Champions League

Συμπατριώτης να σου πετύχει…

Μπήκε δυνατά στο ματς… Έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ πριν καν συμπληρωθούν 15 λεπτά παιχνιδιού… Κι εκεί που κόντευε να πετύχει το σκοπό της, ένα παιδί της μαμάς Ρωσίας την άφησε… ξερή, στον τόπο! Ο Γιούρι Ζιρκόφ, με ένα απίθανο γκολ(-pro) στο 24ο λεπτό, άλλαξε τα δεδομένα στην αναμέτρηση Σπαρτάκ Μόσχας-Τσέλσι, βάζοντας μπροστά στο σκορ τους «μπλε» και ανοίγοντας το δρόμο για τη νίκη 2-0 των Λονδρέζων στο «Λουζνίκι» και την πρόκριση τους στους «32» του Champions League!

Το δεύτερο τέρμα για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι πέτυχε ο Ανελκά στο 43' με καταπληκτικό πλασέ και κάπου εκεί… η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Η Σπαρτάκ προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο να ξαναμπεί στο ματς, πίεσε, αλλά η Τσέλσι κράτησε το υπέρ της 2-0.

Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, οι πρωταθλητές Αγγλίας έκαναν το «τρία στα τρία», φτάνοντας τους 9 βαθμούς και βρίσκονται με το… ένα πόδι στους «32» της κορυφαία διασυλλογικής διοργάνωσης. Από την άλλη, οι Ρώσοι έμειναν στους 6 και θα παλέψουν με τη Μαρσέιγ για τη 2η προνομιούχο θέση.

Η Σπαρτάκ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο πρώτο 15λεπτό είχε… προλάβει, μάλιστα, να απειλήσει δύο φορές την εστία του Τσεχ. Πρώτα ο Κομπάροφ, στο 9', μόνος του απέναντι από τον τερματοφύλακα των Λονδρέζων, σούταρε από το σημείο του πέναλτι, αλλά η μπάλα πήρε φάλτσα και πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 13', ο Γουέλινγκτον, αν και πολύ πλάγια αριστερά και με πλάτη στο τέρμα, γύρισε εξαιρετικά το κορμί του, έκανε το σουτ, αλλά ο -σωστά τοποθετημένος- Τσεχ είπε «όχι». Από κει και πέρα, όμως, ανέλαβαν… δράση οι πρωταθλητές Αγγλίας. Αφού στο 15' το σουτ του Μαλουντά, έξω από την περιοχή της Σπαρτάκ, πέρασε δίπλα από το αριστερό, κάθετο δοκάρι του Ντίκαν, εννέα λεπτά αργότερα (24'), ένας… κεραυνός του Ζιρκόφ από τα 20 μέτρα κατέληξε στα δίχτυα του συμπατριώτη του, τερματοφύλακα της Σπαρτάκ (1-0). Από εκείνο το σημείο του παιχνιδιού και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι «μπλε» επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους και κατάφεραν δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου 45λέπτου (43') να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με καταπληκτική προσπάθεια και πλασέ του Ανελκά (2-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ρώσοι προσπάθησαν από νωρίς να πετύχουν κάποιο γκολ, προκειμένου να ξαναμπούν στο ματς, η Τσέλσι, ωστόσο, (μάλλον εύκολα) κράτησε το υπέρ της 2-0 και τη νίκη, που τη χρήζει αυτομάτως μεγάλο φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης του 6ου ομίλου του Champions League.

Σπαρτάκ Μ. (Βαλερί Κάρπιν): Ντίκαν, Σεσούκοφ, Ίμπσον, Άρι (85' Ανανίτζε), Γουέλινγκτον, Παρσίβλιουκ, Μακέεφ, Σούτσι, Παρέχα, ΜακΓκίντι, Κομπάροφ

Στον πάγκο έμειναν: Πεσιάκοφ, Μεϊντάνα, Στράντζλ, Σαμπίτοφ, Ιβάνοφ, Κοζλόφ

Τσέλσι (Κάρλο Αντσελότι): Tσεχ, Ιβάνοβιτς, Κόουλ (87' Φαν Άανχολτ), Εσιέν, Μίκελ, Μαλουντά (82' Κακουτά), Ζιρκόφ, Φερέιρα, Καλού (74' ΜακΕάχραν), Τέρι, Ανελκά

Στον πάγκο έμειναν: Τέρνμπουλ, Μπρούμα, Κλίφορντ, Μέλις

Διαιτητής: Κάρλος Βελάσκο (Ισπανία)
Γήπεδο: «Λουζνίκι»