Ολυμπιακός-Αστέρας Τρ. 3-0 (Τελικό)

Παίζοντας ελκυστικό ποδόσφαιρο, ο Ολυμπιακός προηγείται 3-0 του Αστέρα Τρίπολης, χάρη στα τέρματα των Πάντελιτς, Φουστέρ και Φυτανίδη (αυτογκόλ). Φανταστική ατμόσφαιρα στο «Καραϊσκάκη», που άνοιξε μετά από 4,5 μήνες τις πύλες του για επίσημο ματς των «ερυθρόλευκων». Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι. Παρακολουθήστε live από το www.sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα.

Παίζοντας ελκυστικό ποδόσφαιρο, ο Ολυμπιακός προηγείται 3-0 του Αστέρα Τρίπολης, χάρη στα τέρματα των Πάντελιτς, Φουστέρ και Φυτανίδη (αυτογκόλ).

Φανταστική ατμόσφαιρα στο «Καραϊσκάκη», που άνοιξε μετά από 4,5 μήνες τις πύλες του για επίσημο ματς των «ερυθρόλευκων».

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι.

90+3' Λήξη αγώνα

90' Κίτρινη κάρτα στον Ραούλ Μπράβο

89' Κόκκινη κάρτα στον Αστέρα Τρίπολης. Ο Μπαστία αποβάλλεται επειδή προσπάθησε να χτυπήσει εκτός φάσης τον Ντουντού

86' "Βουτιά" του Μοντέστο στην μεγάλη περιοχή του Αστέρα, ο διαιτητής δείχνει "παίζεται"

84' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ιμπαγάσα αφήνει τη θέση του στον Φετφατζίδη

77' Αλλαγή και για τον Αστέρα. Ο Φορτούνης αντικαθιστά τον Αράς

77' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μοντέστο στη θέση του Παπαδόπουλου

73' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 3-0! Ο Ρόμενταλ έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Ντεγκρά δεν έδιωξε καλά και ο Φυτανίδης άθελά του έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

68' Κακώς δεν μέτρησε το τέρμα που σημείωσε ο Πουλίδο. Δεν υπάρχει επιθετικό φάουλ στην προσπάθεια του Ισπανού αμυντικού.

65' Κίτρινη κάρτα στον Μπαστία, για το σκληρό τάκλιν πάνω στον Ντουντού.

63' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μιραλάς πήρε τη θέση του Πάντελιτς.

63' Αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Καρέρα έδωσε την θέση του Πουλίδο.

62' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 2-0. Κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ από τους Πειραιώτες, με τον Ριέρα να πασάρει στο ύψος της περιοχής στον Φουστέρ και τον Ισπανό να σουτάρει στην αριστερή γωνία του Ντεγκρά.

61' Κόκκινη κάρτα στον Μπαρτολίνι, που αντίκρισε νωρίτερα τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, καθώς ανέκοψε αντικανονικά τον Τοροσίδη.

59' Προσποιήσεις από τον Πάντελιτς έξω από την περιοχή, κακό το τελείωμα του Σέρβου, που σούταρε πάνω από την εστία.

56' Ατομική ενέργεια από τον Ριέρα, εισβάλλει στην περιοχή ο Ισπανός και σουτάρει με το κακό του πόδι (το δεξί), αποκρούει ο Ντεγκρά.

53' Στο έδαφος ο Φυτανίδης, μετά από μία μονομαχία με τον Φουστέρ, δεν έχει τίποτα το σοβαρό.

51' Ο Νικοπολίδης έδιωξε όπως-όπως με γροθιές το ευθύβολο σουτ του Μπαστία.

47' Κάθετη του Ιμπαγάσα στην περιοχή για τον Πάντελιτς, ο Σέρβος σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

46' Η πρώτη διορθωτική κίνηση για τον Αστέρα. Ο Ουντότζι αντικατέστησε τον Ρούμπιλ.

46' Πρώτο σφύριγμα στο δεύτερο ημίχρονο.

Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο από τον Ολυμπιακό, που έχει καταφέρει να συνδυάσει την ουσία (προηγείται με γκολ του Πάντελιτς) με το θέαμα (πάρα πολλές ευκαιρίες).

