Ευρώπη

«Γλέντησε» τη Νίζνι ο Κόλινς!

Πολύ σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Eurocup πήρε η Στρασμπούρ, καθώς με πρωταγωνιστή τον Μαρντί Κόλινς νίκησε 94-85 τη Νίζνι μέσα στο Νόβγκοροντ!

Απίστευτη Στρασμπούρ μέσα στο Νόβγκοροντ!

Με κορυφαίο τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Μαρντί Κόλινς, η γαλλική ομάδα έκανε… πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στη Νίζνι, την οποία νίκησε 94-85 και έτσι πήρε πολύ σημαντικό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς, για την πρόκριση στα ημιτελικά του Eurocup.

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος. Όμως, στο δεύτερο οι παίκτες του Βενσάν Κολέ έκαναν την ανατροπή και πέρασαν μπροστά. Περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη, οι Ρώσοι μείωσαν στους πέντε (83-88), αλλά ο Κόλινς με τρίποντο τους… έκοψε τα πόδια (83-91)!

Ο πρώην γκαρντ της ομάδας του Πειραιά τελείωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους, με τον Ντουπόρτ να προσθέτει άλλους 18. Από τη Νίζνι κορυφαίος ήταν ο Μπαμπούριν με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-25, 48-50, 67-75, 85-94