Γαλλία

Γκολ και θέαμα στο «Μετροπόλ»

Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι με εννιά γκολ (!), φοβερό ρυθμό και φάσεις εκατέρωθεν, η Λιλ διέσυρε 6-3 την Λοριάν για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος και ανέβηκε- έστω και προσωρινά- στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Μεγάλος πρωταγωνιστής των «λιλουά» ο πρώτος σκόρερ της Championatt Μουσά Σο, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ και οδήγησε την ομάδα του στην κορυφή. Στην 11η θέση παρέμεινε η Λοριάν με 21 βαθμούς.

Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι με εννιά γκολ (!), φοβερό ρυθμό και φάσεις εκατέρωθεν, η Λιλ διέσυρε 6-3 την Λοριάν για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος και ανέβηκε- έστω και προσωρινά- στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των «λιλουά» ο πρώτος σκόρερ της Championatt Μουσά Σο, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ και οδήγησε την ομάδα του στην κορυφή. Στην 11η θέση παρέμεινε η Λοριάν με 21 βαθμούς.

Ο μόνιμος σκόρερ της Λοριάν Γκαμεϊρό, ήταν αυτός που μόλις στο 6’ πάγωσε το «Μετροπόλ» και με το έβδομο γκολ του στο πρωτάθλημα, έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους.

Μέσα σε έξι λεπτά όμως, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα. Ο Σο στο 12’ και το αυτογκόλ του Μπακά έξι λεπτά αργότερα, έβαλαν μπροστά τους «λιλουά», πριν έρθει ο Γκαμέϊρο στο 45’ και στείλει τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με το δεύτερο γκολ ο Σο στο 49’ έκανε το 3-2. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Κιταμπάλα έφερε εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα.

Η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόλις ένα λεπτό με τον Ζερβίνιο να κάνει το 4-3. Άλλα δύο γκολ μέσα σε έξι λεπτά (82’ Σο, 88’ Φρο) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ (6-3) που φέρνει την Λιλ προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας.