Λάρισα-Πανιώνιος 0-1

Ο Πανιώνιος ήταν ο νικήτης στο ματς κόντρα στη Λάρισα στο τελευταίο παιχνίδι στο Αλκαζάρ. Πέρασαν 2-0 οι Νεοσμυρνιώτες.

Συγκινητικές στιγμές στο ημίχρονο της αναμέτρησης όταν παρήλασαν πέντε σημαίες που συμβολίζουν και από ένα ιστορικό γεγονός της ΑΕΛ. Το 1964, χρονιά ίδρυσης της ομάδας. το 1985 έτος που η Λάρισα κατέκτησε τον πρώτο της τίτλο, το Κύπελλο Ελλάδας. Το 1988, όταν η Λάρισα έγινε η πρώτη και η μόνη επαρχιακή ομάδα που στέφθηκε πρωταθλήτρια, το 2007 όταν ήρθε και το δεύτερο Κύπελλο και -τέλος- το 2010, χρονιά που η ομάδα θα μπει στο νέο της γήπεδο. Εκεί και τα τρόπαια του συλλόγου αλλά και μεγάλα ονόματα του παρελθόντος. Μαζί με τους φιλάθλους της ομάδας τραγουδούσε συνθήματα και ο Κώστας Πηλαδάκης

90'+4' Λήξη του αγώνα.

90'+3' Γκολ που πετυχαίνει ο Νταμπίζας σωστά δεν μετράει αφού υπήρξε οφ σάιντ

90'+2' Απίστευτη ευκαιρία χάνει ο Μετίν, που από τα δύο μέτρα αστοχεί.

90'+1' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Γιόνσον αντί του Ριέρα.

85' Μοναδική ευκαιρία χάνει ο Χίκα που νικιέται σε τετ α τετ από τον Αμπάρη.

83' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Χίκα αντί του Γουνδουλάκη.

79' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Αναστασόπουλος.

74' Αλλαγή για τη Λάρισα. Ο Βελάσκο αντί του Ταλ

71' Φάουλ του Μετίν, ο Κουζέν πιάνει την κεφαλιά αλλά μπλοκάρει ο Μάχο

70' Κίτρινη κάρτα στον Μανιάτη

67' Αλλαγή για τη Λάρισα. Ο Ιγκλέσιας αφήνει τη θέση του στον Μπλάζεκ

65' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Οκπάκο παίρνει τη θέση του Σαλαλί

63' Σέντρα του Μετίν από αριστερά, ο Κουζέν πιάνει την κεφαλιά, αλλά δεν μπορεί να της δώσει πορεία προς τα δίχτυα

59' Αλλαγή για τη Λάρισα. Ο Μακίνουα αντί του Σίμιτς

53' Πλασέ του Σαλαλί πάνω στην κίνηση, η μπάλα ελάχιστα άουτ

46' Έναρξη δευτέρου 45λέπτου

45+2' Λήξη πρώτου μέρους

45+1' Κίτρινη κάρτα στον Σαλαλί

42' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ 0-1. Ο Σάμαρης έκανε ένα πλασέ από πολύ μακριά και κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Αμπάρη, ανοίγοντας το σκορ

41' Κίτρινη κάρτα στον Βενετίδη

36' Καρφωτή κεφαλιά του Κανόμπιο από την μικρή περιοχή, η μπάλα ελάχιστα άουτ

32' Γυριστό σουτ του Ιγκλέσιας από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Μάχο

30' Σουτ του Σίμιτς μέσα από την μικρή περιοχή, ο Λάτκα έβαλε σωτήρια την προβολή, διώχνοντας σε κόρνερ

21' Πολύ δυνατό και μακρινό σουτ του Μανιάτη, η μπάλα σκάει μπροστά στον Αμπάρη, ο οποίος διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ

18' Νέο σουτ εκτός περιοχής για τους "βυσσινί" με τον Μετίν αυτήν τη φορά, αλλά η μπάλα περνάει λίγο άουτ

16' Συρτό σουτ του Ρομέου εκτός περιοχής, καμία ανησυχία για τον Μάχο

15' Πιο επιθετικά έχει ξεκινήσει η ΑΕΛ ψάχνοντας χώρους στην άμυνα του Πανιωνίου. Με αντεπιθέσεις προσπαθούν να απειλήσουν οι φιλοξενούμενοι

12' Σέντρα του Σίμιτς από τα δεξιά, ο Κανόμπιο έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα προς της εστία του Μάχο

1' Έναρξη αγώνα

ΛΑΡΙΣΑ (Γιάννης Παπακώστας): Αμπάρης, Βενετίδης, Νταμπίζας, Ταλ (74' Βελάσκο), Σίμιτς (59' Μακίνουα), Κουζέν, Μετίν, Ρομέου, Κολοβέτσιος, Κανόμπιο, Ιγκλέσιας (67' Μπλάζεκ)
Στον πάγκο: Βιέρα, Ταυλαρίδης, Γκέρεμι, Κατσιαρός

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Άκης Μάντζιος): Μάχο, Μανιάτης, Κοντοές, Σιόβας, Λάτκα, Όμο, Αναστασόπουλος, Γουνδούλάκης (83' Χίκα), Σάμαρης, Σαλαλί (65' Οκπάκο), Ριέρα (90'+1' Γιόνσον)
Στον πάγκο: Παναγόπουλος, Κούκετς, Μπάλαμπαν, Πούπο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάνταλος (Αθηνών)
ΒΟΗΘΟΙ: Μποζατζίδης (Μακεδονίας)-Κωσταράς (Αιτ/νίας)
ΓΗΠΕΔΟ: «Αλκαζάρ»

*Η Λάρισα υπερέχει στο γήπεδο της με 15 νίκες, 6 ισοπαλίες και 4 ήττες. Από την επιστροφή τους στην Α’ Εθνική (2005-2006) και μετά, οι «βυσσινί» δεν έχουν χάσει από τον Πανιώνιο και μάλιστα είναι αήττητοι και στα τελευταία πέντε ματς εντός και εκτός.

*Ο Αμπουχατζίρα είναι η μοναδική απώλεια για τους γηπεδούχους, αποδεκατισμένος ο Πανιώνιος αφού ο Άκης Μάντζιος δεν θα έχει στη διάθεσή του τους Κουμορτζί, Βαρό, Τσότσαλιτς και Βαζ Τε.