Λάρισα-Κέρκυρα 1-1 (Tελικό)

Λάρισα και Κέρκυρα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο «Αλκαζάρ», υπό το βλέμμα του ομοσπονδιακού προπονητή Φερνάντο Σάντος. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με τα γκολ των Μετίν (πέναλτι 24') και Φλαβίνιο (30').

90+3': Λήξη του αγώνα, 1-1 το τελικό σκορ.

90+2': Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Κέρκυρα, αλλά ο Βιέρα αποκρούει κοντινό σουτ του Ιωάννου.

89': Φάουλ του Γκέρεμι, κεφαλιά του Κολοβέτσιου μόλις άουτ.

82': Τελευταία αλλαγή για τον Τεννέ, ο Μακρυδημήτρης στη θέση του Φλαβίνιο.

80': Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Παπακώστας, ο Μακίνουα στη θέση του Ταλ.

73': Σέντρα του Αμπουχατζίρα, εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι του Κουζέν περνάει άουτ.

72': Αλλαγή για τη Λάρισα, ο Σίμιτς αντικαθιστά τον Κανόμπιο.

71': Ο Αμπουχατζίρα βγαίνει μόνος του με τον Κωνσταντόπουλο αλλά προτιμάει να πασάρει αντί να σουτάρει και οι αμυντικοί διώχνουν σε κόρνερ.

66': Φοβερό σουτ του Κανόμπιο έξω από την περιοχή, διώχνει εντυπωσιακά ο Κωνσταντόπουλος.

62': Αλλαγή για την Κέρκυρα, ο Χαμπλ αντικαθιστά τον Μακρή.

58': Κίτρινη κάρτα στον Μακρή για εκούσιο χέρι.

54': Αλλαγή για την Κέρκυρα, ο Ιωάννου αντικαθιστά τον Καλαντζή.

53': Κίτρινη κάρτα στον Επστάιν, ο οποίος συνέισε την προσπάθειά του παρότι είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ.

46': Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Αμπουχατζίρα παίρνει τη θέση του Μπλάζεκ, ο οποίος υπέστη θλάση έσω πλαγίου συνδέσμου.

45': Λήξη του πρώτου ημιχρόνου χωρίς να κρατηθούν καθυστερήσεις.

38': Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκουστάβο περνάει δίπλα από το δοκάρι του Βιέρα.

35': Κοντινό σουτ του Βενετίδη με το αριστερό μόλις άουτ.

30': Γκολ για την Κέρκυρα, 1-1! Ο Γκουστάβο εκτελεί φάουλ, ο Βιέρα διώχνει ασθενώς, ο Φλαβίνιο παίρνει το "ριμπάουντ" και με κοντινό πλασέ ισοφαρίζει.

26': Κίτρινη κάρτα στον Νταμπίζα για φάουλ στον Επστάιν.

24': Γκολ για τη Λάρισα, 1-0! Ο Μετίν εκτελεί εύστοχα το πέναλτι στη δεξιά γωνία του Κωνσταντόπουλου.

23': Ο Καλόπουλος καταλογίζει πέναλτι σε χέρι του Μαΐστόροβιτς μέσα στην περιοχή.

20': Ο Τσίγκας προσπάθησε να βρει με τακουνάκι τον Επστάιν, αλλά ο Βιέρα βγήκε γρήγορα και μπλόκαρε.

10': Ο Μπλάζεκ αποφεύγει έξυπνα τον Κοντοδήμο αλλά σουτάρει άουτ.

2': Ωραίο σουτ του Μετίν με το αριστερό, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

1': Έναρξη του αγώνα. Στη σέντρα η Λάρισα.

• Οι γηπεδούχοι κράτησαν το απαραβίαστο της εστίας τους στα δύο πρώτα παιχνίδια που έδωσαν εντός έδρας (1-0 τον Ατρόμητο και 0-0 με την Καβάλα).

• Οκτώ φορές έχουν συναντηθεί στο παρελθόν οι δύο ομάδες, με την ισοπαλία να έχει την… τιμητική της, αφού ήταν το τελικό αποτέλεσμα σε πέντε αγώνες. Στις μοναδικές αναμετρήσεις τους στην πρώτη κατηγορία, το 2006-07, τα ματς έληξαν 2-2 και 0-0.

• Τρία γκολ έχει σημειώσει ήδη ο Ντένις Επστάιν της Κέρκυρας, ενώ η Λάρισα έχει πετύχει μόλις ένα τέρμα με τον Ντανιέλ Κουζέν.

• Οι Χρήστος Καλαντζής και Τάσος Βενέτης της Κέρκυρας πανηγύρισαν την κατάκτηση του Κυπέλλου το 2007 με τη φανέλα της Λάρισας. Τα βυσσινί έχει φορέσει και ο Θανάσης Τσίγκας, το 2008-09.

• O Γιάννης Παπακώστας δεν έχει στη διάθεσή του τον τιμωρημένο Ταυλαρίδη και τον τραυματία Βελάσκο, ενώ ο Μπάμπης Τεννές δεν υπολογίζει τους Παρασκευαΐδη, Λαμπρόπουλο, Μίχο.

Λάρισα (Γιάννης Παπακώστας): Βιέρα, Βενετίδης, Νταμπίζας, Κολοβέτσιος, Ταλ (80' Μακίνουα), Γκέρεμι, Ρομέου, Μπλάζεκ (46' Αμπουχατζίρα), Μετίν, Κανόμπιο (72' Σίμιτς), Κουζέν.
Στον πάγκο έμειναν οι Αμπάρης, Πούρι, Ιγκλέσιας, Κατσιαρός.

Κέρκυρα (Μπάμπης Τεννές): Κωνσταντόπουλος, Κοντοδήμος, Βενέτης, Μαϊστόροβιτς, Γκουστάβο, Μακρής (62' Χαμπλ), Στολτίδης, Επστάιν, Φλαβίνιο (82' Μακρυδημήτρης), Καλαντζής (54' Ηλ. Ιωάννου), Τσίγκας.
Στον πάγκο έμειναν οι Αποστολίδης, Δεινόπαπας, Γιάντσης, Δ. Ιωάννου.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλόπουλος (Μακεδονίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Βασιλειάδης (Μακεδονίας), Τρύφων (Δράμας)

ΓΗΠΕΔΟ: «Αλκαζάρ»