Ευρώπη

Α’ όμιλος: Σπουδαία νίκη για Ζαλγκίρις

Συνέχεια στις εντυπωσιακές εμφανίσεις έκανε η Ζαλγκίρις, που μετά την σπουδαία νίκη την προηγούμενη εβδομάδα κόντρα στην Κάχα, επικράτησε 73-65 της Χίμκι στην Λιθουανία. Τέταρτη νίκη σε πέντε παιχνίδια για την ομάδα του Πέτροβιτς που παρέμεινε στην κορυφή του πρώτου ομίλου. Επιθετικός πλουραλισμός για τους γηπεδούχους, με επτά παίκτες να έχουν τουλάχιστον επτά πόντους. τρίτη ήττα στην διοργάνωση για την Χίμκι που είχε κορυφαίους τους Πλάνινιτς (14π.) και Λόντσαρ (10π.)

Συνέχεια στις εντυπωσιακές εμφανίσεις έκανε η Ζαλγκίρις, που μετά την σπουδαία νίκη την προηγούμενη εβδομάδα κόντρα στην Κάχα, επικράτησε 73-65 της Χίμκι στην Λιθουανία.

Τέταρτη νίκη σε πέντε παιχνίδια για την ομάδα του Πέτροβιτς που παρέμεινε στην κορυφή του πρώτου ομίλου.

Επιθετικός πλουραλισμός για τους γηπεδούχους, με επτά παίκτες να έχουν τουλάχιστον επτά πόντους. τρίτη ήττα στην διοργάνωση για την Χίμκι που είχε κορυφαίους τους Πλάνινιτς (14π.) και Λόντσαρ (10π.)

Πολύ δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι, που ήθελαν να «ρεφάρουν» την εντός έδρα ήττα από την Μακάμπι, και βρέθηκαν μπροστά 9-2 στο 4’. Έξαλλος ο Πέτροβιτς πήρε τάιμ άουτ και οι φωνές του αφύπνισαν τους παίκτες του που με ένα σερί 20-10 βρέθηκαν στο +3 με την λήξη της περιόδου (22-19).

Στην δεύτερη περίοδο, οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και πήραν προβάδισμα 7 πόντων (30-23), αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν απαντήσεις με τους Πλάνινιτς και Εζέ και μείωσαν στον πόντο στο 17’ (32-31). Ένα μικρό ξέσπασμα της Ζαλγκίρις βρήκες τους Λιθουανούς στο +5 με τη λήξη του ημιχρόνου (38-33).

Η τρίτη περίοδος είχε φρενήρη ρυθμό. Η Ζαλγκίρις βρέθηκε στο +10 (51-41), αλλά ένα σερί 13-3 της Χίμκι, έφερε τις δύο ομάδες ισόπαλες με την κόρνα της λήξης (54-54).

Στην τέταρτη περίοδο, δύο τρίποντα των Μιλάκνς και Σαλένγκα έδωσαν προβάδισμα επτά πόντων στην Ζαλγκίρις (67-60). Η Χίμκι έκανε την ύστατη προσπάθεια στα τελευταία λεπτά, αλλά κάτι οι χαμένες βολές και κάτι οι βιαστικές επιθέσεις δεν άλλαξαν το σκηνικό, με την Ζαλγκίρις να παίρνει σπουδαία νίκη με 73-65.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 38-33, 54-54, 73-65

Ζαλγκίρις (Πέτροβιτς): Πότσιους 4, Καλνιέτις 8, Ντελινινκάιτις 10, Κλιμαβίτσιους, Γιανκούνας 8, Μπέγκιτς 9, Κουζμίνσκας 2, Σαλένγκα 11, Μιλάκνις 6, Γουότσον 7, Κόλινς 8, Σάμχαν

Χίμκι (Σκαριόλο): Λάνγκφορντ 10, Φριντζόν 8, Εζέ 8, Λόντσαρ 10, Ζάτσεφ, Ντμίτριεφ, Ζεβροσένκο 6, Λόπεθ 7, Πάνιν, Μόνια 2, Πλάνινιτς 14

Επιμέλεια: Διονύσης Καμπάς