Ρόδος είναι και γυρίζει

Στη Ρόδο θα ξεκαθαρίσει τελικά το ποιος θα είναι ο μοναδικός εκπρόσωπος της Football League στην φάση των «8» του κυπέλλου ΟΠΑΠ. Εθνικός Αστέρας και Διαγόρας έμειναν στο 1-1. Σε δυο λεπτά κρίθηκαν όλα με τον Εθνικό Αστέρα να προηγείται με κεφαλιά του Τραορέ και τον Ζουρούδη να διαμορφώνει το τελικό σκορ με εκτέλεση φάουλ.

Σε ένα ισορροπημένο πρώτο 45λεπτο Διαγόρας και Εθνικός Αστέρας δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο τέρμα. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυναμικά και η πρώτη καλή ευκαιρία δημιουργήθηκε στο 12ο λεπτό με τον Γεωργίου να σουτάρει και τον Κοτταρά να αντιδράει σωστά διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Από το 35΄και μετά οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα και είχαν κάποιες καλές στιγμές, με πιο σημαντική αυτή στο 39ο λεπτό όταν ο Διαμάντης στόπαρε ωραία μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε δεν δημιούργησε προβλήματα στον Ταμπάση.

Στο β΄ μέρος οι «καισαριανιώτες» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες. Η υπεροχή τους τελικά απέδωσε καρπούς και μετά από εκτέλεση κόρνερ με κεφαλιά ο Τραορέ έβαλε σε θέση οδηγού τον Εθνικό Αστέρα.

Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ αφού στο αμέσως επόμενο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Ζουρούδης ισοφάρισε. Η ομάδα του Εθνικού Αστέρα δικαιούταν κάτι παραπάνω με βάση την απόδοση της, όμως πλέον οι δυο ομάδες θα τα πουν στον αγώνα στην Ρόδο.

Το φιλμ του αγώνα.

Εθνικός Αστέρας (Νίκος Παντέλης): Κοτταράς, Φραγκής (83' Βάσι), Καρατζάς, Τραορέ, Κριπιντίρης, Χωριανόπουλος, Τσιώλης, Διαμάντης, Φραντζεσκί (71' Γκόγκας), Λουάμο (90+3' Παλάσκας), Άντονι.

Διαγόρας (Πέτρος Ρουτζιέρης): Ταμπάσης, Χατζόπουλος, Εξουζίδης, Σαλαμαστράκης, Ζουρούδης, Ζλάτκοβιτς (81' Σπάρταλης), Γεωργίου, Προβατίδης, Πλατάνος, Ταραχούλσκι (90+4' Καμινιώτης), Πουλόπουλος.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Άρτας)
Βοηθοί: Ψυχογιός (Κορίνθου), Γεωργαράς (Άρτας)