Αν δεν πατούσε και φρένο…

Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς θα προτιμούσε σίγουρα μία καλή προπόνηση… Σε μία έδρα που είχε χάσει την περασμένη σεζόν, αλλά με έναν αντίπαλο που μόνο στο όνομα θυμίζει την περσινή ομάδα-πρότυπο, ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 94-70 το Μαρούσι στο κλειστό του Αγίου Θωμά για την πέμπτη αγωνιστική της Α1.

Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς θα προτιμούσε σίγουρα μία καλή προπόνηση… Σε μία έδρα που είχε χάσει την περασμένη σεζόν, αλλά με έναν αντίπαλο που μόνο στο όνομα θυμίζει την περσινή ομάδα-πρότυπο, ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 94-70 το Μαρούσι στο κλειστό του Αγίου Θωμά για την πέμπτη αγωνιστική της Α1. Χαώδης η διαφορά δυναμικότητας, με τους αστέρες εκατομμυρίων να μη συναντούν αντίσταση και τη διαφορά να μην παίρνει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις λόγω της χαλάρωσης των «ερυθρολεύκων» μετά το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο αγώνας…

Το Μαρούσι προηγήθηκε με 3-0 με τρίποντο του Γουίντεν, αλλά γρήγορα παραδόθηκε στις άγριες διαθέσεις του Ολυμπιακού. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι τεράστια κι έγινε χαώδης με τις απουσίες των Γκαγκαλούδη και Κογιαντίνοβιτς με συνέπεια οι «ερυθρόλευκοι» να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ. Απάντησαν γρήγορα με ένα 10-0 και σύντομα έφτασαν στο 24-7, για να κλείσει το δεκάλεπτο με 38-13. Μεγάλοι πρωταγωνιστές ο Ράσο Νεστέροβιτς με 14 πόντους (7/8 δίποντα) και ο Μίλος Τεόντοσιτς με 9 πόντους και 7 ασίστ.

Οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν ταχύτητα στη δεύτερη περίοδο. Ο Βαγγέλης Αλεξανδρής έδωσε χρόνο συμμετοχής στους 16χρονους Αγραβάνη και Τσόντζο και η διαφορά έφτασε στους 30 (43-13). Το ενδιαφέρον μεταφέρθηκε για λίγο στον πάγκο του Ολυμπιακού, όπου ο Ντούσαν Ίβκοβιτς έβαλε τις φωνές στον Μάρκο Κέσελ για ένα χαμένα ριμπάουντ και ακούστηκε σε όλο το γήπεδο! Το ημίχρονο έκλεισε με νταμπλ σκορ, 56-28, χάρη σε 17 πόντους του Μίλος Τεόντοσιτς και με τους φιλοξενούμενους να έχουν 20/26 δίποντα!

Εκμεταλλευόμενοι τη χαλάρωση του Ολυμπιακού, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα επί μέρους σκορ 11-2 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και μείωσαν στους 19 (58-39). Οι φωνές του Ίβκοβιτς έπιασαν τόπο και ο Ολυμπιακός κατάφερε να επαναφέρει η διαφορά πάνω από τους 20 πόντους κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 78-54. Οι «ερυθρόλευκοι» φλέρταραν ξανά με το +30 στην τέταρτη περίοδο και συντήρησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, με τον Ντούσαν Ίβκοβιτς να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες του πλην του Γλυνιαδάκη και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με σκορ 94-70.

Δεκάλεπτα: 13-38, 28-56, 54-78, 70-94.

Μαρούσι (Αλεξανδρής): Μπόιτς 7 (6 ριμπ.), Νοέας 3, Ακεψεμαΐδης 11 (5 ασίστ), Χουέρτας 7 (5 ασίστ, 5 κλεψ.), Χαριτόπουλος 7 (4 ριμπ.), Βαβάτσικος, Γουίντεν 11 (5 ασίστ), Σιαμανδούρας, Κόμματος 14 (5 ριμπ.), Τζόντζος, Σεφερίδης 5, Αγραβάνης 2.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Νεστέροβιτς 19 (4 ριμπ.), Γκόρντον 7 (6 ασίστ), Σπανούλης 4 (9 ασίστ), Μπουρούσης 3 (4 ριμπ., 4 κλεψ.), Κέσελ 13 (5 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 4, Νίλσεν 9, Παπανικολάου 11, Έρτσεγκ 4, Τεόντοσιτς 17 (8 ασίστ), Κατσίβελης 3.

Διαιτητές: Σπυρίδωνος, Μάνος, Νικολούλης.