Γαλλία

Το θέλει η Παρί;

Ξανά κατώτερη η Παρί Σεν Ζερμέν! Οι Παριζιάνοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να περάσουν –έστω και προσωρινά- πρώτοι στη βαθμολογία, καθώς ηττήθηκαν εκτός έδρας από την Μπορντό με 3-2!

Και πάλι... δεύτερη θα είναι!

Η Παρί Σεν Ζερμέν δεν κατάφερε να πάρει ούτε το βαθμό στην έδρα της Μπορντό, καθώς ηττήθηκε με 3-2 και έτσι παρέμεινε στο -1 από την κορυφή και τη Λιόν, η οποία δοκιμάζεται στη Μασσαλία!

Οι Γιρονδίνοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, παίρνοντας το προβάδισμα με τον Σανέ στο 18ο λεπτό, ενώ κατάφεραν να το κρατήσουν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος το ματς πήρε μία… άγρια ομορφιά, με τους Παριζιάνους να ισοφαρίζουν με τον Ιμπραΐμοβιτς στο 50’. Οι γηπεδούχοι πέρασαν εκ νέου μπροστά με το γκολ του Καζρί στο 70’, για να ισοφαρίσει ξανά ο Σουηδός επιθετικός από την άσπρη βούλα στο 85’, ύστερα από αμφισβητούμενο πέναλτι που κέρδισε ο Λαβέτσι. Ωστόσο, ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα μοιραστούν από ένα βαθμό, ήρθε ο Ρολάν στο 90ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό 3-2 για την Μπορντό!

Νωρίτερα, η Λιλ έφτασε στην τρίτη συνεχόμενη νίκη της, καθώς μεγάλο πρωταγωνιστή τον Οριζί, ο οποίος πέτυχε τρία τέρματα, επικράτησε 3-0 της Ρεν.