Champions League

Ρεάλ Μαδρίτης-Μίλαν 2-0 (Τελικό)

Οι δύο πιο πετυχημένες ομάδες του θεσμού, διασταυρώνουν τα «ξίφη» τους την τρίτη αγωνιστική του Champions League. Ρεάλ Μαδρίτης και Μίλαν αναμετρώνται τώρα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου». Στο δεύτερο ημίχρονο βρίσκεται η αναμέτρηση με τους Ισπανούς να προηγούνται 2-0 με γκολ των Ρονάλντο και του Οζίλ.Παρακολουθήστε live από το www.sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα.

Οι δύο πιο πετυχημένες ομάδες του θεσμού, διασταυρώνουν τα «ξίφη» τους την τρίτη αγωνιστική του Champions League.

Ρεάλ Μαδρίτης και Μίλαν αναμετρώνται τώρα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Στο δεύτερο ημίχρονο βρίσκεται η αναμέτρηση με τους Ισπανούς να προηγούνται 2-0 με γκολ των Ρονάλντο και του Οζίλ. Παρακολουθήστε live από το www.sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα.

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

88' Μπενζεμά στη θέση του Ιγκουάιν.

84' Σουτ του Ρομπίνιο δύσκολα σε κόρνερ ο Κασίγιας.

83' Ο Λασανά Ντιαρά στη θέση του Εζίλ.

80' Η καλύτερη ευκαιρία της Μίλαν. Παράλληλη σέντρα του Ιντζάγκι ο Ιμπραϊμοβιτς δεν θα μπορέσει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

78' Ο Ιντζάγκι στη θέση του Πάτο.

76' Τεράστια ευκαιρία για την Ρεάλ. Φάουλ του Ρονάλντο, η μπάλα θα κοντράρει στο τείχος και ο Πέπε σε κενή εστία θα καταφέρει να αστοχήσει.

75' Κίτρινη στον Μπόατενγκ για φάουλ στον Ρονάλντο.

74' Κίτρινη στον Μπονέρα.

72' Αλλαγή για τη Μίλαν. Ο Ρομπίνιο στη θέση του Ροναλντίνιο. Δέκτης αποδοκιμασιών θα γίνει ο Ρομπίνιο.

71' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρεάλ. Κούρσα από τον Μαρσέλο ο οποίος θα σπάσει την μπάλα στον Ρονάλντο, το πλασέ του οποίου θα περάσει ελάχιστα άουτ.

67' Βιαστικό πλασέ του Ιγκουαϊν, μπλοκάρει εύκολα ο Αμέλια.

64' Σουτ του Κεντίρα, η μπάλα θα περάσει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αμέλια.

60' Αλλαγή για τη Μίλαν. Ο Μπόατενγκ στη θέση του Γκατούζο.

55' Δεν μπορεί να βρει διαδρόμους η Μίλαν, αφου η Ρεάλ καλύπτει πολύ σωστά τους χώρους.

52' Σέντρα του Ντι Μαρία, κεφαλιά του Ιγκουαϊν, μπλοκάρει δύσκολα ο Αμέλια.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

Καλύτερη η Ρεάλ, προηγείται 2-0 στο ημίχρονο. Μέσα σε ένα λεπτό, ο Κριστιάνο Ρονάλντο με απευθείας φάουλ και ο Εζίλ έδωσαν ''αέρα'' δύο τερμάτων στους Ισπανούς.

45'+1 Λήξη ημιχρόνου.

45' Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

44' Φοβερό 1-2 Ρονάλντο και Εζίλ, ο τελευταίος κάνει πλασέ, δύσκολα διώχνει ο Αμέλια.

35' Φοβερό σουτ του Ρονάλντο, δύσκολα σε κόρνερ ο Αμέλια.

34' Καταπληκτική μπαλιά του Ροναλντίνιο, ο Ζέεντορφ θα βρεθεί φάτσα στον Κασίγιας, το σουτ του όμως θα περάσει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κασίγιας.

30' Καταπληκτικό φάουλ του Πίρλο, ο Κασίγιας πολύ δύσκολα θα βρει με τα ακροδάχτυλα την μπάλα η οποία θα βρει στη συνέχεια το οριζόντιο δοκάρι.

26' Σουτ του Ζαμπρότα, η μπάλα θα περάσει αρκετά μέτρα από το δοκάρι του Κασίγιας.

14' ΓΚΟΛ για την Ρεάλ. 2-0.Σέντρα του Ρονάλντο από αριστερά, ο Οζίλ κάνει το πλασέ, η μπάλα βρίσκει τον Μπονέρα, αλλάζει πορεία και καταλήγει στα δίχτυα του Αμέλια.

13΄ΓΚΟΛ για την Ρεάλ. 1-0. Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Το τείχος ανοίγει και ο Αμέλια απλά παρακολουθεί την μπάλα.

10' Συμπληρώθηκε το δεκάλεπτο στο παιχνίδι, χωρίς τη μεγάλη φάση.

7' Σουτ του Ντι Μαρία, πολλά μέτρα πάνω από το δοκάρι της Μίλαν η μπάλα.

5' Πιο δυνατά έχει μπει η Ρεάλ στο ματς.

1' Ένας οπαδός της Ρεάλ σαν άλλος Τζίμι Τζαμπ, εισέρχεται στον αγωνιστικό χώρο, πριν απομακρυνθεί από τους ανθρώπους ασφαλείας του γηπέδου.

1' Έναρξη του αγώνα.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζοσέ Μουρίνιο): Κασίγιας, Καρβάλιο, Πέπε, Ρονάλντο, Μαρτσέλο, Αλόνσο, Αρμπελόα, Ιγκουαϊν(88' Μπενζεμά), Ντι Μαρία, Εζίλ(82' Ντιαρά Λ.), Κεντίρα

Στον πάγκο οι Ντούντεκ, Ντιαρά Μ.Γκρανέρο, Αλμπιόλ, Λεόν

Mίλαν (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Αμέλια, Πάτο(78' Ιντζάγκι), Γκατούζο (60' Μπόατενγκ), Ζέεντορφ, Ιμπραϊμοβιτς, Νέστα, Ζαμπρότα, Πίρλο, Μπονέρα, Αντονίνι, Ροναλντίνιο(72' Ρομπίνιο)

Στον πάγκο οι Ρόμα,Παπασταθόπουλος, Φλαμινί, Αμπάτε

Διαιτητής: Πέδρο Προένσα (Πορτογαλία)
Γήπεδο: «Σαντιάγκο Μπερναμπέου»

*Δύο από τις πετυχημένες ομάδες στην ιστορία της διοργάνωσης είναι η Ρεάλ Μαδρίτης και η Μίλαν. 9 τίτλους έχουν κατακτήσει οι Ισπανοί, 7 οι Ιταλοί.

*Μαδριλένοι και Μιλανέζοι έχουν μακρά προϊστορία, με σημαντικότερο ραντεβού αυτό στον τελικό του 1958, όταν η Ρεάλ είχε επιβληθεί της Μίλαν 3-2 στις Βρυξέλλες.

2009/10 Τσάμπιονς Λιγκ Ρεάλ-Μίλαν 2-3

*Η «βασίλισσα» ως γηπεδούχος έχει 20 νίκες, 2 ισοπαλίες και 6 ήττες απέναντι σε ιταλικές ομάδες, αλλά έχει χάσει στα τρία τελευταία.

*Η Μίλαν ως φιλοξενούμενη στην Ισπανία έχει 4 νίκες, 5 ισοπαλίες και 10 ήττες.

*Ο Ζοσέ Μουρίνιο, σαν προπονητής της Ίντερ, έχει τρεις νίκες (εκ των οποίων η μία 4-0) και μία ήττα απέναντι στην συμπολίτισσα Μίλαν.

*Τρεις φορές έχει αποβάλλει ο διαιτητής της σημερινής αναμέτρησης Πέδρο Προένσα τον Ζοσέ Μουρίνιο, όταν ο τελευταίος εργαζόταν στην Πορτογαλία.

*Μόλις μία ισοπαλία στα τελευταία δέκα εντός έδρας ευρωπαϊκά παιχνίδια της, έχει η Ρεάλ Μαδρίτης, με πέντε νίκες.

*Η Μίλαν δέχεται τουλάχιστον ένα γκολ στα τελευταία 8 εκτός έδρας ευρωπαϊκά ματς

*Ο Ζοσέ Μουρίνιο, δεν υπολογίζει στους Κακά, Γκαράι και Γκάγκο, αλλά επανέρχεται ο Σέρχιο Ράμος

*Επιστρέφει στο «Μπερναμπεόυ» ως αντίπαλος ο Ρομπίνιο. Απόντες οι τραυματίες Γιανκουλόφσκι, Αμπροζίνι και Όντο για την Μίλαν. Στην αποστολή ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, όπως και οι Αμπιάτι και Τιάγκο Σίλβα που ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους και ταξίδεψαν στην Μαδρίτη.