Champions League

Της βγήκε η ψυχή…

Αν και προηγήθηκε μόλις στο 14’ με σκορ 3-0 η Ίντερ αγχώθηκε για να επικρατήσει 4-3 της Τότεναμ. Ζανέτι (2’), Ετό (11’) με πέναλτι στο οποίο αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας Γκόμες και Στάνκοβιτς (14’) οι σκόρερ του μαγικού τετάρτου, ενώ ο Ετό και πάλι στο 35’ το 4-0. Στο δεύτερο ημίχρονο και με τον εκπληκτικό Γκάρεθ Μπέιλ να πετυχαίνει χατ – τρικ (52’, 90’, 91’) οι Άγγλοι μείωσαν στο τελικό 4-3.

Ίντερ – Τότεναμ 4-3

Με ένα εκπληκτικό ξεκίνημα στο παιχνίδι η Ίντερ κατάφερε να προηγείται 4-0 στα πρώτα 45’ λεπτά. Ο Ζανέτι άνοιξε το σκορ μόλις στο 2’ λεπτό, όταν συνεργάστηκε πολύ ωραία με τον Ετό και πλάσαρε άψογα. Στο 11’ ο Γκόμες ανέτρεψε τον Μπαμπιάνι και ο διαιτητής της αναμέτρησης Σκόμινα έδειξε το σημείο του πέναλτι και κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα της αγγλικής ομάδας και ο Ετό έκανε το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα ο Στάνκοβιτς με ωραίο σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ και πάλι ο Ετό στο 35’ έγραψε το 4-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε επίσης με γκολ. Αυτή την φορά οι φιλοξενούμενοι, με τον Μπέιλ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Σέζαρ, μείωσαν σε 4-1 στο 52’. Με την συμπλήρωση των 90’ ο Μπέιλ και πάλι με εξαιρετικό σουτ μείωσε σε 4-2, ενώ ένα λεπτό αργότερα και πάλι ο Μπέιλ έκανε χατ – τρικ και διαμόρφωσε το τελικό 4-3.

Ίντερ (Ράφα Μπενίτεθ): Σέζαρ, Ζανέτι, Λούσιο, Μαϊκόν, Σάμουελ, Κίβου (61' Πάντεφ), Στάνκοβιτς (50' Σαντόν), Σνάιντερ, Κουτίνιο, Ετό, Μπιαμπιάνι

Τότεναμ (Χάρι Ρέντναπ): Γκόμες, Χάτον, Μπέιλ, Γκαλάς, Ασού Εκοτό, Μπασόνγκ, Χάντλστοουν (80' Παλάσιος), Λένον, Τζένας, Μόντριτς (10' Κουντιτσίνι), Κράουτς (67' Κιν)

Διαιτητής: Σκόμινα
Βοηθοί: Αρχάρ, Στανσίν

Τβεντε – Βέρντερ Βρέμης 1-1

Σε ένα παιχνίδι που όλοι θα περιμέναμε να μπουν πολλά γκολ συνέβη το αντίθετο. Στα πρώτα 45’ λεπτά καμία από τις δύο ομάδες δεν έφτασε στο γκολ και έτσι οι όποιες αγωνιστικές διαφωνίες θα λύνονταν στο δεύτερο μέρος. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους, χωρίς όμως να μπορούν να φτάσουν ουσιαστικά μπροστά από την εστία του Βίσε.

Το δεύτερο μέρος κυμάνθηκε με τον ίδιο ρυθμό και την Τβέντε να συνεχίζει να έχει την υπεροχή των κινήσεων. Αυτή η υπεροχή καρποφόρησε στο 75’. Μετά από σύγχυση μέσα στην μεγάλη περιοχή των Γερμανών ο Γιάνσεν άνοιξε το σκορ. Αυτό το γκολ «αφύπνισε» τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πέντε λεπτά αργότερα ισοφάρισαν με τον Αρναούτοβιτς. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ.

Τβέντε (Μισέλ Πρεντόμ): Μιχαϊλοφ, Βίσγκεροχφ (24' Μπένγκτσον), Τιεντάλι, Ντάγκλας, Ροσάλες, Λάντζαατ (86' Ντε Γιόνγκ), Γιάνσεν, Μπράμα, Γιάνκο, Σαντλί, Ρουίζ

Βέρντερ Βρέμης (Τόμας Σάαφ): Βίζε (37' Μίελιτζ), Μέρτεσακερ, Φριτς, Πασάνεν, Πρεντλ, Φρινγκς, Γουέσλι, Μπάργκφρεντε (77' Μαρίν), Χουντ, Αλμέιδα (59' Αρναούτοβιτς), Πιζάρο

Διαιτητής: Λάρσεν
Βοηθοί: Σόντερμπι, Νόρεστράντ