Εκτός είναι αλλιώς…

… ο φετινός Ολυμπιακός, μα ευτυχώς γι’ αυτόν σήμερα είχε Σπανούλη. Ο διεθνής γκαρντ με εύστοχο τρίποντο στα 5΄΄ και συνολικά 30 πόντους, πήρε από το χέρι την ομάδα του σε όλα τα σημεία που αυτή «κόλλησε» (και ήταν αρκετά αυτά) και την οδήγησε στη νίκη επί του Κολοσσού στη Ρόδο με σκορ 71-68. Έτσι οι Πειραιώτες, έστω και αν χρειάστηκε να ιδρώσουν πήραν το δέκατο φετινό τους ροζ φύλλο.

Το ματς:

Πολύ κακό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο παιχνίδι. Οι άστοχες επιθέσεις αλλά και τα λάθη, έδωσαν το δικαίωμα στον Κολοσσό να προηγηθεί με σκορ 10-5 αρχικά και στην συνέχεια 18-15, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εντολή του Ντούσαν Ίβκοβιτς για πίεση, ήταν φανερή και αποτυπώθηκε στο παρκέ με τον καλύτερο τρόπο από τους παίκτες του Ολυμπιακού. Ο Σπανούλης με πέντε συνεχόμενους πόντους, μείωσε στους δύο (22-20), ωστόσο η ομάδα της Ρόδου είχε τις λύσεις, κυρίως έξω από την γραμμή των τριών πόντων. Ένα εύστοχο σουτ του Καυκή έδωσε ξανά προβάδισμα πέντε πόντων στον Κολοσσό, αλλά κάπου εκεί οι «ερυθρόλευκοι» ανέλαβαν δράση.

Με πίεση σε όλο το γήπεδο και καλές επιθετικές ενέργειες μέσα και έξω από την ρακέτα, οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 27-27 ενώ στην επόμενη επίθεση, με κλέψιμο και κάρφωμα του Παπανικολάου, πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα. Η πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο συνεχίστηκε και η διαφορά ανέβηκε ακόμα και σε διψήφιο νούμερο, ενώ στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προηγείτο 41-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός μπήκε με διάθεση να μειώσει και το έκανε με συνεχόμενα τρίποντα από Καλάθη και Τζόρνταν με τα οποία οι γηπεδούχοι μείωσαν στους δύο (42-44). Ένας αιφνιδιασμός που κατέληξε σε λέι απ του Τσάμη έκανε το σκορ 44-44, ολοκληρώνοντας το 8-0 σερί της ομάδας του Σφαιρόπουλου, αναγκάζοντας παράλληλα τον Ίβκοβιτς να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την τεχνική ποινή που πήρε ο Σφαιρόπουλος και έφτασε στο +6. Οι Ροδίτες είχαν απαντήσεις κυρίως με σουτ τριών πόντων και έτσι η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 55-59 υπέρ του ΟΣΦΠ.

Στην τέταρτη περίοδο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι. Οι Ροδίτες δεν επέτρεπαν στους Πειραιώτες να απομακρυνθούν και έφτασαν το ματς στην ισοπαλία με καλάθι του Καλάθη, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι δύο εύστοχες βολές του Σπανούλη έδωσαν ξανά προβάδισμα στους Κυπελλούχους Ελλάδος. Το ματς έφτασε σε οριακό σημείο (67-67), αλλά σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Σπανούλης. Με εύστοχο τρίποντο στα 5΄΄ έκανε το 67-71 και με δική του βολή στο φινάλε διαμόρφωσε το τελικό 68-71

Τα δεκάλεπτα:18-15, 32-41, 55-59, 68-71

Κολοσσός Ρόδου (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Καλάθης 23, Καυκής 5, Τζόρνταν 3, Ασημακόπουλος 4, Χαρίσης 8, Τσάμης 13, Παππάς 2, Γκόλεματς 9, Γεωργαλής 1.

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς):Παπαλουκάς, Νεστέροβιτς 3, Γκόρντον 3, Σπανούλης 30, Κέσελ, Μαυροκεφαλίδης, Χαλπερίν 2, Γλυνιαδάκης 11, Παπανικολάου 4, Έρτσεγκ 11, Τεόντοσιτς 7

Γήπεδο: «Ανδρέας Παπανδρέου».

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Μπήτης, Βαρδάλος.

Κομισάριος: Κουνελές.