Για… μεσημεριανό

Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε ούτε… λεπτό αντίσταση από το Περιστέρι και έκανε έναν υγιεινό μεσημεριανό περίπατο στο άδειο-λόγω της γνωστής τιμωρίας-Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, με 101-64, στον τελευταίο του αγώνα για την Α1 μέσα στο 2010. Κορυφαίοι οι Μαυροκεφαλίδης και Λούκας με 21 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Ο αγώνας…

Ο Ολυμπιακός έδειξε από το πρώτο λεπτό πως ήταν το αναμφισβήτητο αφεντικό του αγώνα. Προηγήθηκε με 9-0 και χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν τρία λεπτά για να σκοράρει το Περιστέρι με τον Σένσλι. Οι «ερυθρόλευκοι» με αιχμές τους Μπουρούση και Μαυροκεφαλίδη έφτασαν γρήγορα σε διψήφια διαφορά, 13-2, αλλά οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη μάζεψαν τη διαφορά στο -4 με ένα σερί 7-0 (13-9). Οι φωνές του Ντούσαν Ίβκοβιτς έπιασαν τόπο και ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 11-4 και προηγήθηκε με 24-13.

Οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και… εξαφανίστηκαν στη δεύτερη περίοδο. Το 24-15 έγινε γρήγορα 32-14. Μοναδικό παράπονο του Ντούσαν Ίβκοβιτς ήταν τα πολλά λάθη των παικτών του (9 στο πρώτο μέρος). Κατά τα άλλα, η άμυνα έκανε εξαιρετική δουλειά, ενώ οι Γκόρντον και Νεστέροβιτς άρχισαν να σκοράρουν αφειδώς και η διαφορά έφτασε μέχρι τους 28 πόντους, 49-21, για να ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με 49-26.

Οι Κυπελλούχοι δεν κατέβασαν στροφές στην επανάληψη. Με τους Παπαλουκά, Μπουρούση και Χαλπερίν να βρίσκουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 63-31 στα μέσα της τρίτης περιόδου έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και περιορίζοντας αισθητά τα λάθη. Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του πλην του Μάρκο Κέσελι (ήταν άρρωστος και συμπεριλήφθηκε τυπικά στη δωδεκάδα) και το μοναδικό ζητούμενο μέχρι το φινάλε ήταν αν οι γηπεδούχοι θα έφταναν την εκατοστάρα, κάτι που πέτυχαν με καλάθι του Λούκας 19’’ πριν το τέλος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με τη μέγιστη τιμή διαφοράς, 101-64.

Δεκάλεπτα: 24-13, 49-26, 74-41, 101-64.

Ολυμπιακός (Ιβκοβιτς): Παπαλουκάς 11 (6 ασίστ, 4 κλεψ.), Νεστέροβιτς 8 (6 ριμπ.), Λούκας 14, Σπανούλης 2, Μπουρούσης 13, Πελεκάνος 5, Μαυροκεφαλίδης 21, Χαλπερίν 14, Γλυνιαδάκης 2, Έρτσεγκ 8, Τεόντοσιτς 3 (εκτός αποστολής ο τραυματίας Παπανικολάου και ο Νίλσεν που δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής).

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μάντζαρης 5, Κινγκ 18, Παπανικολάου 3, Μαρούγκας, Α. Μάντζαρης 2, Σκοτ 9, Τσιάκος 2, Πέτρουλας 5, Σένσλι 2, Λούμπι 13, Μαρίνος, Μότσνικ 5.

Διαιτητές: Ταβουλαρέας, Γκούμας. Μαλανδρής.