Champions League

«Αποβολές εσείς, γκολ εμείς!»

Η Οσέρ κέρδισε στις… κόκκινες, αλλά τι να το κάνεις; Ο Άγιαξ κέρδισε την ουσία, στα γκολ δηλαδή, παρότι έκανε τα εύκολα, δύσκολα! Ο «παράδεισος» του πρώτου ημιχρόνου έγινε «κόλαση» στην επανάληψη και έπρεπε να έρθουν οι δύο κόκκινες στο τέλος, για να ξεκινήσουν τα πανηγύρια στο «Άμστερνταμ Αρένα». Ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης ο Άγιαξ πλέον, μετά την αγχωτική μεν, αλλά δίκαιη δε, νίκη επί της Οσέρ με 2-1.

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το πρώτο ημίχρονο στο «Άμστερνταμ Αρένα». Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ επιθετικά στο παιχνίδι και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ντε Ζέου εκμεταλλεύτηκε την κακή απομάκρυνση της μπάλας από τους αντίπαλους αμυντικούς και με ωραίο δεξί σουτ, σημάδεψε το αντίπαλο «Γ» της εστίας. Το τέρμα του μέσου του «Αίαντα» ήταν το πρώτο της ημέρας που σημειώθηκε στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Το γρήγορο γκολ «άνοιξε την όρεξη» της ομάδας του Μάρτιν Γιόλ που κυνήγησε αμέσως την επίτευξη κι άλλου τέρματος. Η Οσέρ προσπάθησε να τους σταματήσει (εν μέρει αντιαθλητικά, με σκληρά φάουλ), αλλά δεν έγινε το ίδιο και στη φάση του 41ου λεπτού. Εκεί, όπου μετά από το όμορφο 1-2 του Σουλεϊμάνι με τον Ντε Ζέου, ο Σουάρεζ έγινε αποδέκτης της μπάλας και με εξωτερικό πλασέ νίκησε τον πορτιέρο των Γάλλων.

Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι ο Άγιαξ θα έκανε έναν υγιεινό περίπατο στο δεύτερο ημίχρονο, ήρθε η φάση στο 55’ για να αλλάξει τη ροή του ματς. Κόκκινη κάρτα στον Όιερ που ήταν τελευταίος παίκτης (τράβηξε τη φανέλα του αντιπάλου) και στο αμέσως επόμενο λεπτό, γκολ για την Οσέρ, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπίρσα.

Έκτοτε, η Οσέρ πίεσε όσο μπορούσε για την ισοφάριση, αλλά τελικά δεν κατάφερε να παραβιάσει για δεύτερη φορά την εστία του Στεκέλενμπουργκ. Παρά την πίεση των φιλοξενούμενων, ο «Αίαντας» άντεξε, προκαλώντας τον εκνευρισμό των Γάλλων, που στα τελευταία λεπτά πήραν δύο κόκκινες. Μέσα σε όλα τα…δεινά, η Οσέρ δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες των Όλιεχ (86’) και Μινιότ (90’) στην τέταρτη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ.

Άγιαξ (Μάρτιν Γιόλ): Στεκέλενμπουργκ, Βαν ντερ Βιλ, Βερτόχεν, Ενό, Σουλεϊμάνι (60' Ολεγκέρ), Όϊερ, Εμανουέλσον, Ντεζέου, Λίντγκρεν, Ελ Χαμνταουί, Σουάρεζ
Στον πάγκο: Βερχόεβεν, Αλτερβέιρελντ, Έρικσεν, Ταΐνιο, Τζόζεφσον, Μίντο

Οσέρ: (Ζαν Φερναντέζ): Σορίν, Χένγκμπαρτ, Γκρίντχτινκ, Ντούντκα, Κουλιμπαλί, Σαφνί, Μπίρσα, Όλιεχ, Πεντρετί, Κοντούτ (79' Μπουρσουά), Ντίνγκα
Στον πάγκο: Ρίου, Γκέρσια, Μινιό, Μπερτόντ, Σαμαριτάνο, Ντε Ματίμπα