Ηρακλής-Καβάλα 0-1 (Τελικό)

Ηρακλής και Καβάλα αναμετρώνται αυτή την στιγμή στο «Καυταντζόγλειο» στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Superleague. 1-0 προηγείται η Καβάλα στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ του Ονουάτσι. Παρακολουθήστε live από το www.sport-fm.gr και ραδιοφωνικά από τον ΝOVA ΣΠΟΡ FM 94,6 την εξέλιξη του αγώνα.

Ηρακλής και Καβάλα αναμετρώνται αυτή την στιγμή στο «Καυταντζόγλειο» στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Superleague.

1-0 προηγείται η Καβάλα στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ του Ονουάτσι. Να παραμείνουν στην κορυφή της βαθμολογίας επιθυμούν οι Θεσσαλονικείς, βαθμό η βαθμούς θέλουν οι «Αργοναύτες» μετά την πολύ καλή εμφάνιση και την ισοπαλία κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Παρακολουθήστε live από το www.sport-fm.gr και ραδιοφωνικά από τον ΝOVA ΣΠΟΡ FM 94,6 την εξέλιξη του αγώνα.

95' Λήξη της αναμέτρησης. Σημαντική εκτός έδρας νίκη για την Καβάλα απέναντι στον Ηρακλή. Πρώτη νίκη για τους Καβαλιώτες στο πρωτάθλημα και πρώτη ήττα για τον "Γηραιό".

94' Σουτ του Βέλλιου σε πλάγια θέση μέσα από την περιοχή, σε αντίπαλο κόντραρε όμως η μπάλα και κατέληξε κόρνερ.

92' Σε ευνοίκή θέση μέσα στην περιοχή βρέθηκε ο Σίσιτς, αλλά το γυριστό που επιχείρησε ήταν αδύναμο.

90' Tέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων όπως υπέδειξε ο τέταρτος διαιτητής.

78' Κίτρινη κάρτα στον Χργκόβιτς για φάουλ στον Μάρα.

77' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Έξω ο Κατσαμπής, μέσα ο Ρομάν.

75' Κεφαλιά του Γιάκομπ, μπλοκάρει σταθερά ο Γκαλίνοβιτς.

71' Αλλαγή για την Καβάλα. Τη θέση του Ονουάτσι θα πάρει ο Θεοδωρέλλης.

70' Κόκκινη στον Ντουγκλάο για χτύπημα εκτός φάσης στον Γιάκομπ.

68' Κίτρινη κάρτα στον Γκαλίνοβιτς για καθυστέρηση.

66' Αλλαγή για την Καβάλα. Ο Αλεξάντροβιτς στη θέση του Βουτσίτσεβιτς.

61' Λάθος του Χοσέμι, ο Αμπντούν θα βρεθεί απέναντι στον Ελευθερόπουλο που θα του πει ''όχι''. Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους ''Αργοναύτες''.

60' Σουτ του Καρλίνιος, εύκολα μπλοκάρει ο Γκαλίνοβιτς.

58' Κάρτα στον Ντουγκλάο για μαρκάρισμα πάνω στον Σίσιτς.

56' Πρώτη καλή φάση για τον Ηρακλή. Ωραία ατομική προσπάθεια του Σίσιτς που βρίσκει αμαρκάριστο τον Γιάκομπ στα δεξια, ο Ρουμάνος θα κάνει παράλληλη σέντρα, δεν θα βρεθεί όμως κάποιος συμπαίκτης του στην πορεία της μπάλας.

48' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ηρακλή. Έξω ο Παπαστεριανός, μέσα ο Καρλίνιος.

47' Αλλαγή για την Καβάλα. Ο Ογκμπέτσε στη θέση του Νταρσεβίλ.

47' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Μέσα ο Βέλλιος, έξω ο Σολτάνι.

46' Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

45' Κίτρινη κάρτα στον Γιάκομπ που κλώτησε μακριά την μπάλα, ενώ το παιχνίδι είχε σταματήσει.

44' Κίτρινη κάρτα στον Ονουάτσι για τον πανηγυρισμό του.

