Ευρώπη

Σίδερα μασάει ο Παναθηναϊκός

Δικαίωμα στον κόσμο του να φωνάζει «στη Βαρκελώνη θα είναι ωραία με το έκτο για παρέα» έδωσε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 74-60 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΟΑΚΑ δείχνοντας πως βαδίζουν σε πολύ καλό δρόμο. Με όπλο την άμυνα που φέτος μασάει... σίδερα και πλουραλισμό στην επίθεση, η ομάδα του Ομπράντοβιτς έφτασε στο δύο στα δύο. Κορυφαίοι μεταξύ... ίσων οι Νίκολας και Σάτο με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, αθόρυβη δουλειά από τον Μάριτς και τον ακούραστο Διαμαντίδη.

Το «σκιάχτρο» έκλεινε το δρόμο

Ντέρμπι από το πρώτο δευτερόλεπτο παρακολούθησαν οι περίπου 10.000 φίλοι του Παναθηναϊκού. Παρότι οι «πράσινοι» πέτυχαν το πρώτο καλάθι του αγώνα, η ΤΣΣΚΑ απάντησε με ένα 7-0, την ώρα που οι παίκτες του Ομπράντοβιτς δίσταζαν να μπουν στη ρακέτα όπου δέσποζε το «θηρίο» των 221 εκατοστών, Μπόμπαν Μαριάνοβιτς. Ένα τρίποντο του Νίκολας κι ένα γκολ-φάουλ του Περπέρογλου, σε συνδυασμό με τη βελτίωση της άμυνας των γηπεδούχων επανέφεραν σε ισορροπία το ματς (8-8) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Διαμαντίδη να εκθέτει την αντίπαλη άμυνα και να χαρίζει προβάδισμα με 15-14.

Πίσω πήγαινε καλά

Η άμυνα του Παναθηναϊκού έκανε καλή δουλειά, ωστόσο η επίθεση παρουσίασε δυσλειτουργία με την απόσυρση του Διαμαντίδη στον πάγκο για λίγες ανάσες. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +4 (17-21), αλλά με τέσσερις πόντους του Σάτο και ένα εξαιρετικό λέι απ του Καλάθη οι πρωταθλητές Ελλάδος ανέκτησαν την πρωτοπορία, 23-21. Τα καλά νέα συνεχίστηκαν, όταν ο Μαριάνοβιτς αποσύρθηκε στον πάγκο με τρία φάουλ στα μισά της δεύτερης περιόδου, ωστόσο Χόλντεν και Λάνγκτον με τρίποντες «βόμβες» έδιναν τις λύσεις στην ΤΣΣΚΑ, παρά το γεγονός ότι ο Σισκάουσκας έμεινε καθηλωμένος στον πάγκο με ενοχλήσεις, κι έτσι το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες σε απόλυτη ισορροπία, 31-31.

Απάντηση στον Γκόρντον με ξέσπασμα

Ένα επιθετικό κρεσέντο του Γκόρντον, που σκόραρε με κάθε πιθανό κι απίθανο τρόπο, έδωσε το προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ με την έναρξη της επανάληψης. Ο Αμερικανός γκαρντ πρόλαβε να πετύχει 9 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου και να φέρει την ομάδα του στο 44-42, αλλά κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού. Ο Μάριτς, που εμφανίστηκε για πρώτη φορά στο παρκέ μετά το τρίτο φάουλ του Μπατίστ, έκανε αθόρυβη δουλειά και με ένα επί μέρους 11-1 οι «πράσινοι» έφτασαν στο +8, 53-45. Δεν σταμάτησαν όμως εκεί, καθώς με ένα τρίποντο και μία ασίστ του Νίκολας στον Καϊμακόγλου εκτόξευσαν τη διαφορά στο 58-47, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η περίοδος.

Σιγά που θα αγχωνόταν...

Η εμπειρία και η ποιότητα της ΤΣΣΚΑ δεν επέτρεπαν χαλάρωση μέχρι το φινάλε. Η απόσυρση του Διαμαντίδη στον πάγκο με τρία φάουλ και κάποια χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδωσαν την ευκαιρία στη ρωσική ομάδα να κάνει τη δική της αντεπίθεση και έξι λεπτά πριν το τέλος να πλησιάσει στους πέντε, 60-55. Ο Παναθηναϊκός όχι απλώς δεν πανικοβλήθηκε, αλλά «ατσαλώθηκε» και απάντησε με ένα εντυπωσιακό 11-0 σερί διώχνοντας μακριά κάθε αμφιβολία για το νικητή. Το τελικό 74-60 σκόρπισε ενθουσιασμό στην κερκίδα, με τους οπαδούς του «τριφυλλιού» να φωνάζουν «... στη Βαρκελώνη θα είναι ωραία με το έκτο για παρέα». Με τέτοιες εμφανίσεις σε τόσο πρώιμο στάδιο της σεζόν, έχουν κάθε λόγο να αισιοδοξούν.

Δεκάλεπτα: 15-14, 31-31, 58-47, 74-60.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς 4 (3 κλεψ., 2 ριμπ.), Περπέρογλου 8 (4 ριμπ.), Μπατίστ 6 (5 ριμπ.), Φώτσης 4 (7 ριμπ.), Σάτο 17 (4 ριμπ.), Νίκολας 18 (4/5 τριπ.), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 10 (7 ασίστ, 5 ριμπ.), Βουγιούκας 3, Καλάθης 2, Καϊμακόγλου 2.

ΤΣΣΚΑ (Βουγιόσεβιτς): Κουρμπάνοφ, Μπίκοφ 2, Σμόντις 9, Σισκάουσκας 3, Χόλντεν 5, Βορόντσεβιτς 5, Λάνγκτον 9, Μαριάνοβιτς 5, Σβεντ, Σοκόλοφ 2, Γκόρντον 20.

Διαιτητές: Κάρλος Μιτγιάνα (Ισπανία), Ρομπέρτο Κιάρι (Ιταλία), Όλεγκς Λάτισεφς (Λετονία).