Γενικά

Πήρε την κούπα με ανατροπή η Γαλατασαράι! (video)

Η Γαλατασαράι νίκησε 3-1 την Ακίσαρσπορ στον τελικό και κατέκτησε το 18ο Κύπελλο στην ιστορία της.

Κυπελλούχος Τουρκίας για 18η φορά στην ιστορία της στέφθηκε η Γαλατασαράι, η οποία κατάφερε να κάνει την ανατροπή κόντρα στην αξιόμαχη Ακίσαρπορ, στον τελικό που έγινε στη Σεβάστια, και να σηκώσει την κούπα.

Η Ακίσαρσπορ κατάφερε να προηγηθεί στο 57’ με τον Έλβις Μανού. Η Γαλατά πίεσε, έβαλε δύσκολα στην αντίπαλό της και στο 80’ με πέναλτι του Σινάν Γκουμούς ισοφάρισε σε 1-1 και αφού δυο λεπτά πριν η Ακίσαρσπορ είχε μείνει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Λόπες. Νωρίτερα, στο 66’ η Γαλατασαράι είχε αστοχήσει από τη λευκή βούλα με εκτελεστή τον Εμπαγιέ.

Το ματς όδευε προς παράταση, αλλά η λύτρωση για την «τσιμ μπόμπ» ήρθε στο 88’ με γκολ του Φενγκουλί. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 94’ ο Εμπαγιέ σημείωσε το τρίτο γκολ της ομάδας του για το τελικό 1-3 και έκανε τη βραδιά σε πανηγυρική για τη Γαλατά. Να σημειωθεί ότι ο Κώστας Μήτρογλου ήταν εκτός αποστολής λόγω μη ετοιμότητας.