Ιταλία

Πάρμα… οφθαλμών στο Τορίνο! (video)

Με μία μεγάλη έκπληξη άρχισε το 2011 στη Serie A. Η Πάρμα επικράτησε 4-1 της Γιουβέντους στο Τορίνο παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα και απομακρύνοντας τους «μπιανκονέρι» από το στόχο της κορυφής. Δήμιος των γηπεδούχων ήταν ένα δικό τους παιδί, ο Σεμπαστιάν Τζοβίνκο, που πέτυχε δύο γκολ σε βάρος της ομάδας που το καλοκαίρι τον παραχώρησε στην Πάρμα διατηρώντας το 50% των δικαιωμάτων του.

Με μία μεγάλη έκπληξη άρχισε το 2011 στη Serie A. Για τη 18η αγωνιστική η Πάρμα επικράτησε 4-1 της Γιουβέντους στο Τορίνο παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα και απομακρύνοντας τους «μπιανκονέρι» από το στόχο της κορυφής. Δήμιος των γηπεδούχων ήταν ένα δικό τους παιδί, ο Σεμπαστιάν Τζοβίνκο, που πέτυχε δύο γκολ σε βάρος της ομάδας που το καλοκαίρι τον παραχώρησε στην Πάρμα διατηρώντας το 50% των δικαιωμάτων του.

Το ματς «στράβωσε» από νωρίς για τη Γιουβέντους, καθώς στο 3’ έχασε με σοβαρό τραυματισμό τον Φάμπιο Κουαλιαρέλα και στο 17’ τον Φελίπε Μέλο που αποβλήθηκε επειδή κλώτσησε αντίπαλο στο κεφάλι. Στο 22’ ακυρώθηκε γκολ του Κιελίνι ως φάουλ στον Μιράντε και ο Τζοβίνκο «χτύπησε» στο 41’ και το 48’ για τους «παρμένσι». Ο Λεγκροτάλιε μείωσε στο 51’, αλλά ο Κρέσπο με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Κιελίνι «έγραψε» το 3-1 στο 62’. Ο-δανεικός από τον Άρη-Τόνι Κάλβο έκανε ντεμπούτο περνώντας στο 88’ στη θέση του Τζοβίνκο και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παλαντίνο μεγάλωσε το θρίαμβο της Πάρμα.

Με τη νίκη αυτή η Πάρμα σκαρφάλωσε στους 22 βαθμούς, ενώ η «Γηραιά Κυρία» παρέμεινε στους 31 και μακριά από την κορυφή.

Γιουβέντους (Ντελ Νέρι): Στοράρι, Σόρενσεν (57’ Σισόκο), Λεγκροτάλιε, Κιελίνι, Γκρόσο, Κράσιτς, Ακουιλάνι, Μέλο, Μαρκίζιο, Κουαλιαρέλα (7’ Αμάουρι), Ντελ Πιέρο (31’ Πέπε).

Πάρμα (Μαρίνο): Μιράντε, Τζακάρντο, Πάτσι, Παλέτα, Γκόμπι, Μορόνε, Τζεμαλί, Καντρέβα, Βιβιάνι, Κρέσπο (65’ Παλαντίνο), Τζοβίνκο (88’ Κάλβο).