Γερμανία

Αφού δεν έχασε και τώρα... (video)

Χαρακτήρα πρωταθλητή με την απαραίτητη δόση τύχης που βοηθά τους ισχυρούς έδειξε η Ντόρτμουντ. Για την 13η αγωνιστική πέρασε με 2-1 από την έδρα της Φράιμπουργκ παρότι μέχρι το 74’ ήταν πίσω στο σκορ και εξακολουθεί να έχει διαφορά ασφαλείας από τους διώκτες της. Θρίαμβος για Σάλκε, 4-0 τη Βέρντερ με χατ-τρικ του Ραούλ. Επιστροφή στις νίκες για Μάιντς και στις... ήττες για Άιντραχτ.

Το αυτογκόλ του Χούμελς στο 26’ έβαλε την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ από την αρχή σε μπελάδες, ωστόσο ο Λεβαντόφσκι στο 75’ ισοφάρισε με κεφαλιά και τρία λεπτά αργότερα ο Μούιτζα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του προσπαθώντας να απομακρύνει.

Η Σάλκε δείχνει να βρίσκει τον εαυτό της και έφτασε τους επτά βαθμούς στα τρία τελευταία ματς συντρίβοντας με 4-0 τη Βέρντερ Βρέμης που έχει πάρει μόνο έναν πόντο στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της. Χατ-τρικ σημείωσε ο Ραούλ πετυχαίνοντας σε ένα ματς όσα γκολ είχε στις προηγούμενες δώδεκα αγωνιστικές, ενώ στο 85’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα λόγω αποβολής του Μπαργκφρέντε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Μάιντς επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγώνες και με πρωταγωνιστή τον Αλαγκουί, που πέτυχε δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, επικράτησε 3-2 της Γκλάντμπαχ στο «Μπορούσια Παρκ».

Με γκολ του Χάνκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων το Ανόβερο νίκησε με 3-2 το Αμβούργο και σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Πρώτη ήττα μετά από επτά αγώνες στους οποίους μετρούσε 17 βαθμούς για την Άιντραχτ και μάλιστα στη Φρανκφούρτη με 4-0 από τη Χόφενχαϊμ. Ο Φάνης Γκέκας, που ήταν στο βασικό σχήμα μαζί με τον Γιώργο Τζαβέλλα και αγωνίστηκε σε όλο το ματς, έμεινε άσφαιρος για δεύτερο συνεχές παιχνίδι.

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Καϊζερσλάουτερν που πέρασε με 3-1 από τη Νυρεμβέργη ολοκληρώνοντας μάλιστα το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πέτσος στο 79’.

Αναλυτικά η 13η αγωνιστική:

Σάββατο 20/11

Σάλκε-Βέρντερ Βρέμης 4-0
(22’ Μέτσελντερ, 45+2, 56’, 71’ Ραούλ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Χόφενχαϊμ 0-4
(31’ Βούκτσεβιτς, 69’, 70’ Ιμπίσεβιτς, 90’ Εμλάπα)

Γκλάντμπαχ-Μάιντς 2-3
(53’, 69’ Ρόις-64’ Σούρλε, 76’, 88’ Αλαγκουί)

Φράιμπουργκ-Ντόρτμουντ 1-2
(26’ αυτ. Χούμελς-75’ Λεβαντόφσκι, 78’ αυτ. Μούιτζα)

Ανόβερο-Αμβούργο 3-2
31’ Στιντλ, 59’ Σουλτς, 91’ Χάνκε-40’, 54’ Σον)

Νυρεμβέργη-Καϊζερσλάουτερν 1-3
(68’ Μακ-4’ Ρίβιτς, 12’ Ιλίτσεβιτς, 33’ Λάκιτς)

Λεβερκούζεν-Μπάγερν Μονάχου 19:30