Πήρε μπροστά το SKODA

Βαθιά βαθμολογική «ανάσα» πήρε η Ξάνθη με την επικράτησή της με σκορ 2-0 επί του Πανσερραϊκού, στο πλαίσιο της ενδέκατης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Ο Μαρσελίνιο με εξαιρετική ατομική ενέργεια το 1-0 στο 69’, ο Έλινγκτον δέκα λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Ισόβαθμες πλέον οι δύο ομάδες με 11 πόντους στην ενδέκατη θέση.

Πως έπαιξαν

Το 4-4-1-1 επέλεξε ο Νίκος Παπαδόπουλος για τη γηπεδούχο Ξάνθη, έχοντας ως μοναδικό προωθημένο τον Έλινγκτον και λίγο πιο πίσω του κινείτο ο Βασιλακάκης σε πιο ελεύθερο ρόλο. Από την πλευρά του ο Ντράγκαν Κοκότοβιτς αντέταξε ένα 4-3-3 με τον Μπέλιτς, Νταλέ και Γεωργιάδης να συνθέτουν την επιθετική τριπλέτα.

Κάποιος να τους ξυπνήσει…

Πολύ κακό ποδόσφαιρο απέδωσαν οι δύο αντίπαλοι στο πρώτο μέρος. Οι 22 ποδοσφαιριστές αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου, όπου κυριάρχησε η δύναμη και τα πολλά λάθη. Αν δεν υπήρχε μάλιστα και το σουτ πάνω στην κίνηση του Κιντάνα στο 17’, ύστερα από σέντρα του Κατόνγκο, το οποίο απέκρουσε ενστικτωδώς ο Ράτνμαν, σίγουρα κάποιους στην εξέδρα θα τους είχε πάρει ο ύπνος.

Μαγεία Μαρσελίνιο

Μια από τα ίδια περιελάμβανε το μενού και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους με τους Γεωργιάδη και Νταλέ να παίρνουν το ρόλο του Κιντάνα στο πρώτο μέρος κάνοντας τη μία ευκαιρία για να σπάσει η μονοτονία. Ο Νίκος Παπαδόπουλος είδε και αποείδε και αποφάσισε να ρισκάρει αφού η ομάδα του ήθελε επιτακτικά τη νίκη. Πέρασε τον Σουάνη στο 66’ και έβγαλε όλη την Ξάνθη στην επίθεση. Η δικαίωση για τον Έλληνα τεχνικό ήρθε στο 69’. Ο Μαρσελίνιο πήρε την μπάλα από το κέντρο του γηπέδου, «χόρεψε» τρεις αντιπάλους του και όταν έφτασε απέναντι από τον Ράντμαν πλάσαρε εύστοχα «γράφοντας» το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι αναγκάστηκαν να βγουν μπροστά, αλλά ο Έλινγκτον έδωσε τέλος στη σεμνή τελετή στο 79’. Ο Σουάνης σέντραρε, η μπάλα έφτασε στον Κατόνγκο, αλλά την κεφαλιά του απέκρουσε ο Ράντμαν, όμως ο επερχόμενος Έλινγκτον έσπρωξε την μπάλα από κοντά κάνοντας το 2-0.

SKODA ΞΑΝΘΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Λυμπερόπουλος, Φλίσκας (55' Μαρσελίνιο), Κομεσίδης (74' Μπέρτος), Κωστούλας, Βάλλας, Μπόατενγκ, Κιντάνα, Τζάγκι, Βασιλακάκης (66' Σουάνης), Έλινγκτον, Κατόνγκο
Στον πάγκο έμειναν οι: Βρονταράς, Μπούγκα, Στρμπα, Μάνταλος

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Ντράγκαν Κοκότοβιτς): Ράντμαν, Άμο, Κάστρο, Γεωργιάδης, Μπέλιτς, Παντελιάδης (83' Γαλανόπουλος), Νταλέ (83' Τάντιτς), Μαβενέ, Σουμπίνο (74' Ανάκογλου), Λεοζίνιο, Αλβάρεζ
Στον πάγκο έμειναν οι: Νοβότα, Βοσκόπουλος,Τριανταφύλλου, Βλασόπουλος

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Γουργιώτης (Φθιώτιδας), Αλεξέας (Μεσσηνίας)
ΓΗΠΕΔΟ: Πηγάδια