Champions League

Ζ' όμιλος: Iσόπαλο το ντέρμπι, νίκη για τη «βασίλισσα»!

Χωρίς νικητή έληξε το μεγάλο ντέρμπι του Ζ’ ομίλου για την δεύτερη αγωνιστική του Champions League. Άγιαξ και Μίλαν έμειναν στο 1-1, σε ένα παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό και αρκετές φάσεις- κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ελ Χαμνταουί άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Ιμπραϊμοβιτς να ισοφαρίζει, πετυχαίνοντας γκολ κόντρα στην παλιά του ομάδα και παράλληλα το τρίτο του στη διοργάνωση. Νίκη 1-0 στο τέλος για τη Ρεάλ στη Γαλλία.

Άγιαξ-Μίλαν 1-1

Πολύ δυνατά μπήκε ο Άγιαξ στο παιχνίδι θέλοντας να αιφνιδιάσει την Μίλαν. Έχοντας την κατοχή της μπάλας-55% στο πρώτο ημίχρονο- και με κινητήριους μοχλούς τους Εμάνουελσον, Ελ Χαμνταουί και Σουάρες, δημιουργούσε προβλήματα στην ιταλική άμυνα, η οποία αδυνατούσε να τους αντιμετωπίσει.

Ο ρυθμός και από τις δύο ομάδες ήταν γρήγορος και καμία από τις δύο δεν είχε διάθεση να κλειστεί. Η πρώτη φάση ήταν για τους γηπεδούχους, αλλά ο Σουάρες ήταν άστοχος στο 12’. Και ενώ η Μίλαν είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Ρομπίνιο να αναγκάζει τον Στεκέλενμπουργκ σε σωτήρια επέμβαση στο 23’, ο μαγικός συνδυασμός Εμάνουελσον, Σουάρες και Ελ Χαμνταουί και το γκολ του τελευταίου, άνοιξε το σκορ για τον «Αίαντα».΄

Η Μίλαν αύξησε την πίεση στη συνέχεια και ενώ έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Ρομπίνιο να ισοφαρίσει σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ, ήρθε ο Ιμπραϊμοβιτς, μετά από ασίστ του Ζέεντορφ, να πετύχει το τρίτο του γκολ στη διοργάνωση και να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τον ρυθμό του πρώτου. Οι δύο ομάδες όσο περνούσε η ώρα κοιτούσαν να διαφυλάξουν τα νώτα τους και η καλύτερη ευκαιρία ήταν για την ιταλική ομάδα στο 84’ όταν το σουτ του Μπόατενγκ έδιωξε δύσκολα ο Στεκέλενμπουργκ.

Με την ισοπαλία αυτή, η Μίλαν έφτασε τους τέσσερις βαθμούς, μένοντας δύο βαθμούς πίσω από τη Ρεάλ, ενώ ο Άγιαξ πήρε τον πρώτο του βαθμό και θέλει επειγόντως τη νίκη την επόμενη αγωνιστική κόντρα στην Οσέρ για να μην μείνει μακριά από την διεκδίκηση της πρόκρισης.

Άγιαξ (Μάρτιν Γιολ): Στεκέλενμπουργκ, Φαν Ντερ Βιλ, Αλντερβέιρελντ, Βερτόνγκεν, Ανίτα (38' Σουλεϊμάνι), Ενό, Ελ Χαμνταουί, Ντε Γιόνγκ, Εμάνουελσον, Σούαρες, Ντε Ζέου

Μίλαν (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Αμπιάτι, Γκατούζο, Ζέεντορφ, Ιμπραϊμοβιτς, Νέστα, Φλαμινί (53' Μπόατενγκ), Ζαμπρότα, Πίρλο, Τιάγκο Σίλβα, Ρομπίνιο, Αντονίνι

Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία)

Γήπεδο: «Άμστερνταμ Αρένα»

Επόμενη αγωνιστική (19/10)

Άγιαξ-Οσέρ
Ρεάλ Μαδρίτης-Μίλαν

Οσέρ-Ρεάλ 0-1

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, που πέρασε από την Γαλλία επικρατώντας 1-0 της Οσέρ. Οι Γάλλοι θέλησαν να αιφνιδιάσουν και μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι. Γρήγορα όμως η Ρεάλ ανέβασε την απόδοσή της και άρχισε να χάνει ευκαιρίες με τον Ρονάλντο και τον Ιγκουαίν. Κάτι όμως η επιθετική δυστοκία των παικτών του Μουρίνιο, κάτι η πολύ καλή βραδιά του Σορέν, δεν επέτρεψε στην ισπανική ομάδα να πάρει το προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η είσοδος του Γέλεν, έκανε πιο επιθετική την Οσέρ. Η ομάδα του Φερναντέζ είχε ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Γέλεν σπτάλησε την ευκαιρία, ενώ λίγο αργότερα από... καραμπόλα η Οσέρ είχε δοκάρι. Τον ''γόρδιο δεσμό'' για τη Ρεάλ έλυσε ο Ντι Μαρία στο 81' που έδωσε τη νίκη στην ισπανική ομάδα.

Πρώτη με έξι πόντους η Ρεάλ, χωρίς πόντο έμεινε η Οσέρ και πλέον το επόμενο παιχνίδι της κόντρα στον Άγιαξ, έχει χαρακτήρα τελικού.

Οσέρ (Ζαν Φερναντέζ): Σορέν, Χένγκμπαρτ, Γκρίχτινγκ, Ντούντκα, Κουλιμπαλί, Σαφνί, Ολιέκ, Πεντρετί, Κοντού, Λανζίλ, Eντινγκά

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζοσέ Μουρίνιο): Κασίγιας, Πέπε, Ράμος, Ρονάλντο, Μπενζεμά, Ντιαρά, Μαρσέλο, Αλόνσο, Αρμπελόα, Ιγκουαϊν, Κεντίρα

Διαιτητής: Κλάους Μπο Λάρσεν (Δανία)
Γήπεδο: «Αμπέ Ντεσάμπ»

Eπιμέλεια: Διονύσης Καμπάς