Champions League

Β’ Όμιλος: Με Κυριάκο την πρώτη…

Με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο να αγωνίζεται και τα 90΄ η Σάλκε επικράτησε 2-0 της Μπενφίκα και έκανε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση. Στο 73’ ο Φαρφάν άνοιξε το σκορ και ο Χούντελααρ έκανε το 2-0 στο 85’. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Λιόν επικράτησε, πιο εύκολα, από ότι δείχνει το τελικό σκορ 3-1 της Χάποελ Τελ Αβίβ. Ο Μισέλ Μπάστος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής καθώς πέτυχε και τα δύο γκολ (8’, 36’) και Πιάνιτς στις καθυστερήσεις, ενώ μείωσε με πέναλτι ο τερματοφύλακας, Ενιάμα (79’).

Σάλκε – Μπενφίκα 2-0

Ήταν από την αρχή το ντέρμπι του ομίλου. Το πρώτο μέρος κυμάνθηκε σε αρκετά ρηχά νερά χωρίς να μπορέσει κάποια από τις δύο ομάδες να πετύχει κάποιο τέρμα. Η Σάλκε είχε την υπεροχή των κινήσεων, όμως δεν κατάφερε να φτάσει κοντά στην εστία του Ρομπέρτο. Βασικός ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κυριάκος Παπαδόπουλος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε στον ίδιο ρυθμό, όμως στο 73’ ο Φαρφάν με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Φέλιξ Μάγκατ και έριξε την Μπενφίκα στο «καναβάτσο». Στο 85’ ο Ραούλ έκλεψε την μπάλα έβγαλε ωραία κάθετη στον Τζοουνς στα αριστερά και εκείνος έκανε το γύρισμα στον Χούντελααρ, ο οποίος είχε εύκολο έργο και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του «σφραγίζονται» τη νίκη.

Σάλκε (Φέλιξ Μάγκατ): Νόιερ, Ραούλ, Ράκιτις(65’ Τζόουνς), Σμιτς, Παπαδόπουλος, Φαρφαν, Χουράδο(78’ Κλούγκε), Μέτσερντερ, Ουτσίντα( 58’ Σάρπει), Χούντελααρ, Ματίπ

Στον πάγκο οι: Σόμπερ, Σάρπει, Πλεστάν, Εντού, Κλούγκε, Τζόουνς, Γέντρισεκ

Μπενφίκα (Ζόρζε Ζέσους): Ρομπέρτο, Λουισάο, Γκαρσία, Καρντόσο(71’ Κάρντετς), Περέιρα, Μάρτινς, Κοεντράο, Γκαϊτάν(46’ Σάλβιο), Λουίς, Πεϊσότο, Σαβιόλα(62’ Αϊμάρ)

Στον πάγκο οι: Μορέιρα, Αίρτον, Σάλβιο, Αϊμάρ, Μενέζες, Σίντνεϊ, Καρντέτς

Χάποελ Τελ Αβίβ – Λιόν 1-2

Η Λιόν έψαχνε ένα καλό παιχνίδι για να διώξει τα φαντάσματα από τις κακές εμφανίσεις που είχε κάνει στο γαλλικό πρωτάθλημα. Ο Μισέλ Μπάστος μόλις στο 8’ εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Πιέλ. Ο ίδιος παίκτης με πολύ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους «Λιονέ» να είναι μπροστά στο σκορ 2-0.

Στο δεύτερο μέρος η Λιόν έδειχνε να κρατάει εύκολα το παιχνίδι, όμως ο τερματοφύλακας της Χάποελ, Ενιάμα, ήρθε… από το τέρμα του για να μειώσει με εκτέλεση πέναλτι. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Πιάνιτς στις καθυστερήσεις.

Χάποελ (Έλι Γκούντμαν): Ενιάμα, Ντάγκλας, Μπόνταρβ, Σέχτερ, Μπαντίρ, Σαχάρ, Βερμούθ, Ζάχαβι(59’ Αμπντούλ), Μπεν Νταγιάν, Γιαντίν, Ρόκι(59’ Σίβχον)

Στον πάγκο είναι οι: Σαχάν, Φράνσμαν, Σιβχόν, Αμπντούλ, Κεντέ, Σιχ, Ταμούζ

Λιόν (Κλοντ Πιέλ): Γιορίς, Ντιακατέ, Λοβρέν, Κάλστρομ, Μπριάντ, Μπαστός(89' Γκοναλον), Ρεβεγιέρ, Γκομίς(63’ Μπιέντ), Σισόκο, Τουλαλάν, Γκουρκίφ(77' Πιάνιτς)

Στον πάγκο είναι οι: Βερκούτρ, Γκασαμά, Πιάνιτς, Γκοναλόν, Γκρενιέρ, Πιέντ, Λακαζέτ