεφαλιά του Τσίκο μετά από φάουλ του Βελόσο, μπλοκάρει ο Τζόρβας.

59' Ο Σιμάο προλαβαίνει τελευταία στιγμή τον Σκούλι που έβγαινε απειλητικά.

46' Έναρξη του δευτέρου μέρους. Σεϊταρίδης, Σαριέγκι, Μπίαρσμιρ, Νίνης, Σιμάο, Ιωαννίδης, Μαρίνος, Δημούτσος, Κλέιτον πέρασαν στο γήπεδο για τον Παναθηναϊκό αντί των Βύντρα, Καντέ, Μπουμσόνγκ, Σπυρόπουλος, Κατσουράνης, Ζιλμπέρτο, Καραγκούνης, Γκοβού, Λέτο.

Με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου τα ballboys μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για να πατήσουν τα κομμάτια του χλοοτάπητα που έχουν ξηλωθεί.

45' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

44' Κεφαλιά του Σκούλι, μετά από κόρνερ, εύκολα μπλοκάρει ο Τζόρβας.

Όσο περνάει η ώρα τόσο γίνεται πιο τραγική η κατάσταση του χλοοτάπητα, εγκυμονώντας πλέον κινδύνους για τη σωματική ακεραιότητα των ποδοσφαιριστών.

36' ΓΚΟΛ! 1-0 Ο ΠΑΟ. Ο Καραγκούνης ευστοχεί στο χτύπημα πέναλτι και ανοίγει το σκορ.

35' Πέναλτι κερδίζει ο Λέτο σε μαρκάρισμα από τον Μιλανέτο.

30' Μακρινό σουτ του Κατσουράνη, λίγο έξω από την εστία του Εντουάρντο.

21' Μεγάλη ευκαιρία για την Τζένοα. Μετά από ωραία αντεπίθεση, ο Τόνι βγαίνει απέναντι στον Τζόρβα, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

17' Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Τζιμπρίλ Σισέ σε μια κόντρα φαίνεται ότι παθαίνει κάποιο τράβηγμα και αντικαθίσταται από τον Πετρόπουλο.

Προφανώς ο χλοοτάπητας του γηπέδου δεν έχει ''δέσει'' και έχει αρχίσει ήδη να θυμίζει βομβαρδισμένο τοπίο.

8' Πρώτη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Γκοβού να πιάνει αδύναμο σουτ πάνω στην κίνηση, στα χέρια του Εντουάρντο.

Καμιά από τις δύο ομάδες δεν έχει καταφέρει να επιβάλλει το ρυθμό τη.ς

1' Έναρξη της αναμέτρησης.

Ενός λεπτό σιγή κρατήθηκε πριν τη σέντρα στη μνήμη του Στέφαν Μπόμπεκ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τζόρβας, Σπυρόπουλος, Βύντρα, Καντέ, Μπουμσόνγκ, Ζιλμπέρτο, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Λέτο, Γκοβού, Σισέ (18' Πετρόπουλος).

ΤΖΕΝΟΑ: Εντουάρντο, Ρανόκιο, Μορέτι, Μιλανέτο, Νταϊνέλι, Ραφίνια, Παλάσιο, Τόνι, Σκούλι, Μέστο, Βελόσο