LIVE: Αρης-Παναθηναϊκός 0-1 (Τελικό)

Μεγάλο παιχνίδι διεξάγεται αυτήν την ώρα στο "Κλεάνθης Βικελίδης" μεταξύ Άρη και Παναθηναϊκού. Οι "πράσινοι" προηγούνται 1-0 χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σισέ από το 43', το οποίο είχε κερδίσει ο Βύντρα. Παρακολουθήστε live την εξέλιξη του αγώνα μέσω του www.sport-fm.gr.

90+5' Λήξη της αναμέτρησης.

90' Κίτρινη κάρτα στον Ναφτί για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Λέτο.

89' Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

85' Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Σισέ, τη θέση του παίρνει ο Δημούτσος. Σε θέση σέντερ φορ για τα εναπομείναντα λεπτά ο Λουίς Γκαρσία

80' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Λουίς Γκαρσία στη θέση του Γκοβού

78' Ο Χαβίτο βγήκε απέναντι από τον Τζόρβα ύστερα από πάσα του Τσέζαρεκ, αλλά ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων μπλόκαρε

76' Σουτ του Βύντρα, η μπάλα ψηλά άουτ

76' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Νίνης αφήνει τη θέση του στον Κατσουράνη

71' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Τσέζαρεκ αντικαθιστά τον Ρουίς

69' Κίτρινη κάρτα στον Μπουμσόνγκ

69' Ο Νέτο εκτελεί φάουλ λίγο έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού, με τον Τζόρβα να αποκρούει με δυσκολία στην αριστερή του γωνία

67' Κίτρινη κάρτα στον Λέτο

64' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Μενδρινός αντί του Ντόχα

60' Ο Γκοβού βρήκε με τακουνάκι τον Σισέ εντός μεγάλης περιοχής, αλλά ο Γάλλος νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Σηφάκη

57' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μίσελ, απορκούει ο Τζόρβας στην δεξιά του γωνία

56' Κίτρινη κάρτα στον Ζιλμπέρτο

50' Φάουλ του Νέτο από τα δεξιά, ο Γκιάρο πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνάει πλάι από το δεξί δοκάρι του Τζόρβα

48' Κίτρινη κάρτα στον Σιμάο

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45+1' Λήξη πρώτου ημιχρόνου

43' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ. Ο Σισέ ευστοχεί στην εσχάτη των ποινών ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του

41' Κίτρινη κάρτα στον Χαβίτο

41' Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό. Ο Βύντρα μπήκε από τα δεξιά και έπεσε σε μαρκάρισμα του Χαβίτο, με τον Δαλούκα να δείχνει την άσπρη βούλα. Το ριπλέι της φάσης δείχνει το χέρι του μέσου του Άρη να ακουμπάει στην πλάτη του μπακ των φιλοξενούμενων, χωρίς ωστόσο να δικαιολογεί την απόφαση του Θεσσαλού διαιτητή

33' Δυνατό σουτ του Σιμάο εκτός περιοχής, η μπάλα ψηλά άουτ

30' Σέντρα του Λέτο από τα αριστερά, ο Σισέ με ψηλοκρεμαστό πλασέ στην κίνηση στέλνει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων

24' Σουτ του Νίνη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αποκρούει με γροθιές ο Σηφάκης

22' Φάουλ του Νίνη από πολύ μακριά, ο Σηφάκης μπλοκάρει

15' Καλός ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα λεπτά. Παιχνίδι τακτικής και από τις δύο ομάδες

9' Παράλληλη, συρτή σέντρα του Κόκε από τα δεξιά για τον Ρουίς, ο οποίος υπό την πίεση του Μπουμσόνγκ δεν μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά, με την μπάλα να καταλήγει στα πόδια του Τζόρβα

4' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντόχα από πλάγια αριστερά, με δυσκολία ο Τζόρβας σε κόρνερ

1' Έναρξη αγώνα

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Γκιάρο, Ναφτί, Ντόχα (64' Ντόχα), Κόκε, Ρουίς (71' Τσέζαρεκ), Μίτσελ, Χαβίτο, Λαζαρίδης, Πρίττας
Στον πάγκο: Βελλίδης, Οριόλ, Κουλουχέρης, Φατί, Βανγκέλι

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Μαρίνος, Μπουμσόνγκ, Καντέ, Βύντρα, Ζιλμπέρτο, Σιμάο, Γκοβού, Νίνης (76' Κατσουράνης), Λέτο, Σισέ (85' Δημούτσος).
Στον πάγκο: Φερνάντες, Πλεσί, Σαριέγκι, Λουίς Γκαρσία, Ιωαννίδης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δαλούκας (Θεσσαλίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Μπαλτάς (Αχαΐας)-Καρσιώτης (Κορίνθου)

ΓΗΠΕΔΟ: "Κλεάνθης Βικελίδης"

ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ

18:45 Ψιλή βροχή έχει αρχίσει να πέφτει στη Θεσσαλονίκη

18:40 Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής για τον Παναθηναϊκό. Ο Καραγκούνης αποκλείστηκε από την αποστολή λόγω ενοχλήσεων που ένιωσε στο ζέσταμα στη γάμπα. Τη θέση του αρχηγού των "πρασίνων" πήρε ο Πλεσίς.

18:30 Αρχίζουν να πληθαίνουν σιγά-σιγά οι φίλοι του Άρη στις κερκίδες του γηπέδου, το οποίο αναμένεται να κατακλύσουν.

18:15 Κουβεντούλα έχουν πιάσει οι συμπατριώτες Οριόλ-Λουίς Γκαρσία, αλλά και οι πρώην συμπαίκτες στη Λίβερπουλ Σισέ και Φατί.

18:00 Την αποθέωση γνωρίζει η αποστολή του Άρη που φτάνει στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

17:50 Σε ήρεμο κλίμα έφτασε η αποστολή του Παναθηναϊκού στο γήπεδο, συνοδεία ισχυρής αστυνομικής δύναμης.

17:30 Ισχυρά τα αστυνομικά μέτρα εντός, αλλά και γύρω του γηπέδου.

* Εκτός μάχης για τους φιλοξενούμενους οι Σπυρόπουλος, Σεϊταρίδης και Πετρόπουλος.

* Τις υπηρεσίες των Χουάνμα, Σουάρεθ, Τσεσνάουσκις, Παπαζαχαρία και Κάλβο ια στερηθεί ο Έκτορ Ραούλ Κούπερ

* Αήττητος ο Άρης κόντρα στους υπόλοιπους «μεγάλους» του ελληνικού ποδοσφαίρου (ΠΑΟ, ΟΣΦΠ, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ) στα τελευταία δέκα εντός έδρας ματς, μετρώντας πέντε νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες.

* Χωρίς τέρματα είχε λήξει η αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στον περσινό αγώνα του πρωταθλήματος στη Θεσσαλονίκη.