Υπάρχει και ο «Big Brother»

Μπορεί ο μικρός Νικ Καλάθης να τραβά περισσότερα βλέμματα αγωνιζόμενος στον Παναθηναϊκό, αλλά ο μεγάλος αδερφός του, Πατ, απέδειξε πως αξίζει την προσοχή όλων. Ο ομογενής φόργουορντ οδήγησε τον Κολοσσό σε σπουδαία νίκη, 91-73, επί της ΑΕΚ στο Ελληνικό έχοντας (κρατηθείτε) 34 πόντους (9/11 βολές, 8/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα), 14 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ο αγώνας

Ο Κολοσσός έκανε εμφάνιση που ταιριάζει γάντι στο όνομά του στην πρώτη περίοδο. Με αφετηρία την καλή άμυνα, τον έλεγχο των ριμπάουντ, τον Καλάθη να πετυχαίνει 12 πόντους και τον Άγγελο Τσάμη να μοιράζει αφειδώς ασίστ (5 από τις 10 της ομάδας του στο δεκάλεπτο) στο διάστημα αυτό, οι Ροδίτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, ξεκινώντας από το 7-2, που λίγο αργότερα έγινε 18-6 και έφτασε στο 26-12, που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου. Η ΑΕΚ έδειχνε νωθρή, με κάκιστη άμυνα και «ζωηρό» μόνο τον Ντικούδη (5 πόντοι).

Ίσως λόγω και της 15λεπτης διακοπής λόγω βλάβης στον ηλεκτρονικό πίνακα, η... φόρα των φιλοξενούμενων κόπηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Όχι όμως και του Καλάθη, ο οποίος αποτελούσε σταθερά την πιο αξιόπιστη λύση της ομάδας του κι έκλεισε το ημίχρονο με 20 πόντους. Επειδή, ωστόσο, ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη, η ΑΕΚ βελτιώνοντας την άμυνα της κι εκμεταλλευόμενη το φόρτωμα του Γκόλεματς με τρία φάουλ ψαλίδισε τη διαφορά αρχικά στους δέκα (20-30) κι εν συνεχεία στους τέσσερις (34-38), παρότι έχασε με μυϊκό τραυματισμό τον Δορκοφίκη. Ο Μανωλόπουλος έδωσε λύσεις με ένα έμμεσο κι ένα κανονικό τρίποντο για να κλείσει το ημίχρονο με τον Κολοσσό προηγούμενο με 48-39.

Με ένα 9-0 στο ξεκίνημα της επανάληψης η ΑΕΚ έφτασε σε απόσταση βολής, 50-48, χάρη στην αφύπνιση του Γκράντι και τη σταθερά καλή παρουσία των Μελς και Μακ. Ωστόσο ο Καλάθης συνέχιζε να δίνει λύσεις στην ομάδα του φτάνοντας τους 28 πόντους και η διαφορά ανέβηκε ξανά στους εννέα (48-57). Η «Ένωση» κατάφερε να πλησιάσει λίγο πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο και πάλι στο καλάθι (63-65), αλλά κάποια αβίαστα λάθη επέτρεψαν στον Κολοσσό να αποσπαστεί ξανά (63-69).

Οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά στο πόντο (68-69) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όμως οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου απάντησαν με 13 συνεχείς πόντους (68-82), με συνεχή κλεψίματα του Τσάμη και καλάθια από τους Μανωλόπουλο και Καλάθη. Το ξέσπασμα αυτό του Κολοσσού έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων που έφτασαν στην τρίτη συνεχή νίκη τους φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και το +20.

Δεκάλεπτα: 12-26, 39-48, 63-69, 73-91.

ΑΕΚ (Γκέκος): Καστλ 2 (5 ασίστ, 4 ριμπ.), Νικολαΐδης, Μακ 14 (5 ριμπ.), Ντικούδης 12, Δορκοφίκης 4, Καλλινικίδης 9, Σπαρκς 5, Γκράντι 11, Μελς 13 (5 ριμπ.).

Κολοσσός (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 34 (14 ριμπ., 5 ασίστ), Τζόρνταν4 (5 ασίστ), Πάνος 2, Μανωλόπουλος 16, Ασημακόπουλος 6, Χαρίσης 12 (8 ριμπ.), Τσάμης 8 (11 ασίστ, 4 κλεψ. 5 λάθη), Παππάς 6, Γκόλεματς 3, Δανάς.

Δαιιτητές: Χριστοδούλου, Καρακατσούνης, Ξενικάκης.

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης