«Πριγκιπική» επιδρομή

Πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, το Περιστέρι νίκησε 80-70 τον Άρη στο «Αλεξάνδρειο» για τη 5η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης», ήταν πίσω στο σκορ 41-27 στο ημίχρονο, όμως χάρη στη «σφιχτή» άμυνά τους, την έφεση στα επιθετικά ριμπάουντ και στους Σκοτ (16π.), Κινγκ (12) και Παπανικολάου (13) που έκαναν ό,τι ήθελαν στην επίθεση πήραν το ροζ φύλλο. Από τον Άρη, που υπέστη αγωνιστική καθίζηση στο δεύτερο μέρος, ξεχώρισε ο Ταπούτος με 22 πόντους.

Το ματς:

Ο Άρης ξεκίνησε εξαιρετικά και προηγήθηκε 15-4 στο 5ο λεπτό, έχοντας επιθετικό πλουραλισμό και ενέργεια. Οι παίκτες του έπαιζαν πιεστική άμυνα, έκλειναν τους διαδρόμους του Περιστερίου προς το καλάθι και έβγαλαν πολλούς αιφνιδιασμούς, (έξι στους έξι επιτυχημένους στην 1η περίοδο). Αν ήταν και εύστοχοι στις βολές (1/9) το σκορ θα είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις. Το Περιστέρι ήταν πολύ άστοχο (3/13 εντός παιδιάς στο 10΄) δεν μπορούσε να πάρει σκορ από τα ατού του, ενώ ήταν εμφανής η απουσία του Σένσλι, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ 20-11. Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 23-18 στο 13΄, με πρωταγωνιστή τον φιλότιμο Σκοτ, όμως η επιθετική αφύπνιση του κορυφαίου για τους «κίτρινους», Χρήστου Ταπούτου, έδωσε ξανά ώθηση στον Άρη, ο οποίος επανέφερε την διαφορά στο +10, 30-20 και προηγήθηκε 41-27 στην ανάπαυλα.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, το Περιστέρι με καλάθια του Σκοτ, επιχείρησε να αντεπιτεθεί και με επί μέρους σκορ 9-3, μείωσε στους 8 πόντους, 44-36 (στο 24΄). Ο Άρης με πρωταγωνιστή τον Σλούκα, κατάφερε να διατηρήσει προβάδισμα 10 πόντων, 51-41, δυο λεπτά πριν το τέλος, όμως οι φιλοξενούμενοι «έσφιξαν» την άμυνά τους, βρήκαν λύσεις με Λούμπι, Μόντσικ και Κινγκ και αντέδρασαν εκ νέου, μειώνοντας σε 53-51 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» μάλιστα, κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ με την έναρξη της 4ης περιόδου 55-53 και το ματς είχε γίνει για τα καλά ντέρμπι. Το γκραν γκινόλ ή αλλιώς ο διαγωνισμός τριπόντων συνεχίστηκε, με το Περιστέρι να σκοράρει τρία σερί τρίποντα 55-61 (με Κινγκ, Τσιακο και Σκοτ) και τον Άρη να απαντάει με Ταπούτο και Τάκερ, για το 62-64 στο 35΄ και 65-67, τρεισήμισι λεπτά πριν το τέλος με μία εύστοχη βολή του Λούμπι. Το μομέντουμ ευνοούσε πλήρως τους φιλοξενούμενους, που ήλεγχαν τον ρυθμό και τα ριμπάουντ (αρκετά επιθετικά) με αποτέλεσμα να προηγηθούν 71-65 ενάμιση λεπτό πριν το τέλος και πάρουν μία μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 80-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 41-27, 53-51, 70-80

Άρης (Ντρούκερ):
Πιρς 5 (1), Ντάνστον 5, Ταπούτος 22 (4), Τάκερ 10, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 5 (1), Χαραλαμπίδης 4, Σκορδίλης, Κουμπούρας 6 (1), Μπορόβνιακ 5, Χρυσικόπουλος 2 , Σλούκας 6 (1)

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Β. Μανατζαρης 1, Κίνγκ 12 (2), Ψαρόπουλος, Παπανικολάου 13 (2), Α. Μάντζαρης 6, Σκοτ 16 (2), Τσιάκος 9 (1), Πέτρουλας 5 (1), Λούμπι 7, Μαρίνος, Μόντσικ 11 (1)

Γήπεδο: Αλεξάνδρειο