Champions League

Α΄ Όμιλος: «Καθάρισαν» Ετό και… Μαγένκο

Ο Σάμουελ Ετό «πέταγε φωτιές», σκόραρε τρεις φορές και η Ίντερ κέρδισε εύκολα με 4-0 τη Βέρντερ Βρέμης, σε ένα ματς όπου και οι δύο ομάδες είχαν πολλές απουσίες. Προβάδισμα πρόκρισης πήρε και η Τότεναμ, η οποία επικράτησε με 4-1 της Τβέντε σε ένα ματς όπου ο διαιτητής Μαγένκο έδωσε στους Λονδρέζους τρία πέναλτι. Σκόραρε, έχασε πέναλτι και αποβλήθηκε ο Φαν ντερ Φάαρτ!

Ίντερ-Βέρντερ Βρέμης 4-0

Στο «Τζουζέπε Μεάτσα» η Ίντερ έπαιξε σαν πρωταθλήτρια Ευρώπης και με κορυφαίο τον Σαμουέλ Ετό συνέτριψε με 4-0 τη Βέρντερ Βρέμης. Ο Καμερουνέζος επιθετικός σκόραρε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο (21’, 27’)με πανομοιότυπα πλασέ με το δεξί, ενώ στο 34’ έβγαλε με εκπληκτικό τρόπο τον Σνάιντερ μόνο του με τον Βίσε και ο Ολλανδός έκανε το 3-0 με ωραίο σκαφτό σουτ. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε πολύ στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Ετό βρήκε τον τρόπο να σκοράρει ξανά στο 81’, μετά από μπαλιά-τρύπα του επίσης εξαιρετικού Σνάιντερ.

Ίντερ (Ράφα Μπενίτεθ): Σέζαρ, Κόρντομπα, Λούσιο (63' Σαντόν), Στάνκοβιτς (79' Όμπι), Ετό, Σνάιντερ, Μαϊκόν, Καμπιάσο, Κίβου, Κουτίνιο, Μπιαμπάνι
Στον πάγκο έμειναν οι Καστελάτσι, Μουντάρι, Μαριγκά, Μαντσίνι, Ναταλίνο.

Βέρντερ Βρέμης (Τόμας Σάαφ): Βίσε, Ουέσλεϊ, Μπορόφσκι, Αρναούτοβιτς, Μαρίν (63' Χαντ), Προντλ, Σιλβέστρ, Γιένσεν, Αλμέιδα (78' Βάγκνερ), Μερτεζάκερ, Μπαγκφρέντε
Στον πάγκο έμειναν οι Μιέλιτζ, Πασάνεν, Χουσεγίνοβιτς, Κρόος, Σμιντ.

Τότεναμ-Τβέντε 4-1

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι η Τότεναμ κατάφερε να επικρατήσει με 4-1 της Τβέντε, η οποία παραχώρησε τρία πέναλτι στην αντίπαλό της! Ο Φαν ντερ Φάαρτ αστόχησε στο πρώτο στο 40’, αλλά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου νίκησε τον Μιχαΐλοφ με πολύ ωραίο σουτ. Στο 50’ ο Παβλιουτσένκο έκανε το 2-0 με πέναλτι, για να μειώσει στο 56’ ο Τσαντλί με κοντινό σουτ. Πέντε λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Φαν ντερ Φάαρτ, αλλά αντί οι φιλοξενούμενοι να γίνουν απειλητικοί οι γηπεδούχοι σκόραραν άλλες δύο φορές με τους Παβλιουτσένκο (νέο πέναλτι στο 64’) και Μπέιλ (αριστερό πλασέ στο 85’).

Τότεναμ (Χάρι Ρέντναπ): Γκόμες, Χάτον, Μπέιλ, Χάντλστοουν, Παβλιουτσένκο (89' Κιν), Φαν ντερ Φάαρτ, Μόντριτς (82' Λένον), Κράουτς (65' Τζένας), Μπασόνγκ, Κινγκ, Ασού-Εκοτό
Στον πάγκο έμειναν οι Κουντιτσίνι, Παλάσιος, Κράνιτσαρ, Τσόρλουκα.

Τβέντε (Μισέλ Πρεντόμ): Μιχαΐλοφ, Κούιπερ, Βίσγκερχοφ, Μπράμα, Λαντζάατ (69' Ντε Γιόνγκ), Γιάνσεν, Ρούις, Μπαϊράμι (27' Τσαντλί), Ροζάλες, Ντάγκλας, Γιάνκο
Στον πάγκο έμειναν οι Μπόσκερ, Μπέντγκσον, Πάρκερ, Βουγίσεβιτς, Σίμπελσμπεργκερ.