Live: Πανσερραϊκός-ΟΣΦΠ 0-1 (Τελικό)

Με μια εμφάνιση που θα ξεχαστεί γρήγορα, ο Ολυμπιακός επικράτησε δύσκολα του Πανσερραϊκού με σκορ 1-0 και το μόνο που κρατάει είναι οι τρεις βαθμοί, που τον φέρνουν πάνω από τον Παναθηναϊκό στη βαθμολογία. Ελάχιστες καλές στιγμές, με τον Πάντελιτς να κάνει γκολ τη μοναδική σοβαρή ευκαιρία των "ερυθρολεύκων" στην αναμέτρηση.

Με μια εμφάνιση που θα ξεχαστεί γρήγορα, ο Ολυμπιακός επικράτησε δύσκολα του Πανσερραϊκού με σκορ 1-0 και το μόνο που κρατάει είναι οι τρεις βαθμοί, που τον φέρνουν πάνω από τον Παναθηναϊκό στη βαθμολογία.

Ελάχιστες καλές στιγμές, με τον Πάντελιτς να κάνει γκολ τη μοναδική σοβαρή ευκαιρία των "ερυθρολεύκων" στην αναμέτρηση.

95' Τέλος της αναμέτρησης.

95' Κίτρινη κάρτα στον Βρούτσινα για διαμαρτυρία.

90' Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

88' Κίτρινη κάρτα στον Γαλανόπουλο.

83' Αλλαγή για τον Πανσερραϊκό. Ο Ντάλε πάιρνει την θέση του Γεωργιάδη.

83' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ιμπαγάσα περνάει μέσα αντί του Φουστέρ.

81' Απογοητευτικό σουτ από τον Ντουντού, που σούταρε ψηλά άουτ.

77' Αλλαγή για τον Πανσερραϊκό. Ο Λεοζίνιο βγήκε για να μπει ο Τάντιτς.

75' Κίτρινη κάρτα στον Νικοπολίδη. Ο πορτιέρο του Ολυμπιακού χειροκρότησε ειρωνικά προς την εξέδρα, αφού πρώτα είχε πέσει ένα μπουκάλι μπροστά του.

71' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Ο Φουστέρ σούταρε με το δεξί στο οριζόντιο δοκάρι.

69' Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ρόμενταλ παίρνει την θέση του Φετφατζίδη.

65' Ανεβασμένος ο Πανσερραϊκός στο δεύτερο ημίχρονο, έχει την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να έχει γίνει ιδιαίτερα απειλητικός.

64' Κίτρινη κάρτα στον Χολέμπας, ο οποίος έριξε κάτω τον Μπέλιτς.

60' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Πάντελιτς αποχωρεί καταχειροκροτούμενος, δίνοντας την θέση του στον 22χρονο επιθετικό.

57' Ο Μήτρογλου θα είναι η πρώτη αλλαγή του Ολυμπιακού.

54' Μακρινή εκτέλεση φάουλ, η μπάλα περνάει από όλους τους παίκτες, διώχνει με υπερένταση ο Νικοπολίδης.

51' Στην επίθεση με τον Πάντελιτς ο Ολυμπιακός, βρίσκει τον Φουστέρ μέσα στην περιοχή, κακό το τελείωμα του Ισπανού που σούταρε πάνω από την εστία.

46' Πρώτο σφύριγμα στο δεύτερο ημίχρονο.

Ανοιχτό παιχνίδι, με γρήγορο σχετικά ρυθμό, αλλά και αρκετές λάθος πάσες από τις δύο ομάδες. Μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι αξιόλογες φάσεις. Κορυφαίος του ημιχρόνου ο Πάντελιτς, που έκανε γκολ την πρώτη σοβαρή ευκαιρία που του παρουσιάστηκε.

Δείτε το γκολ του Πάντελιτς

45+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45' Κίτρινη κάρτα στον Τοροσίδη, για μαρκάρισμα στον Γεωργιάδη.

44' Ο Τοροσίδης βγάζει μπαλιά για τον Πάντελιτς, σουτάρει με δύναμη ο Σέρβος, αποκρούει ο Ράντμαν.

