Αγγλία

Με Νασρί στην κορυφή (vids)

Με τον Σαμίρ Νασρί σε μεγάλα κέφια και να πετυχαίνει δύο γκολ, η Άρσεναλ απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής νικώντας 2-1 την Φούλαμ. Με ηγέτη τον Τέβεζ η Σίτι πήρε το τρίποντο απέναντι στην Μπόλτον. Για τέταρτη σερί αγωνιστική η Τσέλσι δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο της νίκης και έμεινε στο 1-1 κόντρα στην Έβερτον ενώ και η Τότεναμ «στραβοπάτησε» με αντίπαλο την Μπέρμιγχαμ (1-1).

Άρσεναλ-Φούλαμ 2-1

Δύο πρόσωπα έδειξε η Άρσεναλ του πρώτου ημιχρόνου. Οι παίκτες του Άρσεν Βενγκέρ μπήκαν ορεξάτοι και έκαναν ότι ήθελαν τους αμυντικούς της Φούλαμ. Σε μια τέτοια φάση στο 14ο λεπτό, ο Αρσάβιν έκανε κάθετη κίνηση, πάσαρε στον Νασρί και ο Γάλλος ντρίμπλαρε Χιουζ και Χάγκελαντ και σκόραρε το πρώτο γκολ της ομάδας του. Η απόδοση των «κανονιέρηδων» όμως έπεσε κατακόρυφα όταν η Φούλαμ ισοφάρισε στο 31ο λεπτό με τον Καμαρά και κατάφερε να τους αποσυντονίσει.

Στο δεύτερο μέρος, όσο πέρναγε ο χρόνος η Άρσεναλ ανέβαζε την απόδοση της και στο 77’ με μια μαγική ενέργεια του Νασρί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σβάρτσερ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ):
Φαμπιάνσκι, Σανιά, Κοσιελνί (33’ Τζουρού), Κλισί, Σονγκ, Γουίλσιρ (74’ Γουόλκοτ), Νασρί, Ροζίτσκι (63’ Φαν Πέρσι), Αρσάβιν, Σαμάκ
Φούλαμ (Μαρκ Χιούζ): Σβάρτσερ, Πέιντσιλ, Χάνγκελαντ, Γκέρα, Μέρφι (89’) Μέρφι, Καμαρά (74’ Α. Τζόνσον), Ετούχου, Ντέμπσεϊ, Ντέιβις, Μπριγκς (29’ Μπάιρντ), Χιουζ

Μάντσεστερ Σίτι – Μπόλτον 1-0

Μπορεί να μην εντυπωσίασε με την απόδοση της η Σίτι αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη που την διατηρεί στην τέταρτη θέση της Πρέμιερ Λιγκ. Ο Τέβεζ σκόραρε μόλις στο 4ο λεπτό, αποφορτίζοντας το «πολίτες» από το άγχος και στην συνέχεια δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από την Μπόλτον.

Μάντσεστερ Σίτι (Ρομπέρτο Μαντσίνι):
Χαρτ, Ζαμπαλέτα, Κ. Τουρέ (32’ Λέσκοτ), Κομπανί, Κολάροφ, Γ. Τουρέ, Ντε Γιονγκ, Μπάρι, Σίλβα (84’ Ρίτσαρντς), Τέβεζ (90’ Μίλνερ), Μπαλοτέλι
Μπόλτον (Όουεν Κόιλ): Γιαασκελάινεν, Ρίκετς, Κέιχιλ, Νάιτ, Ρόμπινσον, Λι (82’ Μορένο), Μ. Ντέιβις, Μουάμπα, Πετρόφ (63’ Τέιλορ), Ελμάντερ (77’ Κλάσνιτς), Κ. Ντέιβις

Τσέλσι – Έβερτον 1-1

Κατώτερη των περιστάσεων εμφανίστηκε η Τσέλσι για ακόμη μια αγωνιστική κόντρα στην Έβερτον. Οι «μπλε» μεγάλωσαν το αρνητικό τους σερί αποτελεσμάτων, φτάνοντας στους τέσσερις αγώνες χωρίς νίκη. Οι Λονδρέζοι ήταν καλοί στο πρώτο μέρος και ευτύχησαν να προηγηθούν με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντρογκμπά. Στην επανάληψη όμως, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι κατέρρευσε, η Έβερτον βρήκε χώρους και ισοφάρισε με τον Μπέκφορντ στο 86’.