42' ΓΚΟΛ για την Καβάλα 0-1. Τραγικό λάθος στη μεσαία γραμμή από τους παίκτες του Ηρακλή, ο Καρντόσο θα γίνει κάτοχος της μπάλας, θα βρει τον Ονουάτσι που δεν θα δυσκολευτεί να ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

36' Σουτ του Ντιε από τα 30 μέτρα, η μπάλα θα περάσει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ηρακλή.

34' Κίτρινη κάρτα στον Παπαστεριανό για επικίνδυνο παιχνίδι πάνω στον Αμπντούν.

30' Έπεσε κάπως ο ρυθμός του αγώνα.

23' Σέντρα του Αμπντούν, ο Βουτσίτσεβιτς θα πιάσει αμαρκάριστος την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα θα περάσει λίγο έξω από τα δοκάρια του Ελευθερόπουλου.

18' Νέα τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Σουτ του Μάρα διώχνει ο Γκαλίνοβιτς, στην επαναφορά ο Σίσιτς στέλνει την μπάλα στο κάθετο δοκάρι της Καβάλας.

15' Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή. Σέντρα του Σολτάνι, ο Σίσιτς με κεφαλιά θα τροφοδοτήσει τον Γιάκομπ, ο οποίος δεν θα μπορέσει από κοντά να ανοίξει το σκορ.

8' Φάουλ του Γιάκομπ, δεν ανησυχεί ο Γκαλίνοβιτς.

6' Λόμπα του Ονουάτσι από πάσα του Νταρσεβίλ, η μπάλα θα περάσει λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Ηρακλή.

5' Καλός ρυθμός στο παιχνίδι στα πρώτα πέντε λεπτά.

3' Κεφαλιά του Νταρσεβίλ, ο Ελευθερόπουλος εκτινάσσεται και διώχνει σε κόρνερ. Η πρώτη καλή φάση του αγώνα.

1' έναρξη του αγώνα

Ηρακλής (Μαρίνος Ουζουνίδης): Eλευθερόπουλος, Κατσαμπής(77' Ρομάν), Χοσέμι, Αραμπατζής, Λίμα, Παπαστεριανός(48' Καρλίνιος), Ντάνι, Σίσιτς, Σολτάνι (47' Βέλλιος), Μάρα, Γιάκομπ

Στον πάγκο οι: Μπαντής, Κυριαζής,Κανακούδης,Στσοτ

Καβάλα (Ντράγκαν Οκούκα): Γκαλίνοβιτς, Πετκάκης, Ντουγκλάο, Χργκόβιτς, Τόμασιτς, Βουτσίσεβιτς(66' Αλεξάντροβιτς), Ντιέ, Αμπντούν, Καρντόσο, Ονουάτσι(71' Θεοδωρέλλης), Νταρσεβίλ (47' Ογκμπέτσε)

Στον πάγκο οι: Λόπες, Σιόντης,Ντικρόκ,Ναζλίδης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αρετόπουλος (Τρικάλων)
ΒΟΗΘΟΙ: Μπαλτάς (Αχαΐας), Τάτσης (Ηπείρου)

ΓΗΠΕΔΟ: «Καυταντζόγλειο»

Αν είναι όνειρο, μην τον ξυπνάτε! Οι τρεις πρώτες αγωνιστικές έφεραν τον Ηρακλή να «βγάζει τη γλώσσα» στους «μεγάλους» και να… στρογγυλοκάθεται ολομόναχος στην κορυφή. Εκεί θα παραμείνει, δε, αν την Κυριακή (παρά τις απουσίες των Κομπαγιάσι και Πίτου Γκαρσία) ξεπεράσει το -κάθε άλλο παρά αμελητέο- εμπόδιο της Καβάλας. Η τελευταία κατεβαίνει πάνοπλη στο «Καυταντζόγλειο» και έτοιμη να δώσει συνέχεια στην εξαιρετική εμφάνισή της με τον Παναθηναϊκό.

*Πολύ καλή παράδοση έχει ο Ηρακλής με την Καβάλα ως γηπεδούχος. Σε 17 αγώνες ο ''Γηραιός'' έχει 12 νίκες, 3 ισοπαλίες και μόλις 2 ήττες.

* Με το σημερινό παιχνίδι, ο Ηρακλής γίνεται η πέμπτη ομάδα στα χρονικά που θα συμπληρώσει 1600 αγώνες στην Α' Εθνική.