Πέτριτς… εγγύηση νίκης!

Το γκολ του Μλάντεν Πέτριτς έφερε τον Παναθηναϊκό μια «ανάσα» από τη νίκη επί του Ολυμπιακού. Οι καλά γνωρίζοντες όμως είχαν κάθε λόγο να πανηγυρίζουν ήδη για αυτή!

Όχι λόγω της εικόνας που είχαν οι ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, αλλά για μια μεγάλη παράδοση που συνεχίστηκε!

Αυτή θέλει τους πράσινους να φεύγουν νικητές από τον αγωνιστικό χώρο μετά από ένα παιχνίδι στο οποίο ο Κροάτης επιθετικός θα έχει σκοράρει! Δεν έγινε χθες πρώτη, ούτε δεύτερη φορά!

Ήταν η έβδομη φορά στην οποία ο Παναθηναϊκός φτάνει στην επικράτηση μετά από ένα τέρμα του Πέτριτς σε ματς για την εφετινή αγωνιστική σεζόν.

Μάλιστα, τα περισσότερα από αυτά ο Κροάτης άσος τα πέτυχε σε ένα καθοριστικό σημείο του αγώνα. Αρχής γενομένης από τις 31 Αυγούστου του περασμένου έτους για την 2η αγωνιστική.

Τότε οι πράσινοι πανηγύρισαν στη νίκη με τον Κροάτη να σκοράρει το δεύτερο τέρμα της ομάδας και να γίνεται η ανατροπή απέναντι στον Πανιώνιο, ο οποίος είχε προηγηθεί.

Στις 4 Δεκεμβρίου ο Πέτριτς σκοράρει στο 80ο λεπτό το μόνο τέρμα της αναμέτρησης με τον Παναιτωλικό και έδωσε την ευκαιρία στο τριφύλλι να φύγει με το τρίποντο από μια εξαιρετικά δύσκολη έδρα!

Το ίδιο είχε κάνει ο Κροάτης και στο δεύτερο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό! Ο Παναθηναϊκός και στη Λεωφόρο νίκησε με 1-0 με τον Πέτριτς να ανοίγει το σκορ στο 29ο λεπτό και να δίνει τη νίκη.

Αντίστοιχα, ο Κροάτης είχε σκοράρει το μόνο τέρμα της αναμέτρησης στο ματς με τον Λεβαδειακό στις 14 Ιανουαρίου.