Οοοο… Σολτάν(ι), τι πάθαμε!

Ο Ηρακλής έχασε το «τρίποντο» μέσα από τα χέρια του, καθώς ο Πανσερραϊκός κατάφερε να φέρει ένα…χαμένο ματς στα ίσια 1-1 στο 2΄των καθυστερήσεων. Το γκολ της τελευταίας στιγμής, που έσωσε την παρτίδα για τα «λιοντάρια», σημειώθηκε από τον Παπάζογλου, ενώ το σκορ για τον «Γηραιό» είχε ανοίξει ο Σολτάνι με «κεραυνό» στο 11’.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη προηγήθηκε με την γκολάρα του Αλγερινού και στη συνέχεια προτίμησε να κλειστεί, απειλώντας με αντεπιθέσεις. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έφταναν με ευκολία μέχρι την περιοχή αλλά μετά τα «θαλάσσωναν». Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων χρειάστηκε μία λανθασμένη έξοδος του Ελευθερόπουλου και μία ολιγωρία στην άμυνα του «Γηραιού» για να φέρουν την ισορροπία.

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στο πρώτο 45λεπτο, άνοιξε το σκορ με τη γκολάρα του Σολτάνι και όλα έδειχναν ότι πολύ δύσκολα ο Πανσερραϊκός θα έμπαινε εμπόδιο στην επιστροφή του στις νίκες.

Στο ποδόσφαιρο όμως ποτέ δεν λες ποτέ!

Η τακτική του Ουζουνίδη ήταν να δώσει χώρο στην ομάδα των Σερρών και στην αντεπίθεση να εξαντλήσει τις πιθανότητές της, η ομάδα του, για να διπλασιάσει τα τέρματά της.

Μέχρι το 92’ όλα πήγαιναν «ταμάμ» για τον «Γηραιό». Τα «λιοντάρια» ανέβηκαν ψηλά, κυκλοφορούσαν καλά την μπάλα εκτός της περιοχής, αλλά το μόνο που κατάφερναν να κάνουν ήταν να απειλούν την εστία του Ελευθερόπουλου με μακρινά σουτ.

Ο «Γηραιός», από την άλλη, από το 11’ και μετά, έβγαζε συνεχώς αντεπιθέσεις- φωτιά, κι αν ήταν και λίγο πιο τυχερός τότε θα είχε πετύχει και δεύτερο τέρμα.

Όπως είναι κατανοητό, ένας τερματοφύλακας με τα αντανακλαστικά του Ελευθερόπουλου, πολύ δύσκολα θα μάζευε την μπάλα από τα δίχτυα του, όταν η μόνη απειλή που δεχόταν, ήταν σουτ (κυρίως) εκτός περιοχής.

Η συγκυρία, όμως, ευνόησε τους φιλοξενούμενους και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παπάζογλου ξεσκέπασε την «αχίλλειο πτέρνα» του «Ελέ»: Τις εξόδους! Οι Σερραίοι, ισοφάρισαν, έπειτα από κόρνερ που εκτελέστηκε από τα αριστερά…

Λίγο το ότι η άμυνα του Ηρακλή βρισκόταν σε σύγχυση, λίγο η «ό, τι να ‘ναι» έξοδος του «Ελέ», ο Παπάζογλου επωφελήθηκε της κατάστασης και επέτρεψε στην ομάδα του να φύγει από το «Καυτανζόγλειο» με ψηλά το κεφάλι.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Κατσαμπής, Χοσέμι, Αραμπατζής, Κανακούδης, Κάρλος Σέζαρ, Ντάνι, Σίσιτς (65' Στσοτ), Σολτάνι, Μάρα (71' Κομπαγιάσι), Ιάκομπ.

Στον πάγκο: Μπαντής, Κυριαζής, Λίμα, Βουτσιάς, Ρομάν Μαρσέλ

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Ντράγκαν Κοκότοβιτς): Ράντμαν, Άμο, Κάστρο, Μπέλιτς, Παντελιάδης, Ντάλε, Μαβένε, Παπάζογλου, Σουμπίνιο, Λεοζίνιο, Αμπουμπακάρι (46' Ανάκογλου).

Στον πάγκο: Νόβοτα, Γαλανόπουλος, Βοσκόπουλος, Τριανταφύλλου, Γεωργιάδης, Ντιόγο, .

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θάνος (Γρεβενών)
ΒΟΗΘΟΙ: Γκάγκας (Λάρισας), Μαγιάννης (Άρτας)

ΓΗΠΕΔΟ: Καυτανζόγλειο

Επιμέλεια: Κώστας Τσούγκος