Δικέφαλος και... βορά

Σε παράσταση για έναν... Δικέφαλο μετέτρεψε ο ΠΑΟΚ το ντέρμπι με την ΑΕΚ. Οι φιλοξενούμενοι έγιναν βορά στα χέρια των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου που πήραν άνετα τη νίκη με 92-70 με τη διαφορά να φτάνει και το +25. Ο Δέδας με 17 πόντους πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, ξεχώρισε ο Καστλ με 19 από την απογοητευτική «Ένωση».

Ο αγώνας

Τρεις τεχνικές κι ένα αντιαθλητικό φάουλ είχε να επιδείξει το πρώτο δεκάλεπτο, με τους διαιτητές να μη σηκώνουν μύγα στο σπαθί τους. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε γρήγορα με 6-0 χάρη σε δύο τρίποντα του ΜακΓκραθ, ο οποίος ξεκίνησε «ζεστός» απέναντι στην παλιά του ομάδα. Ένα αντιαθλητικό του Κοχαντάρεβιτς στον Παπαδόπουλο και μία τεχνική ποινή στον τελευταίο δεν απέφεραν πόντους στις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στο +16, 27-11, έπειτα από γκολ-φάουλ του «Λάζου» και τεχνική ποινή στον Μηνά Γκέκο.

Η ΑΕΚ βελτιώνοντας αισθητά την άμυνά της και με οδηγό τον Ντικούδη στην επίθεση έκανε ένα 10-0 από το τέλος της πρώτης περιόδου μέχρι τις αρχές της δεύτερης και πλησίασε στους έξι (27-21). Όμως ο πολύπειρος πάουερ φόργουορντ, ο Μακ και ο Κοχαντάρεβιτς φορτώθηκαν με τρία φάουλ και ο ΠΑΟΚ δεν άργησε να πάρει ξανά διαφορά. Ο Δέδας (που φορτώθηκε με την τέταρτη τεχνική ποινή στο ματς) πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον ΜακΓκραθ φτάνοντας αμφότεροι τους 13 πόντους και οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έφτασαν τα 8/13 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 54-33 λίγο πριν την ανάπαυλα.

Η μεγάλη διαφορά οδήγησε σε μία χαλάρωση του ΠΑΟΚ στις αρχές της επανάληψης, ωστόσο οι παίκτες της ΑΕΚ παρά τη διάθεση για πίεση σε όλο το γήπεδο δεν κατάφεραν να πλησιάσουν. Έτσι το 62-45 έγινε 70-45 χάρη σε ένα 8-0 με τον Ντικούδη να φτάνει τα 4 φάουλ κάνοντας ένα ακόμη αντιαθλητικό. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να βρίσκεται στο +23, 76-53, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Οι εξέδρες του κλειστού της Πυλαίας άρχισαν να αδειάζουν από φίλους του ΠΑΟΚ που ετοιμάζονταν να μετακομίσουν στην Τούμπα για το ποδοσφαιρικό ντέρμπι των δύο ομάδων και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 92-70 και τον Σούλη Μαρκόπουλο να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.

Δεκάλεπτα: 27-19, 54-34, 76-53, 92-70.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 13, Αράπης, ΜακΓκραθ 13, Αποστολίδης 4, Δέδας 17, Ντόζιερ 6, Γκρέι 4, Παπαδόπουλος 10 (9 ριμπ.), Γιαννακίδης 6, Καλλές 8, Γκετσέφσκι 11, Καλαμπάκας.

ΑΕΚ (Γκέκος): Καστλ 19, Κοχαντάρεβιτς 7, Νικολαΐδης, Παπανικολάου, Μακ, Ντικούδης 12 (3 ριμπ., 3 κλεψ.), Δορκοφίκης 7, Καλλινικίδης 6 (6 ριμπ.), Γκράντι 18, Μελς 1, Τζόλος (ο νεοαποκτηθείς Πάτρικ Σπαρκς ήταν στη δωδεκάδα, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε).

Διαιτητές: Τανατζής, Φούφης, Ανδρικόπουλος

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης