Αγγλία

Σίτι… Εξπρές

Τα λόγια του προπονητή τους Ρομπέρτο Μαντσίνι πράξη έκαναν οι παίκτες της Μάντσεστερ Σίτι που στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής πέρασαν από το «Κρέιβεν Κότατζ» επικρατώντας 4-1 της Φούλαμ. Ο Ιταλός τεχνικός των «πολιτών», μετά τα δύο συνεχόμενα παιχνίδια που οι παίκτες του δεν μπόρεσαν να «ματώσουν» τα αντίπαλα δίχτυα είχε ζητήσει από τους ποδοσφαιριστές του να κάνουν τις ευκαιρίες γκολ και εκείνοι δεν του χάλασαν χατίρι.

Τα λόγια του προπονητή τους Ρομπέρτο Μαντσίνι πράξη έκαναν οι παίκτες της Μάντσεστερ Σίτι που στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής πέρασαν από το «Κρέιβεν Κότατζ» επικρατώντας 4-1 της Φούλαμ.

Ο Ιταλός τεχνικός των «πολιτών», μετά τα δύο συνεχόμενα παιχνίδια που οι παίκτες του δεν μπόρεσαν να «ματώσουν» τα αντίπαλα δίχτυα είχε ζητήσει από τους ποδοσφαιριστές του να κάνουν τις ευκαιρίες γκολ και εκείνοι δεν του χάλασαν χατίρι.

Μέσα σε 30 λεπτά η «Σίτι» είχε ουσιαστικά καθαρίσει το παιχνίδι. Μόλις στο 6’ ο Κάρλος Τέβεζ άνοιξε το σκορ και μέσα σε ένα τρίλεπτο (32’-35’) οι «πολίτες» είχαν ουσιαστικά καθαρίσει το παιχνίδι με τα γκολ των Ζαμπαλέτα και Τουρέ αντίστοιχα.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Τέβεζ στο 56’ να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με τον Γκέρα στο 70’ σε 4-1.
Με τη νίκη της αυτή η Σίτι έφτασε τους 25 βαθμούς, ενώ η Φούλαμ παρέμεινε πολύ χαμηλά με μόλις 14 βαθμούς.