Europa League

Άρης-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0 (Τελικό)

Μεγάλη εμφάνιση του Άρη, που προηγείται της κατόχου του Europa League, Ατλέτικο Μαδρίτης, 1-0, στο… καυτό «Κλεάνθης Βικελίδης»! Σκόρερ για τους «κίτρινους» ο Χαβίτο, με καταπληκτικό σουτ στο 59'. Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης από το www.sport-fm.gr!

Μεγάλη εμφάνιση του Άρη, που προηγείται της κατόχου του Europa League, Ατλέτικο Μαδρίτης, 1-0, στο… καυτό «Κλεάνθης Βικελίδης»!

Σκόρερ για τους «κίτρινους» ο Χαβίτο, με καταπληκτικό σουτ στο 59'.

94΄Λήξη της αναμέτρησης. Μεγάλη νίκη για τον Άρη.

92' Κίτρινη κάρτα στον Κρίστι Βανγκελί για καθυστερήσεις.

91΄Αλλαγή για τον Άρη. Ο νεαρός Κασναφέρης μπαίνει στη θέση του Ρουίς.

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

82' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη να διπλασιάσει τα τέρματά του και να τελειώσει το παιχνίδι. Ο Κόκε βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση έκανε το γυριστό σουτ, το οποίο όμως, έδιωξε εντυπωσιακά ο Ντε Χέα.

79' Απίστευτη διπλή χαμένη ευκαιρία για τους Ισπανούς. Δύο διαδοχικά λάθη της άμυνας λίγο έλειψε να στοιχίσουν στους "κίτρινους", που είχαν τη τύχη με το μέρος τους. Αρχικά ο Σηφάκης απέκρουσε στο μισό μέτρο την προβολή του Ντιέγκο, ενώ στη συνέχεια της φάσης, ο ίδιος έστειλε εξ επαφής τη μπάλα άουτ.

77' Αλλαγή για την Ατλέτικο Μαδρίτης. Ο Καμάτσο παραχωρεί τη θέση του στον Μάριο Σουάρες.

76' Κίτρινη κάρτα στον Καμάτσο.

72' Κίτρινη κάρτα στον Ρουίς.

70' Τρομερή φάση για τον Άρη, διπλή χαμένη ευκαιρία! Συρτό σουτ του Κόκε έξω από την περιοχή, η μπάλα στη ρίζα του δεξιού δοκαριού της Ατλέτικο, ο Ρουίς παίρνει το ριμπάουντ και κάνει νέο σουτ, αλλά η μπάλα κοντράρει πάνω στα πόδια αμυντικού και απομακρύνεται.

60' Αλλαγή για την Ατλέτικο, ο Ρέγες πέρασε στη θέση του Μερίδα.

59' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ!!!!! Ο Χαβίτο κοντρολάρει ωραία με το στήθος και πριν η μπάλα σκάσει στο έδαφος, πιάνει ένα καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή του Ντε Χέα και ανοίγει το σκορ (1-0)!!!

52' Εξαιρετικό σουτ του Φατί από μακριά, η μπάλα πέρασε δίπλα από αριστερό, κάθετο δοκάρι του γκολκίπερ της Ατλέτικο.

50' Απίστευτη ευκαιρία για τον Άρη! Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Κόκε, ο Ρουίς διώχνει άθελά του την μπάλα πάνω στη γραμμή!

49' Επικίνδυνο σουτ του Ντιέγκο από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε άουτ.

47' Κίτρινη κάρτα στον Αντόνιο Λόπεθ.

46' Αλλαγή για την Ατλέτικο, στη θέση του Ραούλ Γκαρσία πέρασε ο Ντιέγκο.

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

45'+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

44' Κίτρινη κάρτα στον Πρίττα.

40' Έχει «παγώσει» το ρυθμό η Ατλέτικο, που κρατάει μπάλα.

39' Κίτρινη κάρτα στον Μερίδα.

31' Καταπληκτικό γκολ του Ρουίς που σωστά δεν μετράει, καθώς ο επιθετικός από τη Γουατεμάλα κατέβασε την μπάλα με το χέρι.

24' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Ρουίς, μόνος του απέναντι από τον Ντε Χέα έπειτα από σέντρα του Μίσελ που κόντραρε σε αμυντικό της Ατλέτικο, δεν πρόλαβε να πλασάρει…

20' Οκτώ φάουλ έχει κερδίσει μέχρι στιγμής ο Άρης, ένα η Ατλέτικο!

15' Ελέγχει το ρυθμό του αγώνα ο Άρης, που έχει μπει πολύ δυνατά στο ματς και πιέζει την Ατλέτικο.

3' Καλό, συρτό σουτ του Χαβίτο από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί, κάθετο δοκάρι του γκολκίπερ της Ατλέτικο.

1' Έναρξη του αγώνα.

- Φαντασμαγορική η ατμόσφαιρα στο «Κλεάνθης Βικελίδης»!

ΑΡΗΣ (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Βανγκέλι, Μίσελ, Γκιάρο, Λαζαρίδης, Φατί, Πρίττας, Μενδρινός, Χαβίτο, Κόκε, Ρουίς

Στον πάγκο: Χουάνμα, Οριόλ, Κουλουχέρης, Τσεσνάουσκις, Καζναφέρης

Ατλέτικο Μαδρίτης (Κίκε Φλόρες): Ντε Χέα, Βαλέρα, Γκοντίν, Αντόνιο Λόπεθ, Μερίδα, Καμάτσο, Τιάγκο, Σιμάο, Αλβάρο Ντομίνγκες, Ραούλ Γκαρσία, Φορλάν

Στον πάγκο: Τζόελ, Περέα, Φιλίπε, Ρέγες, Ασουνσάο, Σουάρες, Κόστα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μαρκ Κλάτενμπεργκ (Αγγλία)
ΒΟΗΘΟΙ: Ντέιβιντ Ρίτσαρντσον, Τζέικ Κόλιν, Κέβιν Φρεντ, Μάικλ Όλιβερ

ΓΗΠΕΔΟ: «Κλεάνθης Βικελίδης», Θεσσαλονίκη

- Η ισπανική ομάδα έχει αντιμετωπίσει 11 φορές ελληνικές ομάδες, με απολογισμό: επτά νίκες, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες. Σε ελληνικό έδαφος, οι Μαδριλένοι έχουν νικήσει μόλις μία φορά -τον Παναθηναϊκό πέρυσι στα πλέι οφ του Champions League (3-2 στο ΟΑΚΑ).

- Ο Άρης, από την άλλη, δεν έχει χάσει ΠΟΤΕ στη έδρα του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της UEFA!

- Από το ευρωπαϊκό του ντεμπούτο κόντρα στην Τσέλσι το 1970 (Κύπελλο Κυπελλούχων), που έληξε 1-1, μετράει 21 παιχνίδια αήττητος!