Είχε τον (δεύτερο) άγιό του!

Όταν στο 67', σε μία ανύποπτη φάση, ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος τραυματίστηκε και ζήτησε αλλαγή, οι φίλοι του Ηρακλή καρδιοχτύπησαν για τον… φύλακα άγγελό τους. Στη θέση του «Ελέ» πέρασε ο Μπαντής και -ως συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις- η αγωνία για το πόσο έτοιμος θα παρουσιαζόταν ο δεύτερος τερματοφύλακας του «γηραιού», ήταν μεγάλη. Κι όμως! Ο 24χρονος γκολκίπερ με δύο καθοριστικές επεμβάσεις στο 85' και στο 90' κράτησε το 0-0 στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα και φώναξε… «παρών»!

Ορεξάτοι βγήκαν οι παίκτες και των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο. Τόσο ο Αστέρας Τρίπολης, όσο και ο Ηρακλής έδειξαν διάθεση να παίξουν όμορφο ποδόσφαιρο. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα και είχαν μία καλή ευκαιρία στο 7', όταν ο Φυτανίδης έκανε τη σέντρα από δεξιά, αλλά ο Ρομπέρτο δεν πρόλαβε την μπάλα, ώστε να τη σπρώξει στα δίχτυα του Ελευθερόπουλου. Σταδιακά, οι γηπεδούχοι παραχώρησαν γήπεδο στο «γηραιό», που απείλησε πρώτη φορά στο 17' με ένα σουτ του Σολτάνι από αριστερά, το οποίο, όμως, δεν ανησύχησε τον Ντεγκρά. Στο 25', αντίθετα, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έχασε σπουδαία ευκαιρία, με τον Ντάνι να εκμεταλλεύεται μία καραμπόλα στην άμυνα του Αστέρα, αλλά το σουτ του να εξουδετερώνει ο τερματοφύλακας των Αρκάδων. Οι παίκτες του Βαγγέλη Βλάχου, μετά από αυτήν τη φάση, ανέλαβαν και πάλι τα «ηνία» του παιχνιδιού, είχαν μία πολύ καλή στιγμή στο 34', όταν ο Φυτανίδης έπιασε μία ωραία κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ, ωστόσο, από κει και πέρα και μέχρι τη λήξη του πρώτου 45λεπτου, ο ρυθμός έπεσε… Στα αξιοσημείωτα του πρώτου ημιχρόνου, η φάση του 5ου λεπτού, όταν ο Αραμπατζής πέταξε κάτω τον Αράς στη μικρή περιοχή του Ηρακλή, αλλά ο κ. Βοσκάκης δεν... συγκινήθηκε από την πτώση του Αλγερινού μεσοεπιθετικού.

Αν το πρώτο 45λεπτο είχε κάποιο ρυθμό (αλλά φάσεις μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού), το θέαμα(;) στο δεύτερο ημίχρονο ήταν… τραγικό. Οι δύο ομάδες κοιτούσαν περισσότερο να διαφυλάξουν το 0 στην άμυνά τους, παρά να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να πετύχουν κάποιο γκολ. Εξάλλου, στο 67', σε μία ανύποπτη φάση, ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος τραυματίστηκε και στη θέση του πέρασε ο Μπαντής… Ο δεύτερος γκολκίπερ του «γηραιού»… άρπαξε την ευκαιρία που του δόθηκε από τα μαλλιά, πραγματοποιώντας μία σπουδαία απόκρουση στο 85', σε εξ επαφής κεφαλιά του Μπαστία, ενώ στο 90' «καπάκωσε» την μπάλα, πριν ο Φορτούνης γίνει… περισσότερο επικίνδυνος, σε μία επέλασή του από αριστερά. Έτσι, κατάφερε, σε ένα ματς με μηδέν θέαμα, μηδέν ρυθμό, μηδέν φάσεις, να γίνει ο μεγάλος πρωταγωνιστής, χαρίζοντας στην ομάδα του ένα σημαντικό βαθμό (0-0), σε μία δύσκολη έδρα.

Το φιλμ του αγώνα.

Αστέρας Τρίπολης (Βαγγέλης Βλάχος): Ντέγκρα, Φυτανίδης, Ουριμπαρί, Πουλίδο, Μπαρτολίνι, Λαδάκης, Κονσεϊσάο (71' Μπαστία), Αράς, Καρέρα, Ρομπέρτο, Ροζέιρο (58' Φορτούνης).

Στον πάγκο: Αναστασόπουλος, Φράνκου, Σκόνδρας, Ορόθκο, Ρίος

Ηρακλής (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος (68' Μπαντής), Αραμπατζής, Χοσέμι, Κατσαμπής, Κανακούδης, Ντάνι, Καρλίνιο, Ιάκομπ, Μάρα (66' Κομπαγιάσι), Σολτάνι, Πίτου Γκαρσία (86' Κυριαζής).

Στον πάγκο: Βούτσιας, Βέλλιος, Πάμπλο Λίμα, Ρομάν.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)
ΒΟΗΘΟΙ: Μπαλτάς (Αχαΐας), Ελευθερίου (Αθηνών)

ΓΗΠΕΔΟ: Αστέρα Τρίπολης

Επιμέλεια: Νίκος Ράλλης