Μοτοσικλέτα

Πρωταθλητής ο Μπιάτζι !

Ο Μαξ Μπιάτζι πήρε τον τίτλο του πρωταθλητή στο τέλος ενός δύσκολου αλλά συναρπαστικού αγώνα, στην πίστα της Ίμολα.

Χάρη στην πέμπτη θέση που κατέκτησε στο 2ο αγώνα, ο Μπιάτζι αύξησε την απόσταση του στους 63 πόντους ανάμεσα στον ίδιο και τον Λέον Χάσλαμ (Suzuki), ο οποίος ήταν και ο μοναδικός διεκδικητής του τίτλου πέραν του Μαξ. Το κενό που δημιούργησε ο Ιταλός αναβάτης είναι πλέον αδύνατο να κλείσει με έναν αγώνα που απομένει επί Γαλλικού εδάφους στην πίστα του «Magny Cours» για να τελειώσει η σεζόν.

O Μπιάτζι κερδίζει τον πέμπτο τίτλο του έπειτα από τέσσερα συναπτά παγκόσμια πρωταθλήματα που είχε κατακτήσει από το 1994 έως το 1997 στα 250cc? είναι ο πρώτος Ιταλός πρωταθλητής του παγκοσμίου πρωταθλήματος Superbike.

Στην κατάταξη των κατασκευαστών, η Aprilia με 433 βαθμούς είναι 41 πόντους πιο μπροστά από την Ducati που έχει 392. Εννέα πόντοι θα είναι αρκετοί για την κατάκτηση και του πρωταθλήματος κατασκευαστών στον αγώνα του «Magny Cours».