42' Ο Φετφατζίδης έκανε το 1-2 με τον Φουστέρ, η τελικά προσπάθεια από τον νεαρό μέσο που έκανε κάτι σαν σουτ, χωρίς να ανησυχήσει, πάντως τον Ράντμαν που βγήκε έγκαιρα.

37' Ο Ριέρα γνώρισε την... ελληνική φιλοξενία από την ανάποδη. Ένα μπουκάλι από την εξέδρα προσγειώθηκε στο κεφάλι του Ισπανού άσου, χωρίς πάντως, να τον τραυματίσει.

32' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 1-0. Μετά από κάθετη πάσα του Ριέρα, ο Πάντελιτς βγήκε απέναντι από τον Ράντμαν και αφού επέλεξε με μεγάλο ρίσκο να τον περάσει, πλάσαρε σε κενή εστία.

23' Ο Ριέρα στόπερ την μπάλα στα όρια της περιοχής και με ένα δυνατό σουτ ανάγκασε τον Ράντμαν να εκτιναχθεί στη δεξιά του γωνία για να διώξει.

19' Πολύ μακριά από το στόχο η σέντρα - σουτ του Αμπουκακάρι.

16' Δεν έχει βγει η μεγάλη φάση στο παιχνίδι μέχρι στιγμής.

10' Κίτρινη κάρτα στον Λεοζίνιο.

9' Στην αγκαλιά του Ράντμαν το φάουλ που εκτέλεσε ο Φετφατζίδης. Αρκετά φιλόδοξη η ενέργεια του νεαρού μέσου, που προσπάθησε να σκοράρει από πολύ δύσκολη θέση.

5' Ο Νικοπολίδης διώχνει με τις γροθιές την μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μπέλιτς.

1' Έναρξη του αγώνα.

Πανσερραϊκός (Ντράγκαν Κοκότοβιτς): Ράντμαν, Γαλανόπουλος, Παντελιάδης, Αμπουμπακάρι, Άμο, Κάστρο, Γεωργιάδης (83' Ντάλε), Μπέλιτς, Βρούτσινα, Μαβενέ, Λεοζίνιο (77' Τάντιτς).

Στον πάγκο: Νοβότα, Βοσκόπουλος, Ντιόγκο, Μπρίτεζ, Ανάκογλου.

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Μέλμπεργκ, Τοροσίδης, Χολέμπας, Αβρ. Παπαδόπουλος, Μοϊσές, Ντουντού, Φετφατζίδης (69' Ρόμενταλ), Φουστέρ (83' Ιμπαγάσα), Ριέρα, Πάντελιτς (60' Μήτρογλου).

Στον πάγκο: Πάρντο, Μοντέστο, Ιμπαγάσα, Μιραλάς, Μπράβο.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Βοηθοί: Βασιλειάδης (Μακεδονίας), Τρύφων (Δράμας)
Δημοτικό Γήπεδο Σερρών

• Πάνοπλος ο Ολυμπιακός, με τον Βαλβέρδε να αφήνει τους Ζαϊρί και Νέμεθ στην Αθήνα, μιας και μεσοεπιθετικά έχει πάρα πολλές επιλογές.

• Δύο «ερυθρόλευκοι» δεν συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή του Πανσερραϊκού. Ο Σουμπίνιο και ο Παπάζογλου αποκτήθηκαν το καλοκαίρι, αλλά δόθηκαν δανεικοί στην μακεδονική ομάδα.

• Την περσινή σεζόν η τελευταία συνάντηση των δύο ομάδων για τον θεσμό του Κυπέλλου. Ο Πανσερραϊκός πήρε μια ιστορική πρόκριση, επικρατώντας 3-2 του Ολυμπιακού.

• Σε σύνολο 23 αναμετρήσεων στις Σέρρες, οι γηπεδούχοι μετράνε τέσσερις νίκες, ισόπαλα έχουν λήξει έντεκα ματς, ενώ οκτώ νίκες έχει ο Ολυμπιακός.