Ευρώπη

Δεν την άφησε να χαρεί

Δεν άφησε την Κίμκι να χαρεί μέχρι τέλους η Μακάμπι. Παρά το γεγονός πως οι πέντε φορές πρωταθλητές Ευρώπης είχαν «καθαρίσει» την πρωτιά στον πρώτο όμιλο της Ευρωλίγκας, επικράτησαν με 80-76 των Ρώσων στο «Νόκια Αρίνα», στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής της διοργάνωσης και την άφησαν εκτός συνέχειας. Αυτό, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν ευνοούνται στην ισοβαθμία με την Κάχα Λαμποράλ.

Δεν άφησε την Κίμκι να χαρεί μέχρι τέλους η Μακάμπι. Παρά το γεγονός πως οι πέντε φορές πρωταθλητές Ευρώπης είχαν «καθαρίσει» την πρωτιά στον πρώτο όμιλο της Ευρωλίγκας, επικράτησαν με 80-76 των Ρώσων στο «Νόκια Αρίνα», στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής της διοργάνωσης και την άφησαν εκτός συνέχειας. Αυτό, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν ευνοούνται στην ισοβαθμία με την Κάχα Λαμποράλ, την οποία κυνηγούσαν και μπορούσαν να «πιάσουν» στην περίπτωση δική τους νίκης και ήττας των Βάσκων την τελευταία αγωνιστική. Αντίθετα, η «ομάδα του λαού» σημείωσε την όγδοη νίκη της και συνεχίζει. Για να γίνει αυτό, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ χρειάστηκε να κάνουν αρχικά ένα επιμέρους σκορ 29-18 στην τρίτη περίοδο, ώστε να «ανατρέψουν» το -7 του ημιχρόνου και, έχοντας ένα σταθερό προβάδισμα στη συνέχεια, πήραν το ροζ φύλλο. Κορυφαίοι των Ισραηλινών ήταν οι Πάργκο με 18 και Πνίνι με 15 πόντους. Δεκατρείς πόντοι και 4 ριμπάουντ από τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη σε 23’. Από τους Ρώσους, ξεχώρισε ο Λάνγκφορντ με 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-15, 30-37, 59-55, 80-76

ΜΑΚΑΜΠΙ: Πάργκο 18, Χέντριξ 6, Μπλου 7, Ελιγιάχου 4, Πνίνι 15, Μπερστάιν 7, Πέρκινς 10, Σχορτσανίτης 13

ΚΙΜΚΙ: Λάνγκφορντ 20, Φριτζόν 9, Εζέ 9, Λόντσαρ 13, Λόπεθ 9, Κελάτι 6, Πλάνινιτς 10

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης