Europa League

Live: Μπριζ-ΠΑΟΚ 1-1 (Τελικό)

Ο βαθμός της ισοπαλίας ήταν ό,τι καλύτερο μπορούσε να πάρει ο ΠΑΟΚ από την αναμέτρηση ενάντια στην Μπριζ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ξύπνησε επιθετικά μετά το τέρμα του Κουεμάχα (61'), αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να φτάσει στην ισοφάριση (1-1) με άπιαστη κεφαλιά του Μαλεζά στο 78ο λεπτό. Δείτε το live του αγώνα από το www.sport-fm.gr.

Ο βαθμός της ισοπαλίας ήταν ό,τι καλύτερο μπορούσε να πάρει ο ΠΑΟΚ από την αναμέτρηση ενάντια στην Μπριζ.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ξύπνησε επιθετικά μετά το τέρμα του Κουεμάχα (61'), αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να φτάσει στην ισοφάριση (1-1) με άπιαστη κεφαλιά του Μαλεζά στο 78ο λεπτό.

90'+3' Λήξη της αναμέτρησης.

90'+2' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Φωτάκη, που μετά από πάσα του Βιεϊρίνια, σουτάρει από το ύψος του πέναλτι, αλλά αποκρούει εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας των Βέλγων.

90'+1' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Φιλομένο αντί του Σαλπιγγίδη.

89' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Φωτάκης στη θέση του Ίβιτς.

85' Μια ανάσα από το 2-1 η Μπριζ με χτύπημα φάουλ του Βάργκας να περνάει ελάχιστα άουτ.

80' Αλλαγή για την Μπριζ. Ο Νταλμά παραχώρησε τη θέση του στον Βάργκας.

78' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 1-1. Ο Ελ Ζαρ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μαλεζάς νίκησε τους πάντες στον αέρα και με κεφαλιά ισοφάρισε για τον "Δικέφαλο".

74' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ελ Ζαρ πήρε τη θέση του Παπάζογλου.

73' Ο Ντονκ δεν μπορεί να νικήσει από κοντά τον Κρέσιτς.

61' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΡΙΖ, 1-0. Από ασίστ του Ντιράρ και οριακή θέση οφσάιντ ο Κουεμάχα πλάσαρε εύστοχα τον Κρέσιτς.

55' Η Μπριζ υπερέχει του ΠΑΟΚ, διατηρώντας την πρωτοβουλία των κινήσεων.

47' Σέντρα από τα δεξιά, ο Κουεμάχα σηκώθηκε ψηλότερα από όλους, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

54' Κίτρινη κάρτα στον Σνάουτσνερ.

46' Πρώτο σφύριγμα στο δεύτερο ημίχρονο.

«Ο ΠΑΟΚ ανταποκρίνεται καλά στις απαιτήσεις του παιχνιδιού. Αν συνεχίσει θα πάρει ένα καλό αποτέλεσμα», σχολίασε στον NovaΣΠΟΡ FM 94,6 ο Γιώργος Χελάκης.

45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

42' Ατομικό ενέργεια του Ντιράρ, σουτάρει με το δεξί, άουτ.

32' Κίτρινη κάρτα στον Σίμεϊς.

30' Στην αντεπίθεση ο ΠΑΟΚ, απογοητευτικό το τελείωμα του Παπάζογλου, που σούταρε ψηλά άουτ.

24' Αναγκαστική αλλαγή για την Μπριζ. Ο Βερμιούλεν αντικαταστάθηκε από τον Σίμεϊς.

18’ Γύρισε το πόδι του ο Βερμιούλεν, ο οποίος μετά από μία απομάκρυνση της μπάλας, προσγειώθηκε άτσαλα στο χορτάρι.

12' Ο Κρέσιτς έδιωξε με υπερένταση το γύρισμα του Πέρισιτς.

11' Δοκάρι για την Μπριζ σε σουτ του Πέρισιτς!

9' Κίτρινη κάρτα στον Βιτόλο, για άτσαλο μαρκάρισμα στον Νταλμά.

2' Επιχειρεί να αιφνιάσει η Μπριζ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντίαζ δεν μπόρεσε να σκοράρει με κεφαλιά σε κενή εστία!

1' Υπό βροχή η έναρξη της αναμέτρησης. Στη σέντρα οι πάικτες της Μπριζ.

Μπριζ (Αντρι Κόστερ): Στάινεν, Βερμιούλεν (24' Σίμεϊς), Χόφκενς, Ντονκ, Ντιάζ, Νταλμά (80' Βάργκας), Γκέρετς, Οντίντζα, Πέρισιτς, Ντιράρ, Κουεμάχα.

Στον πάγκο: Φαν ντερ Χέιντεν, Σκέποβιτς, Ντε Βλίεγκερ, Λεστιέν, Φαν Γκίσενχεμ.

ΠΑΟΚ (Παύλος Δερμιτζάκης): Κρέσιτς, Σνάουτσνερ, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Λίνο, Γκαρσία, Βιτόλο, Βιεϊρίνια, Ιβιτς (89' Φωτάκης), Σαλπιγγίδης (90'+1' Φιλομένο), Παπάζογλου (74' Ελ Ζαρ).

Στον πάγκο: Χαλκιάς, Τσιρίλο, Σακελλαρίου, Ζουέλα.

Διαιτητής: Στέφαν Γιοχάνεσον (Σουηδία)
Γήπεδο: «Γιαν Μπρέιντελ»

• Μία ισοπαλία και μία ήττα είναι ο εκτός έδρας απολογισμός του ΠΑΟΚ στην Ευρώπη την εφετινή περίοδο. Έφερε 1-1 με τον Άγιαξ στην Ολλανδία, ενώ ηττήθηκε 1-0 από την Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία. Όπως θα θυμάστε, το γκολ του Μουσλίμοβιτς στην παράταση του αγώνα έστειλε τον «Δικέφαλο» στους ομίλους της διοργάνωσης.

• Δυναμική θα είναι και αυτή την φορά η παρουσία των φίλων του ΠΑΟΚ σε ματς μακριά από την Τούμπα. Υπολογίζεται πως περίπου 1500 οπαδοί του ΠΑΟΚ θα βρεθούν στις εξέδρες του «Γιαν Μπρέιντελ» στο Μπριζ.

• Έναν όχι και τόσο παλιό γνώριμο συνάντησαν στο Βέλγιο οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ. Ο άλλοτε παίκτης και τεχνικός διευθυντής του «Δικέφαλου», Σέρτζιο Κονσεϊσάο κατέχει το πόστο του βοηθού προπονητή στην Μπριζ.