Λάρισα-ΠΑΟΚ 1-2 (Τελικό)

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της ΑΕΛ με σκορ 1-2, στο πρώτο επίσημο παιχνίδι στο «AEL FC Arena». Κοντρέρας στο 11’ και Αθανασιάδης στο 71΄τα γκολ για τον «Δικέφαλο του Βορρά», ενώ είχε ισοφαρίσει για τους «βυσσινί» ο Κουζέν στο 18’.

Εντυπωσιακή πρεμιέρα στο “AEL FC Arena”, με φοβερή ατμόσφαιρα στην εξέδρα, τρία γκολ και αρκετές συγκινήσεις!

Ο Κοντρέρας έβαλε μπροστά στο σκορ τον ΠΑΟΚ στο 11’, ο Κουζέν, που επωφελήθηκε από την άστοχη απομάκρυνση του Χαλκιά, ισοφάρισε σε 1-1 στο 18’. Ο Αθανασιάδης, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, βάζει μπροστά στο σκορ τον ΠΑΟΚ, 1-2 στο 71'.

90'+5 Λήξη του αγώνα.

90' 5 θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

89' Κίτρινη κάρτα στον Βελάσκο για διαμαρτυρία στον διαιτητή.

84' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Βούζας αντικαθιστά τον Μπλάζεκ.

75' Εκτέλεση φάουλ του Μετίν, δύσκολα απέκρουσε ο Χαλκιάς.

71' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ,1-2. Ο Κριστιάνο βρίσκει τον Αθανασιάδη που κάνει κίνηση απο δεξιά κι αυτός στην πρώτη του επαφή με την μπάλα πλασάρει εύστοχα τον Αμπάρη.

70' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μέσα ο Αθανασιάδης, στον πάγκο ο Σαλπιγγίδης.

70’ Αλλαγή για τη Λάρισα. Μέσα ο Μακίνουα, στον πάγκο ο Κουζέν.

69' Αλλαγή για τη Λάρισα. Ο Μετίν αντικαθιστά τον Σίμιτς.

62’ Ο Βενετίδης σεντράρει παράλληλα απ’ τα αριστερά, στην κεφαλιά ο Κουζέν, λίγο πάνω από την εστία η μπάλα.

61' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπουσαϊντί περνάει μέσα στη θέση του Σακελλαρίου.

60’ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ίβιτς βγαίνει για να μπει ο Φιλομένο.

56' Ενοχλήσεις στο αριστερό πόδι νιώθει ο Ίβιτς.

53’ Κίτρινη κάρτα στον Βιτόλο, για φάουλ στον Κανόμπιο.

52’ Ο Κριστιάνο σεντράρει από τα αριστερά, σηκώνεται για την κεφαλιά ο Σαλπιγγίδης, τον κερδίζει στον αέρα ο Νταμπίζας.

50' Μικρή διακοπή στο παιχνίδι, ο Χαλκιάς συγκρούστηκε με τον Κοντρέρας, έπεσε στο έδαφος ο Χιλιανός, αλλά είναι εντάξει.

49’ Σκληρό τάκλιν του Κοντρέρας στον Μπλάζεκ, μόνο παρατηρήσεις από τον Σιδηρόπουλο.

46' Ξεκίνησε το β' ημίχρονο χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες.

45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45' Ένα λεπτό θα είναι ο επιπλέον χρόνος.

44' Απίστευτο! Ο Μπλάζεκ χάνει ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στη Λάρισα, αφού μετά από ατομική ενέργεια φτάνει ξανά απέναντι από το τέρμα, αλλά το πλασέ που δοκιμάζει είναι απογοητευτικό. Μπλοκάρει εύκολα ο Χαλκιάς.

41' Στην περιοχή ο Μπλάζεκ, αποφεύγει τον Τσιρίλο, αλλά αργεί να σουτάρει ή να πασάρει δίπλα του στον αφύλακτο Κουζέν, με συνέπεια να κοπεί από τον Ζουέλα.

37' Εξαιρετική κάθετη πάσα στον κενό χώρο από τον Κανόμπιο, απέναντι από το τέρμα ο Μπλάζεκ που πλασάρει, πέφτει και αποκρούει με τα πόδια ο Χαλκιάς.

33’ Βάζει πολλά φάλτσα στην μπάλα ο Κανόμπιο που εκτελεί ένα φάουλ αρκετά μέτρα μακριά από την περιοχή, σηκώνεται στο δεύτερο δοκάρι και διώχνει με γροθιές ο Χαλκιάς.

30’ Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Γκαρσία, το συρτό σουτ του Ουρουγουανού περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

26' Σουτ της απελπισίας από τον Τσιρίλο, φεύγει πολλά μέτρα μακριά από την εστία.

18' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΡΙΣΑ, 1-1! Τραγικό λάθος από τον Χαλκιάς, ο οποίος υπό την πίεση του Κανόμπιο δεν απομάκρυνε σωστά την μπάλα από την περιοχή και ο Κουζέν σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

16’ Ο Βενετίδης κάνει κούρσα απ’ τα αριστερά, μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει, ασταθής απόκρουση από τον Χαλκιά, φεύγει η μπάλα από την άμυνα.

11' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 1-0! Βιεϊρίνια και Κοντρέρας, που έχει προωθηθεί, κάνουν το "1-2" και με δυνατό σουτ ο Χιλιανός νικάει τον Αμπάρη.

10’ Ο Ίβιτς κινείται στα όρια της περιοχής, αποφεύγει δύο παίκτες, αλλά την στιγμή που προσπαθεί να σουτάρει, κόβεται καθαρά με τάκλιν.

7’ Ο Γκαρσία εκτελεί το φάουλ, η μπάλα κοντράρει κοντράρει στο τείχος, πέφτει και διώχνει με υπερένταση ο Αμπάρης.

1' Έναρξη του αγώνα.

* Εντυπωσιακές είναι οι εικόνες από το νέο γήπεδο της Λάρισας. Φοβερή η ατμόσφαιρα που έχουν δημιουργήσει οι φίλοι των "βυσσινί".

Λάρισα (Κώστας Κατσάρας): Αμπάρης, Βελάσκο, Βενετίδης, Κολοβέτσιος, Νταμπίζας, Ρομέι, Ιγκλέσιας, Κανόμπιο, Μπλάζεκ (84' Βούζας), Σίμιτς (69' Μετίν), Κουζέν (70' Μακίνουα).

Στον πάγκο: Βιέρα, Ταυλαρίδης, Γκέρεμι, Μετίν, Βούζας, Κατσιαρός.

ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Χαλκιάς, Σακελλαρίου (61' Μπουσαϊντί), Ζουέλα, Κοντρέρας, Τσιρίλο, Βιτόλο, Γκαρσία, Ίβιτς (60' Φιλομένο), Κριστιάνο, Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης (70' Αθανασιάδης).

Στον πάγκο: Κρέσιτς, Μπαλάφας, Παπάζογλου, Κουτσιανικούλης, Αθανασιάδης.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Βοηθοί: Καρσιώτης (Κορινθίας), Γούκος (Ηπείρου)
Γήπεδο: “AEL FC Arena” (16.118)

Καλορίζικο! Η Λάρισα κόβει την κορδέλα στο ολοκαίνουργιο «παλάτι» της και η σύγκρουσή της με τον ΠΑΟΚ θα καθορίσει… με ποιο πόδι θα κάνει το ποδαρικό! Με τη θέση των «βυσσινί» (τελευταία πλέον) να μετριάζει τις χαρές και το… έμφραγμα του «δικεφάλου» από την Μπριζ να συμπληρώνει την γκέλα με τον Ατρόμητο, τα περιθώρια είναι άγνωστη λέξη στο «AEL FC ARENA».

Ισορροπημένη είναι η προϊστορία στις μεταξύ τους αναμετρήσεις στην έδρα της Λάρισας. Οι «βυσσινί» έχουν κατακτήσει δέκα νίκες, ο «δικέφαλος του Βορρά» επτά, ενώ εννιά ματς έχουν λήξει ισόπαλα.