Ισπανία

Ολική επαναφορά!

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ 2-0 η Αλμερία έκανε την ολική επαναφορά και πήρε την νίκη 2-3 κόντρα στη Ρεάλ Σοσιεδάδ και έκανε το πρώτο βήμα για τους «16» του Κυπέλλου Ισπανίας.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 6’ με τον Σαρπόνγκ, ενώ ο Ελούστοντο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 32’. Στο δεύτερο ημίχρονο η Αλμερία «αφυπνίστηκε» ισορρόπησε το παιχνίδι και αρχικά κατάφερε να μειώσει με αυτογκόλ του Ανσοτεγκί στο 67’, ενώ τέσσερα λεπτά ισοφάρισε χάρη σε τέρμα του Ουλόα.

Ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που με το δεύτερο τέρμα στο 88’ του ολοκλήρωσε τον θρίαμβο για τους φιλοξενούμενους. Πλέον η Αλμερία έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στην επόμενη φάση.