Ιταλία

Ανατροπή... παραμονής για την Μπολόνια

Η Μπολόνια έφερε... τούμπα το γρήγορο αυτογκόλ του Πούλγκαρ, σκόραρε τρία τέρματα και πέρασε με 3-2 από την έδρα της Τορίνο, βγαίνοντας από τη ζώνη του υποβιβασμού.

«Τούμπαρε» την Τορίνο και βγήκε από την ζώνη του υποβιβασμού η Μπολόνια!

Η ομάδα του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς πήρε την δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα, περνώντας με σκορ 3-2 από το Τορίνο και μάλιστα το έκανε με ανατροπή, προσπερνώντας παράλληλα την Έμπολι και ανεβαίνοντας έστω και με ματς παραπάνω στην 17η θέση.

Το παιχνίδι, πάντως, δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους φιλοξενούμενους αλλά για τους γηπεδούχους. Ήταν το 6ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Πούλγκαρ έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, δίνοντας το προβάδισμα στην Τορίνο. Ωστόσο, αυτό το γκολ έδειξε να... πεισμώνει τους παίκτες της Μπολόνια, οι οποία πήραν τα ηνία του αγώνα και «πάτησαν» τους αντιπάλους τους.

Ο Πόλι με κοντινή κεφαλιά μετά από σέντρα του Παλάσιο που κόντραρε και πήρε... περίεργη τροχιά έφερε το ματς στα ίσα (29’) και πέντε λεπτά αργότερα ο Πούλγκαρ πήρε προσωπική ρεβάνς για το αυτογκόλ που είχε πετύχει, αφού σκόραρε από την άσπρη βούλα για το 2-1. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο... γκάζι και σκόραραν και τρίτη φορά, όταν ο Παλάσιο με κάθετη έβγαλε τετ-α-τετ τον Ορσολίνι , ο οποίος με το εξωτερικό τελείωσε ιδανικά την φάση για το 3-1.

Όλα έδειχναν πως είχαν κριθεί, ωστόσο η αποβολή του Λιάνκο με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 88’ έδωσε κατά κάποιο τρόπο νέο ενδιαφέρον στο ματς. Και στα... καπάκια με το γκολ του Ίτσο, η Τορίνο μείωσε σε 3-2 και άγχωσε στο φουλ τους φιλοξενούμενους. Άντεξαν, όμως, στην πίεση, δεν λύγισαν στα έξι λεπτά των καθυστερήσεων και πήραν μια σπουδαία νίκη στη μάχη για την παραμονή τους στην κατηγορία. Από την άλλη μεριά, η Τορίνο, που έμεινε και αυτή με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αϊνά, έχασε την ευκαιρία να πάρει μία νίκη που θα την ανέβαζε στην πέμπτη θέση παρέα με την Ρόμα και θα της έδινε... μπόλικες ελπίδες για να διεκδικήσει την είσοδό της στην τετράδα που οδηγεί στους ομίλους του Champions League της ερχόμενης περιόδου.