45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

42' Ο Ρόμενταλ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μπράβο σηκώθηκε στο δεύτερο δοκάρι και έπιασε την κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε στόχο.

40' Καίρια επέμβαση του Ντεγκρά σε σουτ του Ρόμενταλ μέσα από την περιοχή.

37' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 1-0! Ο Ριέρα γέμισε στην περιοχή απ' τα αριστερά και ο Πάντελιτς με κεφαλιά (βρήκε και στον Μπαρτολίνι η μπάλα) άνοιξε το σκορ.

32' Συντριπτική η κατοχή της μπάλας υπέρ του Ολυμπιακού, 74%-26%.

31' Ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε το κόρνερ, σουτ στην κίνηση από τον Μπράβο, έξω η μπάλα.

29' Κίτρινη κάρτα στον Ιμπαγάσα, που εκτέλεσε ένα φάουλ, πριν το σχετικό σφύριγμα του διαιτητή.

27' Ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε με κομπίνα ένα κερδισμένο φάουλ ακριβώς έξω από την περιοχή, σούταρε με δύναμη ο Ριέρα αναγκάζοντας τον Ντεγκρά να πέσει στη δεξιά γωνία για να αποσοβήσει τον κίνδυνο.

26' Κίτρινη κάρτα στον Μπαρτολίνι, για σπρώξιμο στον Ντουντού.

18' Κίτρινη κάρτα στον Αργυρόπουλο, για φάουλ στον Ριέρα ελάχιστα έξω από την μεγάλη περιοχή.

16' Καλή ατομική ενέργεια από τον Πάντελιτς, ο οποίος σούταρε με το δεξί, δίπλα από την εστία η μπάλα.

14' Ο Ιμπαγάσα τροφοδότησε τον Ρόμενταλ, που έφυγε στην πλάτη της άμυνας, με τον Δανό να σουτάρει απελπιστικά άουτ.

8' Δυνατό σουτ του Αράς από τα αριστερά, διώχνει με τις γροθιές ο Νικοπολίδης.

2' Ο Ιμπαγάσα συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Ρόμενταλ που μπήκε στην περιοχή και έκοψε στα αριστερά του για τον επερχόμενο Φουστέρ, ο οποίος έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει. Το σουτ που δοκίμασε κόντραρε στο πόδι του Φυτανίδη και έφυγε κόρνερ.

1’ Έναρξη του αγώνα.

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Μπράβο, Αβρ. Παπαδόπουλος (76' Μοντέστο), Μέλμπεργκ, Τοροσίδης, Ντουντού, Ιμπαγάσα (84' Φετφατζίδης), Ρόμενταλ, Ριέρα, Φουστέρ, Πάντελιτς (63' Μιραλάς)

Στον πάγκο έμειναν: Πάρντο, Μήτρογλου, Χολέμπας, Μοϊσές.

Αστέρας Τρίπολης (Βαγγέλης Βλάχος): Ντεγκρά, Ουριμπάρι, Φυτανίδης, Μπαρτολίνι, Αργυρόπουλος, Λαδάκης, Καρέρα (63' Πουλίδο), Αράς (76' Φορτούνης), Μπαστία, Ρούμπιλ (46' Ουντότζι), Ροζέριο.

Στον πάγκο έμειναν: Αναστασόπουλος, Κερ, Πιπίνης, Μπακασέτας

• Πάνοπλος για δεύτερο σερί ματς ο Ολυμπιακός, με τον Ερνέστο Βαλβέρδε να αφήνει εκτός για λόγους τακτικής τους Νέμεθ και Ζαϊρί. Σχετικά με τον Αστέρα Τρίπολης, επιστρέφουν οι Καρέρα, Ρίος και Ουντότζι.

• Σχεδόν πέντε μήνες έχουν περάσει από το τελευταίο επίσημο παιχνίδι του Ολυμπιακού με κόσμο στο «Καραϊσκάκη». Στις 16 Μαΐου κόντρα στον Άρη (0-0) για τα play-off.

• Δύο νίκες για τους «ερυθρόλευκους» και μία ισοπαλία είναι ο απολογισμός των αναμετρήσεων των δύο ομάδων στο φαληρικό γήπεδο.