Ελλάδα

Sir… Gaga!

Με ηγέτη τον αρχηγό της ομάδας, Γιάννη Γκαγκαλούδη, το Μαρούσι έφτασε στη δεύτερή του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α1, επικρατώντας του Κολοσσού με 76-75. Εκπληκτικό παιχνίδι στο κλειστό του Αγίου Θωμά, όπου οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να έχουν στις τρεις πρώτες περιόδους βραχεία κεφαλή. Στο τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 12-1 οι «θαλασσί» πέρασαν μπροστά όμως ο Sir… Gaga δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα…

Το καλό ντέρμπι από νωρίς φαίνεται

Ήταν σχεδόν βέβαιο ότι στο κλειστό του Αγίου Θωμά θα γινόταν ντέρμπι το απόγευμα του Σαββάτου. Τόσο το Μαρούσι όσο και ο Κολοσσός, μπήκαν δυναμικά διεκδικώντας το μερίδιο της νίκης που τους αναλογούσε. Οι «θαλασσί» βρήκαν επιθετικές λύσεις από τους Αμερικανούς τους αλλά και τους Καλάθη και Παππά, ενώ τους παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή «οδήγησε» ο αρχηγός της ομάδας, Γιάννης Γκαγκαλούδης, έχοντας 100% ευστοχία και οκτώ πόντους (2/2 3π., 1/1 2π).

Μπροστά με βραχεία κεφαλή

Σταθερό προβάδισμα κράτησαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο με εξαίρεση τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο, όπου οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πέρασαν μπροστά με ένα πόντο (25-26). Τα τρίποντα του Ουίντεν έδωσαν ανάσες στο Μαρούσι εκεί που τις χρειαζόταν. Το ίδιο και ο Πίτερσον για τον Κολοσσό, που ευστοχώντας από τα 6,75 λίγο πριν οι ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ μειώνοντας σε δύο πόντους τη διαφορά (33-31).

Ήθελε να «ξεφύγει», αλλά…

Με τους φιλοξενούμενος να μην μπορούν να περάσουν μπροστά στο σκορ, το Μαρούσι κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με εννέα πόντους, δύο περίπου λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου με εύστοχο τρίποντο του Χουέρτας. Ωστόσο οι Ρόδιοι με τους Ασημακόπουλο, Τζόρναν και Χαρίση μίκρυναν την ψαλίδα στους τρεις πόντους. Το φάουλ του Αυγενικού πάνω στον Κόμματο δευτερόλεπτά πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο, έδωσαν και πάλι στους παίκτες του «τίγρη» προβάδισμα πέντε πόντων (51-56).

Δεν ήταν αρκετό

Το ξύπνημα του Κολοσσού στο τέταρτο δεκάλεπτο και το σερί 12-1 που έτρεξε όπως αποδείχτηκε δεν ήταν αρκετό για να τον αναδείξει νικητή. Οι «θαλασσί» προηγήθηκαν ακόμα και με επτά πόντους (59-52), όμως το Μαρούσι δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Με τον Γκαγκαλούδη να ξυπνά τους συμπαίκτες του από τον λήθαργο και τον Μπόγιτς να παίρνει τη σκυτάλη, οι γηπεδούχοι πήραν τα πάνω τους. Σχεδόν στο καλάθι κύλησε από εκεί και πέρα το ματς, με το λέι απ του αρχηγού λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος και το κλέψιμο του Κογιαντίνοβιτς να δίνουν στο σύλλογο των βορείων προαστίων τους δύο βαθμούς της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-31, 51-46, 76-75

Μαρούσι (Αλεξανδρής): Μπόγιτς 13, Νοέας, Όλρεντ 8, Ακεψεμαΐδης, Χουέρτας 5 Χαριτόπουλος 1, Γκαγκαλούδης 23, Βαβάτσικος, Ουίντεν 14, Κογιαντίνοβιτς 5, Κόμματος 7, Σεφερίδης

Κολοσσός (Σφαιρόπουλος): Καλάθης Π. 14, Καυκής, Αυγενικός, Τζόρνταν 10, Μανωλόπουλος, Ασημακόπουλος 12, Φορντ 4, Χαρίσης 11, Τσάμης 7, Παππάς 10, Πίτερσον 7, Ιβάνοβιτς

Επιμέλεια: Φλώρα Μιχαλοπούλου