Πανιώνιος-Ηρακλής 1-0 (Τελικό)

Ο θάνατός σου… η ζωή μου! Να «εξαργυρώσει» το σπουδαίο «διπλό» μέσα στο «Αλκαζάρ» θέλει ο Πανιώνιος, που υποδέχεται τον Ηρακλή στη Νέα Σμύρνη, σε ένα από τα πλέον ενδιαφέροντα ματς της 12ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Δεύτερο ημίχρονο στον αγώνα, 1-0 προηγείται ο Πανιώνιος με γκολ του Κούκετς στο 69'. Το www.sport-fm.gr βρίσκεται στη Νέα Σμύρνη και σας μεταφέρει live ό,τι γίνεται εδώ!

Ο θάνατός σου… η ζωή μου!

Να «εξαργυρώσει» το σπουδαίο «διπλό» μέσα στο «Αλκαζάρ» θέλει ο Πανιώνιος, που υποδέχεται τον Ηρακλή στη Νέα Σμύρνη, σε ένα από τα πλέον ενδιαφέροντα ματς της 12ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

«Μόνο νίκη» το σύνθημα στους «κυανέρυθρους», να μην βρεθεί στη… θέση του Πανιωνίου θέλει ο «γηραιός», που ψάχνει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη.

Δεύτερο ημίχρονο στον αγώνα, 1-0 προηγείται ο Πανιώνιος με γκολ του Κούκετς στο 69'.

90'+3' Λήξη του αγώνα!

90'+1' Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Γιάκομπ για χτύπημα σε παίκτη του Πανιωνίου!

87' Τρίτη αλλαγή για τον Πανιώνιο, στη θέση του Σάμαρη πέρασε ο Όμο.

78' Αλλαγή και για τον Πανιώνιο, στη θέση του σκόρερ, Κούκετς, πέρασε ο Γουνδουλάκης.

77' Τρίτη αλλαγή για τον Ηρακλή, στη θέση του Κανακούδη πέρασε ο Λίμα.

72' Δεύτερη αλλαγή για τον Ηρακλή, στη θέση του Σίσιτς πέρασε ο Βέλλιος.

69' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ!!! Σέντρα του Κοντοέ από αριστερά, ο Κούκετς σηκώνεται στο δεύτερο δοκάρι του Ελευθερόπουλου και με μία καταπληκτική κεφαλιά στέλνει την μπάλα στην απέναντι γωνία του γκολκίπερ του «γηραιού» για το 1-0!

68' Αλλαγή για τον Ηρακλή, στη θέση του Ζοτ περνάει ο Παπαστεριανός.

64' Σουτ του Πίτου Γκαρσία, η μπαλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Μάχο.

63' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο, με τον Μπάλαμπαν να βγαίνει μόνος του -έπειτα από βολέ του Μάχο!- απέναντι από τον Ελευθερόπουλο, αλλά να μην πλασάρει σωστά και τον γκολκίπερ του «γηραιού» να… καπακώνει την μπάλα.

59' Κίτρινη κάρτα στους Λάτκα και Σίσιτς για… κοκορομαχίες στη μεγάλη περιοχή του Ηρακλή.

57' Αλλαγή για τον Πανιώνιο, στη θέση του Σαλαλί πέρασε ο Μπάλαμπαν.

51' Δυνατό σουτ του Ριέρα, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ελευθερόπουλου.

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

45' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

34' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Καταπληκτική μπαλιά του Κούκετς στον Ριέρα, ο Ισπανός βγαίνει τετ α τετ με τον Ελευθερόπουλο, κάνει το σουτ στην κίνηση, με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό, κάθετο δοκάρι του γκολκίπερ του Ηρακλή.

«Βαρύς» ο καιρός πάνω από το γήπεδο της Νέας Σμύρνης, ενώ φυσάει πολύ δυνατά.

30' Ανεβαίνει ο ρυθμός σιγά-σιγά.

28' Πρώτη, καλή φάση στο ματς. Ο Μανιάτης «κόβει» από δεξιά στον Σαλαλί, ο οποίος δοκιμάζει το σουτ λίγο έξω από την περιοχή του Ηρακλή, αλλά ο Ελευθερόπουλος πέφτει στην αριστερή του γωνία και απομακρύνει.

25' Κακό παιχνίδι μέχρι στιγμής στη Νέα Σμύρνη…

21' Ο Κούκετς πετυχαίνει γκολ, αλλά δεν μετράει, καθώς ο βοηθός έχει σηκωμένη τη σημαία του. Ο παίκτης του Πανιωνίου ήταν σε θέση οφσάιντ.

16' Κίτρινη κάρτα στον Κανακούδη. Ο αριστερός μπακ του Ηρακλή έπεσε άσχημα πάνω στον Σάμαρη.

10' Τίποτα το ιδιαίτερο στο παιχνίδι μέχρι στιγμής. Ο Πανιώνιος έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Ηρακλή να τον περιμένει στο μισό γήπεδο. Σύστημα 4-2-3-1 έχει επιλέξει ο Άκης Μάντζιος, με τον Σαλαλί μοναδικό προωθημένο και τον Ριέρα στο αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμής, 4-1-4-1 έχει «κατεβάσει» ο Μαρίνος Ουζουνίδης.

1' Το παιχνίδι ξεκίνησε!

Μικρά-μικρά

14:59 Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο!

14:45 Μικρή είναι (για άλλη μία φορά) η προσέλευση του κόσμου στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης…

14:44 Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ζέσταμά τους και πήγαν στα αποδυτήρια.

14:36 Παραπάνω από 200 είναι οι οπαδοί των φιλοξενούμενων που βρίσκονται στο γήπεδο της Νέα Σμύρνης.

14:20 Οι παίκτες των δύο ομάδων προθερμαίνονται.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Άκης Μάντζιος): Μάχο, Μανιάτης, Λάτκα, Ριέρα, Κούκετς (78' Γουνδουλάκης), Σάμαρης (87' Όμο), Σιόβας, Αναστασόπουλος, Κοντοές, Τσότσαλιτς, Σαλαλί (57' Μπάλαμπαν)

Στον πάγκο: Μπέλιτς, Οκπάκο, Χίκα, Τζόνσον

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Αραμπατζής, Χοσέμι, Κανακούδης (77' Λίμα), Ντάνι, Κατσαμπής, Γκαρσία, Μάρα, Σίσιτς (72' Βέλλιος), Γιάκομπ, Ζοτ (68' Παπαστεριανός)

Στον πάγκο: Μπαντής, Κυριαζής, Καρλίνιος, Βουτσιάς

ΓΗΠΕΔΟ: Νέα Σμύρνη
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας) με βοηθούς του, τους Αλεξέα (Μεσσηνίας) και Τουμπακάρη (Αθηνών)

Έντεκα βαθμοί σε 11 αγωνιστικές είναι ο μέχρι τώρα απολογισμός για τον Πανιώνιο, που έχει τρεις νίκες, μία ισοπαλία, επτά ήττες και τέρματα 7-16 κατά.

Ήτοι, τη χειρότερη επίθεση και δεύτερη χειρότερη άμυνα (μετά τον Εργοτέλη) στη Σούπερ Λίγκα!

Σε πέντε παιχνίδια στην έδρα τους, οι «κυανέρυθροι» μετρούν δύο νίκες και τρεις ήττες, με τέρματα 2-3 κατά.

Στην όγδοη θέση της βαθμολογίας με 15 βαθμούς και τρεις νίκες, έξι ισοπαλίες, δύο ήττες, βρίσκεται ο Ηρακλής, που έχει πετύχει δέκα γκολ και έχει δεχτεί άλλα τόσα.

Σε πέντε παιχνίδια μακριά από το «Καυταντζόγλειο», ο «γηραιός» μετράει τέσσερις ισοπαλίες και μόλις μία ήττα, με τέρματα 5-7 κατά.

Την προηγούμενη αγωνιστική, αν και προηγήθηκε 2-0 μέσα στο ΟΑΚΑ του Παναθηναϊκού, γνώρισε, τελικά, την ήττα με σκορ 4-2.

Προϊστορία

Μόνο στα τρία από τα τελευταία 14 παιχνίδια, μεταξύ Πανιωνίου και Ηρακλή (ανεξαρτήτου έδρας) δεν αναδείχτηκε νικητής! Το περσινό παιχνίδι στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης έληξε ισόπαλο χωρίς σκορ.