Ιταλία

Τόλμησε να προηγηθεί! (video)

Την πρώτη της νίκη μετά από τέσσερις αγωνιστικές στο ιταλικό πρωτάθλημα πέτυχε η Ίντερ. Οι πρωταθλητές Ευρώπης συνέτριψαν 5-2 την Πάρμα για την 14η αγωνιστική, με κορυφαίο τον Στάνκοβιτς ο οποίος πέτυχε τρία γκολ.

Το παιχνίδι δεν άρχισε καλά για τους γηπεδούχους καθώς η Πάρμα άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Κρέσπο.

Η απάντηση της Ίντερ ήταν αποστομωτική... Μέσα σε δύο λεπτά (18’ και 19’) ο Στάνκοβιτς πέτυχε δύο γκολ και έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στο 23ο λεπτό ο Καμπιάσο έκανε το 3-1.

Το ημίχρονο τελείωσε 3-2 με τον Κρέσπο να μειώνει για την Πάρμα σε 3-2.

Στη συνέχεια ο Μότα έκανε το 4-2 στο 72ο λεπτό και ο Στάνκοβιτς στο 75ο διαμόρφωσε το τελικό 5-2.