Βόλεϊ

Έπεσε σε μπλόκ(ο) ο Παναθηναϊκός!

Επική πρόκριση στον τελικό Κυπέλλου πήρε η Κηφισιά, που επιβλήθηκε στο τάι μπρέικ του Παναθηναϊκού, παρότι οι πράσινοι προηγήθηκαν 2 φορές. Παράπονα για τον πόντο που έκρινε το ματς από τους πράσινους

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς η Κηφισιά επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού στο τάι μπρέικ και πήρε για δεύτερη φορά στην ιστορία της την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών.

Η ματσάρα που έγινε στο κλειστό της Γλυφάδας είχε συνεχείς ανατροπές, αφού οι πράσινοι πήραν δύο φορές τα ηνία στα σετ. Η Κηφισιά βρήκε τις απαντήσεις για να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ και τελικά να πάρει την πρόκριση, αφήνοντας όμως με ισχυρά παράπονα τους πράσινους.

Και αυτό διότι στην τελευταία φάση του ματς, ο διαιτητής έδωσε άουτ σε επίθεση του Γκιμαράες. Οι πράσινοι ζήτησαν βίντεο ρέφερι για παράβαση στο φιλέ, που όμως δεν τους δικαίωσε, μένοντας με τις διαμαρτυρίες.

inner

Είναι η δεύτερη φορά που η Κηφισιά φτάνει σε τελικό Κυπέλλου στην ιστορία της, μετά το 2014, όταν ηττήθηκε απ' τον Ολυμπιακό στο τελευταίο παιχνίδι της διοργάνωσης με 3-1 σετ.

Το ματς:

Μπαράζ λαθών και από τις δύο ομάδες που ξεκίνησαν χλιαρά το παιχνίδι. Η Κηφισιά πήρε πρώτη προβάδισμα δύο πόντων, φτάνοντας με αυτό στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε μετά το 15-15 και με ανεβασμένο το μπλοκ του έφτασε άνετα στο 1-0 σετ.

inner

Με τον ίδιο τρόπο ήρθε η ισοφάριση για την Κηφισιά. Μετά από ένα εντελώς αμφίρροπο δεύτερο σετ, η ομάδα των Βορείων προαστίων διατήρησε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ και έφερε χωρίς δυσκολία το ματς στα ίσα.

inner

Ένα σερί 6-0 έδωσε το ισχυρό προβάδισμα (14-7) στον Παναθηναϊκό, που με μεγάλο όπλο το μπλοκ και τους Πανταλέοντα και Φερέιρα μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το τρίτο σετ και πήρε ξανά τα ηνία στα σκορ.

inner

Η Κηφισιά ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, κρατώντας μάλιστα στα χαμηλά τα «όπλα» του Παναθηναϊκού. Στο τέταρτο σετ έδειξε περισσότερο πάθος, ανέβασε το μπλοκ της, αλλά και τον Μπίσετ, που το… πήρε πάνω του και δεν δυσκολεύτηκε να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ, παρά την προσπάθεια του Παναθηναϊκού, να «μαζέψει» τη διαφορά.

inner

Το θρίλερ συνεχίστηκε μέχρι τον τελευταίο πόντο του τάι μπρέικ, όπου οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη μάχη. Στον πόντο που έκρινε το ματς, μάλιστα, ο διαιτητής έδωσε άουτ στον Γκιμαράες, με τους πράσινους να ζητούν νωρίτερα παράβαση στο φιλέ. Το βίντεο ρέφερι δεν τους δικαίωσε, με την πρόκριση να καταλήγει στην Κηφισιά.

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-17, 17-25, 13-15
Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος) Μαρούλης 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Γκιμαράες 16 (14/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 55% υπ. - 45% άριστες), Φερέιρα 28 (23/37 επ., 5 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Πανταλέων 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ),. Παπαδόπουλος 1 (1/2 επ., 25% υπ. - 25% άριστες), Πολυχρονιάδης -λ (57% υπ. - 39% άριστες) / Μπούρας -λ, Ρεζκ, Ρούσης, Μπέλος 4 (4/6 επ.), Σούρδι 13 (10/25 επ., 3 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες).
ΑΟΠ Κηφισιάς (Αρσενιάδης) Νικολάκης 3 (1/1 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 17 (14/27 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 80% υπ. - 60% άριστες), Μπίσετ 17 (12/19 επ., 5 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 11 (9/14 επ., 2 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 4 (4/10 επ.), Ρουμελιωτάκης 13 (11/23 επ., 2 άσοι, 68% υπ. - 45% άριστες), Στεφάνου -λ (53% υπ. - 24% άριστες) / Κάπελλας, Κόντος, Κόβαλτσουκ 9 (7/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φραγκιαδάκης

Επιμέλεια: Εύα Ζαχαριουδάκη