Αγγλία

Επέστρεψε από την κόλαση η Άρσεναλ!

Πολύ σκληρή για να πεθάνει αποδεικνύεται η Άρσεναλ! Με μία ΕΠΙΚΗ ανατροπή, οι «κανονιέρηδες» πέτυχαν τρία γκολ από το 70’ ως τα… χασομέρια και «τσίμπησαν» τουλάχιστον τον βαθμό (3-3) από την Μπόρνμουθ

Ενώ όλα έδειχναν πως θα τεθεί… νοκ άουτ από τη «μάχη» του τίτλου, η Άρσεναλ βροντοφώναξε «παρούσα»!

Με μία από τις… γνωστές, επικές ανατροπές της, η λονδρέζικη ομάδα επέστρεψε από την κόλαση του 3-0 στο 70’ και με τρία γκολ στα εναπομείναντα λεπτά(!), «τσίμπησε» έναν πολύ σπουδαίο -όπως εξελίχθηκε το ματς- βαθμό, με το 3-3 απέναντι στην Μπόρνμουθ!

Το «χρυσό» τέρμα για τους «κανονιέρηδες πέτυχε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (ποιος άλλος;) ο Ολιβιέ Ζιρού, με τον Γάλλο να φεύγει… αφηνιασμένος προς τους οπαδούς των φιλοξενούμενων, πανηγυρίζοντας έξαλλα μαζί τους το γεγονός ότι χάρισε την ισοπαλία στους Λονδρέζους, που τους κρατάει κοντά σε Λίβερπουλ και Σίτι και… σχετικά κοντά στην Τσέλσι.

Είχαν προηγηθεί, στο 75’, η απίστευτη γκολάρα του Λούκας Πέρεθ, αλλά και το τέρμα του Σάντσες, στο 70’, με τους παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ να παίζουν με το… μαχαίρι στα δόντια στο τελευταίο 25λεπτο (έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων), φτάνοντας, τελικά, στην επική ανατροπή, εκμεταλλευόμενοι, δε και το ότι οι γηπεδούχοι έμεινα με δέκα στο 82’, λόγω της αποβολής -με απευθείας κόκκινη κάρτα- του Φράνσις.

Οι γηπεδούχοι, από την άλλη, που, μετά τη Λίβερπουλ, λίγο έλειψε να αφήσουν… ξερή ΚΑΙ την Άρσεναλ, προηγούνταν 2-0 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τα γκολ των Ντάνιελς (16’) και Γουίλσον (πέναλτι στο 20’), τη στιγμή που οι Λονδρέζοι «έψαχναν» να βρουν τι τους… χτύπησε και αναζητώντας, ταυτόχρονα και την πρώτη τους τελική στην εστία του Μπόρουτς! Στο 58’, μάλιστα, ο Φρέιζερ πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Τσεχ και μέσα σε πανδαιμόνιο, έκανε το 3-0, αλλά δώδεκα λεπτά αργότερα, όμως, όπως προείπαμε, η Άρσεναλ… ξύπνησε και στις πρώτες, δύο ευκαιρίες της στο ματς μείωσε, για να «χτυπήσει» στο τέλος ο Ζιρού!

Τις εντυπώσεις, πάντως, για άλλη μια φορά, τις κέρδισαν τα «κεράσια», στον πάγκο των οποίων συμπλήρωσε σήμερα (3/1) οκτώ χρόνια παρουσίας ο άνθρωπος που οδηγεί την Μπόρνμουθ στις μεγαλύτερες επιτυχίες της ιστορίας της! Ο λόγος, φυσικά, για τον 39χρονο(!) Έντι Χάουι, που όταν έκατσε για πρώτη φορά στο «τιμόνι» της ομάδας, στις 3 Γενάρη του 2009, εκείνη έχανε 2-1 από την Ντάρλινγκτον και βρισκόταν στην 23η θέση της League 2…

Δείτε εδώ πώς η Σουόνσι «έκλεισε το σπίτι» της Πάλας και πώς η Στόουκ νίκησε άνετα τη Γουότφορντ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπόρνμουθ: Μπόρουτς, Φράνσις, Κουκ, Άκε, Ντάνιελς, Άρτερ, Γκόσλινγκ, Στάνισλας, Φρέιζερ (68' Α.Σμιθ), Κινγκ (63' Σέρμαν), Γουίλσον (90'+1' Μ. Σμιθ)

Άρσεναλ: Τσεχ, Μπεγερίν, Μουστάφι, Κοσιελνί (64' Γκάμπριελ), Μονρέαλ, Κοκλέν (27' Τσάμπερλεϊν), Τσάκα, Ράμσεϊ, Σάντσες, Ιγουόμπι (63' Λούκας), Ζιρού