Live: Ολυμπιακός-Άρης 1-0 (Τελικό)

Με ένα φοβερό α’ ημίχρονο, όπου δημιουργούσε την μία φάση πίσω από την άλλη, ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον Άρη στο «Καραϊσκάκη». Έτοιμοι για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό έδειξαν οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε, που έκαναν συντήρηση δυνάμεων στο δεύτερο μέρος. Ο Ριέρα (2’) πέτυχε το γκολ της νίκης, ο Ιμπαγάσα (30’) αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, ενώ δοκάρι είχε ο Φετφατζίδης (18’) στην επιστροφή στο αρχικό σχήμα.

Με ένα φοβερό α’ ημίχρονο, όπου δημιουργούσε την μία φάση πίσω από την άλλη, ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον Άρη στο «Καραϊσκάκη».

Έτοιμοι για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό έδειξαν οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε, που έκαναν συντήρηση δυνάμεων στο δεύτερο μέρος.

Ο Ριέρα (2’) πέτυχε το γκολ της νίκης, ο Ιμπαγάσα (30’) αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, ενώ δοκάρι είχε ο Φετφατζίδης (18’) στην επιστροφή στο αρχικό σχήμα.

Τους 18 πόντους έφτασαν οι «ερυθρόλευκοι», που είναι πρώτοι στην βαθμολογία.

90+3' Λήξη του παιχνιδιού.

91' Κίτρινη κάρτα στον Μπράβο.

90' Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος στη θέση του Φουστέρ.

85' Σουτ του Μιραλάς, μπλοκάρει εύκολα ο Σηφάκης.

83' Κίτρινη κάρτα στον Ρόμενταλ

82' Καλή προσπάθεια για τον Άρη. Ο Χαβίτο με μακρινή μπαλιά θα βρει τον Κάλβο, ο οποίος όμως δεν θα μπορέσει να πιάσει το σουτ στην κίνηση.

80' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Χολέμπας στη θέση του Ριέρα.

69' Κίτρινη κάρτα στον Κουλούχερη, για ένα σκληρό τάκλιν στον Μιραλάς.

68' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ρόμενταλ αντικατέστησε τον Φετφατζίδη.

61' Κίτρινη κάρτα στον Οριόλ, για φάουλ πάνω στον Μιραλάς.

60’ Δεύτερη αλλαγή για τον Άρη. Ο Κόκε πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Ρουίς.

52' Μαγική μπαλιά του Φετφατζίδη για τον Ριέρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Ισπανός άσος... κατάφερε να σουτάρει άουτ από πλεονεκτική θέση.

52' Στην αγκαλιά του Πάρντο το σουτ του Κάλβο.

50' Κίτρινη κάρτα στον Νέτο, επειδή έριξε κάτω τον Μιραλάς.

47' Εκτέλεση κόρνερ για τον Άρη, στην κεφαλιά ο Φατί, άουτ.

46' Ακούστηκε το πρώτο σφύριγμα στο β' ημίχρονο.

46' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Χαβίτο αντικαθιστά τον Μενδρινό.

45+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45' Κίτρινη κάρτα στον Κάλβο.

42' Κίτρινη κάρτα στον Αβρ. Παπαδόπουλο, ο οποίος μάρκαρε σκληρά τον Κάλβο.

Δύο ομάδες υπάρχουν στον αγωνιστικό χώρο, όμως μόνο μία δημιουργεί ευκαιρίες. Δέκα τελικές προσπάθειες για τον Ολυμπιακό, καμία για τον Άρη!

37' Ο Μιραλάς αναστάτωσε για ακόμη μία φορά την αντίπαλη άμυνα, τα χάλασε όμως στην τελική προσπάθεια.

33’ Ο Ρουίς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά στο ξεκίνημα της φάσης υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ.

30' Αστόχησε από τα έντεκα μέτρα ο Ιμπαγάσα. Πάνω από την εστία έφυγε η μπάλα.

29' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Ο Φατί ανέτρεψε τον Ντουντού στην μεγάλη περιοχή. Ο παίκτης του Άρη παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

27' Παράβαση στην περιοχή του Άρη που δεν υποδείχθηκε. Ο Φατί ανέτρεψε τον Φουστέρ, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

25' Στην αντεπίθεση οι παίκτες του Ολυμπιακού, η μπάλα φτάνει στον Μιραλάς, ο οποίος μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει, μπλοκάρει ο Σηφάκης.

21' Στο έδαφος ο Μενδρινός, μετά από σύγκρουση με τον Αβρ. Παπαδόπουλο. Συνεχίζει κανονικά ο μέσος του Άρη.

18' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Φετφατζίδης ελίχθηκε υπέροχα στην περιοχή, την κατάλληλη στιγμή σούταρε, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι, αφού χτύπησε στο αριστερό δοκάρι.

12' Ο Ρουίς... "αναχαιτίστηκε" από τον Αβρ. Παπαδόπουλο, πριν προλάβει να γίνει επικίνδυνος.

8' Ο Μιραλάς κάνει άνω κάτω την άμυνα του Άρη, αλλά κόβεται πριν σουτάρει.

2' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 1-0! Ο Ριέρα εκμεταλλεύεται την άστοχη έξοδο του Σηφάκη και με την εστία του Άρη να είναι ανυπεράσπιστη στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

1' Εξαιρετική κάθετη πάσα του Ιμπαγάσα, σε θέση βολής ο Μιραλάς, ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι έφυγε το διαγώνιο σουτ του Βέλγου άσου.

1' Έναρξη του αγώνα.

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Μπράβο, Αβρ. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Τοροσίδης, Ντουντού, Ιμπαγάσα, Φουστέρ(90' Γ.Παπαδόπουλος), Φετφατζίδης (69' Ρόμενταλ), Ριέρα(80' Χολέμπας), Μιραλάς.
Στον πάγκο: Νικοπολίδης, Μοντέστο,Ζαϊρί, Νέμεθ.

Άρης (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Οριόλ, Κουλουχέρης, Κάλβο, Ρουίς (62' Κόκε), Τόχα, Φατί, Μίσελ, Μενδρινός (46' Χαβίτο), Τσεσνάουσκις.
Στον πάγκο: Μπαρέρο, Καζναφέρης, Λαζαρίδης, Βανγκέλι, Πρίττας.

Διαιτητής: Μήτσιος (Ηπείρου)
Βοηθοί: Γκάγκας (Λάρισας), Σωτηρόπουλος (Αχαΐας)
Γήπεδο: «Γεώργιος Καραϊσκάκης»

* Δύο απουσίες -επί της ουσίας- για τον Ολυμπιακό. Ο Μοϊσές προφυλάσσεται για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, διότι έχασε αρκετές προπονήσεις. Όπως και ο Πάντελιτς, ο οποίος αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο γόνατο. Εκτός αποστολής έμεινε ο Μήτρογλου.

* Δύο πολύ σημαντικές απουσίες και για τον Άρη. Ο Κούπερ δεν θα έχει στην διάθεσή του τον ανέτοιμο Τσέζαρεκ και τον τιμωρημένο Ναφτί. Επανέρχεται πάντως ο Πρίττας.

* Σε σύνολο 50 αγώνων με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό, οι Πειραιώτες μετρούν 35 νίκες. Πέντε φορές έχουν γνωρίσει την ήττα, ενώ δέκα ματς έχουν λήξει ισόπαλα.

* Για την τελευταία νίκη του Άρη, θα πρέπει κανείς να ανατρέξει στον Ιανουάριο του 2002. Τότε που με σκόρερ τον Ζμπαρί και φύλακα άγγελο της εστίας τους τον Κατεργιαννάκη, που έπιασε τα άπιαστα, οι «κίτρινοι» έφυγαν με το «διπλό» (1-0) από το ΟΑΚΑ.